צפת: רבנים נגד פסטיבל הלאדינו

לקראת פסטיבל הלאדינו בצפת יצאו רבנים במכתב נגד ראש העיר. "העיריה מייבאת אמנים גויים מרחבי העולם כדי לטמא את צפת", טענו תושבים

תגיות: צפת
בן שאול , י"ג בתמוז תשע"ט

צפת
צפת
צילום: אסתי דזיובוב/TPS

רבנים בצפת יצאו אתמול במכתב חריף פסטיבל הלאדינו הראשון האמור לראות אור בעיר העתיקה בצפת במהלך החודש הקרוב.

במכתבם דורשים הרבנים מראש העיר לשמור על צביון העיר כפי שהיה במשך עשרות בשנים ולא לשנות את הסטטוס קוו.

"עירנו הקדושה הספוגה ורוויה קדושה וטהרה, תורה ויראה ומעשים טובים ע"י גדולי וקדושי ישראל האר"י הק' והב"י זיע"א, ואיתם עימם שאר שורשי האומה זיע"א, נהפכה לסחי ומאוס על כל המשתמע, ובכך להדוף חלילה את כל הטוהר והאצילות החופפת על כל פני העיר כולה", כותבים הרבנים.

עוד נאמר כי "על כן נקרא כל יהודי בעירנו אשר יראת ה' פועמת בלבבו ואשר כואב ומצר על ההידרדרות הנוראה המתרחשת בעירנו, לעורר רחמי שמים בתפילות ובתחנונים לה' לבל יוציאו מזימתם אל הפועל", מוסיפים הרבנים "ופונים אנו אל כל נבחרי הציבור בעיר ואל כל מי שיש בידו השפעה, לפעול בכל כוחו בדרכי נועם, לבטל לאלתר את האירוע החמור כי בנפשנו הדבר".

הפסטיבל ייערך בין סמטאות העיר העתיקה בהן מתגוררות בעיקר משפחות חרדיות.

תושבים מקומיים צוטטו הבוקר בעיתון החרדי 'המבשר' כטוענים כי מדובר בהפרה של הסטטוס קוו הקיים בעיר.

"מדובר בחוצפה שאין כדוגמתה, ובהפרה בוטה של הסטטוס קוו הקיים בצפת במשך עשרות שנים", צוטטו תושבים בעיר העתיקה.

"למרבה הצער הורגלנו כבר במשך שנים לפסטיבל הכליזמרים שגם הוא אינו לרוחנו, אבל היה סטטוס קוו ברור שהעיריה לא מוסיפה עליו אירועים אחרים נוספים. מה שקורה עכשיו זה שהעיריה מוסיפה עוד אירוע בנוסף על פסטיבל הכליזמרים שרבים מאתנו הורגלו לצאת מצפת למשך ימים אחדים מדי שנה עד שהוא יסתיים, ולא זו בלבד, אלא שהאירוע הזה חמור עוד יותר ואמור להתקיים בהשתתפותם של כל מיני זמרים ואומנים גויים שהעיריה מייבאת אותם מרחבי העולם כדי לטמא את צפת".

"אין לנו ברירה אחרת, אם אנחנו רוצים ומעוניינים לשמור על קדושת העיניים, ולהגן על החינוך הטהור של בנינו ובנותינו. היוזמה לקיים מופעים כאלו ברחובות החרדיים, בסמוך לחלונות בתיהן של משפחות חרדיות, היא לא פחות מצעד חצוף ומקומם שכל מטרתו להדיר את רגליו של ציבור שומרי התורה והמצוות מעיר הקודש צפת".

פסטיבל הלאדינו יתפרס ברחבי העיר העתיקה, בתי הכנסת והמדרחוב בצפת ויכלול מופעי רחוב, 3 במות גדולות שיפעלו מידי ערב, פיוטים בבתי הכנסת העתיקים, אמנים מובילים, מופעי ילדים, סיורים מודרכים ברחבי צפת לאורך היום והלילה, הרצאות וקולינאריה אותנטית ברוח הלאדינו במתחם פודטרקים מיוחד ועוד.