מתוך הסקר
מתוך הסקר צילום: מסקר

סקר שביצע מכון 'מסקר' והוזמן ע"י קרן 'אחד לאחד' ומרכז ברקאי להכשרת רבנים, מנסה לברר איך רואים בציבור הדתי את מקומו של הרב בימינו.

כמחצית מהדתיים-לאומיים אינם מתייעצים עם רב בעניינים בנושאים שאינם הלכתיים-מובהקים.

יותר אנשים פונים קודם לרשת האינטרנט על מנת למצוא תשובה לשאלה הלכתית (49%) ורק 35% פונים קודם לרב.

בקרב הדתיים שהגדירו את עצמם כליברליים, 60% מהם מעדיפים לפנות לאינטרנט תחילה לעומת 30% בלבד שהשיבו שיפנו להתייעץ עם רב.

כ-90% מבני הציבור הדתי-לאומי מחזיקים ברב קבוע או מעוניינים ברב קבוע שאיתו יוכלו להתייעץ. מעל 50% העידו שהתכונה החשובה ביותר להם בבחירת רב היא 'צניעות וענווה' לעומת 38% שהעידו כי יבחרו רב לפי ידע תורני עשיר.

נתון מעניין נוסף שעולה מהסקר הוא הקשר עם הרב בנושאים שאינם הלכתיים. רק 35% מהדתיים הליברליים מתייעצים עם רבנים גם בנושאים שאינם קשורים באופן ישיר להלכה. כאשר בקרב הציבור הדתי כולו כמעט 50% מכלל הנשאלים בסקר העידו כי הנושא החשוב ביותר עליו יפנו לרב להתייעצות הוא פיקוח נפש. זהו נתון משמעותי בהתחשב בעובדה שרק 28% אמרו שהתייעצו עם רב בנושאים של התפתחות רוחנית.

עוד עולה מן הסקר כי נשים פונות לרב לקבל תשובות לשאלות הלכתיות יותר מאשר גברים, כאשר 38% מכלל הנשים בציבור הדתי העידו שפונות לרב כאשר הן נתקלות בשאלה הלכתית לעומת 31% גברים בלבד.

כ-53% מהצעירים מדווחים כי מחזיקים ברב קבוע אליו הם מרגישים בנוח לפנות כאשר נתקלים בשאלות הלכתיות.

הרב יצחק נריה
הרב יצחק נריה צילום: לירון מולדובן

הרב יצחק נריה, מייסד קרן ׳אחד לאחד׳, הגיב: ״משמח לראות בתוצאות הסקר עד כמה לצעירים עד גיל שלושים חשוב שיהיה קשר לרב, החיבור הזה ממחיש בצורה נפלאה את הצורך לגדל תלמידי חכמים משלנו שיהוו כתובת ומצפן רוחני.

"עם זאת לציונות הדתית יש אתגר גדול והוא האינטרנט שהפך להיות אמצעי מהיר ופזיז לפתרון סוגיית הלכתיות אך לא איכותי, ולכן ישנה חשיבות רבה לגדל דור אברכים מצטיינים בישיבות הציונות הדתית שימלאו את הביקוש לרבנים איכותיים ובקיאים בציונות הדתית על שלל גווניה״, הוסיף הרב נריה.

מרכז ברקאי להכשרת רבני קהילות הגיב לממצאי הסקר. ''הסקר מוכיח בצורה ברורה שרוב מוחלט בציבור הדתי לאומי זקוק לרבנים והיה רוצה להתייעץ איתם בנושאים מגוונים, מעבר לנושאים הלכתיים.
הסקר גם מראה שהציבור מחפש רב מקצועי ובעל מידות שיכיר באופן אישי את השואל/ת. אנו במרכז ברקאי עושים זאת. אנו מכשירים רבני קהילות ונשותיהם במגוון רחב מאוד של כלים, על מנת שהם יוכלו להיות מנהיגי קהילה קשובים ורלוונטים''.