"לאשר תושבות הפלסטיני שהציל מתנחלים"

ח"כ קטי שטרית פנתה לשר הפנים כדי שיסייע לפלסטיני שהציל את חיי אשתו וילדיו של הרב מיכאל מרק הי"ד, לאחר הפיגוע בו נרצח.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , י"א בתמוז תשע"ט

באדיבות חדשות 12

ח"כ קטי שטרית (הליכוד) פנתה היום (רביעי) לשר הפנים אריה דרעי בדרישה לאשר את תושבותו של א', פלסטיני שהציל את חיי בני משפחת מרק, לאחר הפיגוע בו נרצח אבי המשפחה הרב מיכי מרק הי"ד.

במכתב לדרעי כתבה שטרית, "לפני 3 שנים בצעו מחבלים נפשעים פיגוע רצחני בבני משפחת מרק בעת שנסעו ברכבם. האב, מיכי ז"ל נרצח ואשתו וילדיו נפצעו. דקות לאחר מכן עבר במקום א', ערבי תושב האיזור ויחד עם אשתו חילצו את הפצועים על אף שחוליית המחבלים עדיין שהתה בקרבת מקום. א' הגיש סיוע למשפחה וטיפל בהם עד להגעת כוחות הביטחון".

"לאחר שהתגלה שא' סייע ליהודים, הוא פוטר מעבודותו ובעקבות איומים על חייו, ברח עם משפחתו מביתו. לא' אשרת שהייה אך אינו מחזיק באישור עבודה ולכן הוא ומשפחתו חיים בחרפת רעב מזה 3 שנים", כותבת חברת הכנסת לשר הפנים.

היא מבקשת שהשר יאפשר לא' ולמשפחתו מעמד של תושב קבע לאלתר. "א' הציל את חיי משפחת מרק אך חייו וחיי משפחתו נהרסו לחלוטין. עלינו לקבל באופן מיידי את א' ומשפחתו כתושבים במדינה ולהוקיר להם טובה. אסור לנו להפנות עורף לאלו העוזרים לנו בעת צרה".

גם ח"כ עידית סילמן פנתה לשר דרעי בנושא. "לפני שלש שנים אירוע פיגוע רצחני ביותר שעה בה חוליית מחבלים המתינה לרכבים יהודים. משפחת מרק שמיהרה הביתה לשבת נקלעה למארב האש וכתוצאה מכך אב המשפחה נרצח ואשתו וילדיו נפצעו קשה. דקות לאחר מכן עבר במקום א' עם אשתו, ערבי תושב האזור. הוא הבחין בפיגוע וברכב ההפוך ונעצר מיד והגיש עזרה וסיוע. למרות הסיכון אליו היה מודע כי ייתכן וחוליית המחבלים עדיין במקום, הוא לא היסס לרגע, חילץ את הפצועים ואף הגיש עזרה וסיוע עד להגעת כוחות הביטחון. לימים התברר כי במעשה זה הוא גזר על בני משפחת מרק חיים אך על בני משפחתו מוות כלכלי. הסיפור נודע בכפר בו הוא מתגורר, הוא פוטר מיד מעבודתו וטרם מצא עבודה אחרת. כל חטאתו הייתה בכך שעזר ליהודים והציל חיים. נוסף על כך, הוא ובני משפחתו אוימו על חייהם ונאלצו לברוח. מאז הוא שוהה כאן בישראל עם אשרת שהייה אך נאסר עליו לעבוד ובני משפחתו ברחו אף הם מבתיהם ונתונים לחרפת רעב. כבר שלוש שנים חייהם אינם חיים", כתבה לשר הפנים.

לדבריה, "מדינת ישראל חייבת חוב גדול של הוקרה לאיש הזה. בימים האלה מונח על שולחנך בקשת עורכי דינו בבקשה להעניק לו תושבות קבע לו ולמשפחתו על מנת שיוכלו לחיות בכבוד. אני מצטרפת ומבקשת ממך לאשר בקשתו משום שבמצב הנוכחי נראה כי מדינת ישראל מפנה עורף למי שעוזר לה ובפיגוע הבא חלילה ידע כל ערבי מהאזור שמי שעוזר ליהודים עלול להיענש. בידינו לשנות משוואה זו".

"אני סבורה כי המעשה הנכון הוא לאשר בקשתו, להחזיר לאיש את הכבוד האישי והמשפחתי ולהראות שמדינת ישראל מכירה טובה לעוזריה", הוסיפה סילמן.