יצחק הרצוג
יצחק הרצוג צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

הסוכנות היהודית יוצאת במיזם חדש שיכשיר שליחות ושליחים חוזרים של הסוכנות לחבר את יהודי התפוצות לישראל לאחר שובם ארצה.

השליחים החוזרים הנבחרים יקבלו ליווי מקצועי ותמיכה כספית כדי לקדם מיזמים העוסקים בחיזוק הקשר ובהעמקת ההיכרות של ישראלים עם יהודי התפוצות בכלל, ויהודי ארצות הברית בפרט, שהיא הקהילה היהודית הגדולה בתפוצות, המונה כשישה מיליון נפש.

המיזם החדש בעלות של 200,000 שקלים בשנה יכלול בשנה הראשונה לפרויקט כ-20 שליחים חוזרים שישתתפו בתכנית שנתית, במהלכה יקבלו במשך סמסטר אוניברסיטאי שלם כלים בתחומי היזמות, השיווק, גיוס משאבים ועוד. לאחר מכן הם יפעלו במשך סמסטר נוסף על מנת להקים פרויקט קבוצתי לחיבור בין ישראל לתפוצות בליווי וחניכה מקצועית.

במקביל, התכנית תספק מענקים כספיים בהשקעה כוללת של עשרות אלפי שקלים לשליחים חוזרים שלא נמצאים במסגרת אקדמית, כך שיוכלו להניע מיזמים אישיים לחיבור הסביבה המקצועית או הקהילה שלהם ליהודי ארצות הברית.

בכל שנה משרתים בשליחות הסוכנות היהודית ברחבי העולם למעלה מ-2,000 צעירים ישראלים. השליחים פועלים לחזק את הקשר של יהודי התפוצות עם ישראל בקרב סטודנטים יהודים בקמפוסים, חניכי תנועות נוער, תלמידי בתי ספר ומשתתפי מחנות הקיץ. במהלך שליחותם רוכשים השליחים ידע מעמיק על יהדות התפוצות ועם שובם ארצה הם חדורי מוטיבציה להמשיך בשליחות.

במסגרת המיזם יוקמו באוניברסיטאות ברחבי הארץ קבוצות מנהיגות של סטודנטיות וסטודנטים ששבו משליחות בתפוצות אשר יפתחו פרויקטים חדשניים וישתמשו בערוצי המדיה החברתית כדי להעמיק את הידע של הישראלים על הקהילות היהודיות שמעבר לים.

במקביל, יינתנו מענקים למיזמים חברתיים לקידום יחסי ישראל והתפוצות אשר יפותחו על ידי בוגרות ובוגרי שליחות הניצבים בצמתים מרכזיים בחברה הישראלית. ולבסוף, את המיזם ילווה פורום אסטרטגי של בוגרי השליחות, אשר יגבש תהליכים להנעת שינוי בשיח הציבורי כלפי יהדות התפוצות.

יו"ר הסוכנות היהודית, יצחק הרצוג אמר כי "בישראל קיימת בורות בנוגע ליהדות התפוצות והשליחים הם כוח עצום שיכול להעביר את המסר של אחיותינו ואחינו בתפוצות. יהדות התפוצות היא נכס אסטרטגי למדינת ישראל ולמפעל השליחות של הסוכנות היהודית יש חשיבות מרכזית בחיזוק מעמדה של ישראל בקהילות היהודיות".