העיתון הבריטי, 'דיילי מייל' מפרסם הדלפות חדשות מהסיכומים שהעביר שגריר בריטניה לשעבר בארה"ב קים דרוק למשרד החוץ של ארצו, בהם ביקר בחריפות את הנשיא האמריקני דונלד טראמפ.

בסיכומים שפורסמו היום (ראשון) צויין כי דרוק כתב לממונים עליו ש"ממשל טראמפ ביצע ונדליזם דיפלומטי כשהחליט לפרוש מהסכם הגרעין עם איראן".

עוד נכתב בהם כי "הנשיא החליט לפרוש מההסכם בשל בעיות באישיותו". דרוק ציין גם כי הבית הלבן לא באמת הקדיש מחשבה לאיך יראה היום שאחרי הפרישה מהסכם הגרעין.

ביום רביעי האחרון הודיע דרוק כי הוא מתפטר מתפקידו לאחר התקריות שלו עם הנשיא דונלד טראמפ.

הוא ציין כי במצב העניינים הנוכחי ולאור החרם שהחליט הנשיא להטיל עליו לא יתאפשר לו להמשיך ולתפקד באופן שישרת את ארצו. ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי הביעה צער על הודעתו.

גורם בכיר במשרד החוץ הבריטי מתח ביקורת קשה על הממשל ואמר כי לא זכור לו מקרה שראש מדינה מסרב לשוחח עם נציג רשמי של ממשלת בריטיניה, גם במצב של חילוקי דעות. "זה לא קרה אפילו מול מדינות עוינות. נמצא את הדרך הנכונה להתגבר על המשבר הזה", אמר הגורם.

נזכיר כי העיתון הבריטי 'גארדיאן' חשף תכתובות שכתב השגריר לממונים עליו במשרד החוץ בבריטיניה וכללו את ההערכה שייתכן כי הנשיא טראמפ "אף פעם לא יהיה כשיר לנהל מדינה".

עוד נכתב בהערכות שכתב דרוק למשרד חוץ הבריטי, "אנחנו לא מעריכים שהממשל הזה עומד להיות נורמלי יותר, פחות בלתי-מתפקד, פחות משוסע ופחות מגושם וחסר יכולת מבחינה דיפלומטית".

הנשיא האמריקני הגיב לפרסום במתקפה קשה נגד השגריר הבריטי בוושינגטון. טראמפ השתמש במדיה האהובה עליו, הטוויטר, כדי לבקר את השגריר במלים חריפות במיוחד. "השגריר המטורף שבריטניה כפתה עלינו הוא לא כזה שאנחנו מאושרים שנמצא כאן. הוא למעשה איש מאוד טיפש", כתב טראמפ.

הוא הוסיף כי "דרוק צריך להיות עסוק במה שמתרחש במדינה שלו ובשיחות שכשלו לאישור הברקזיט ולא לכעוס על הביקורת שלי באשר לצורת ניהול השיחות. הצעתי לתרזה מיי איך להעביר את ההסכם הזה, אבל היא הלכה בדרכה המטופשת ולא הצליחה".

"אני לא מכיר את השגריר היטב אבל אמרו לי שהוא אדם טיפש ונפוח. כדאי שתאמרו לו שלארה"ב ישאת הכלכלה והצבא הטובים ביותר בעולם, בפער גדול, והם רק גדלים ומתחזקים מדי יום", סיכם טראמפ.

לפני סדרת הציוצים נודע כי הנשיא, שהודיע שהוא מתכוון להחרים את השגריר, ביטל את השתתפות הדיפלומט בארוחת ערב משותפת עם שגריר קטאר, אליה הוזמנו שגרירים רבים מרחבי העולם.