מהפכה שקטה
מהפכה שקטה יח"צ

אנחנו נמצאים בימים בהם הזהות היהודית של המדינה נמצאת במוקד השיח, מפלגות קמות ונופלות, פוליטיקאים מתגוששים ביניהם על מה נכון ומה לא נכון לומר במציאות הרגישה הזו ולעיתים נראה שאנחנו על סף מלחמת תרבות.

מה אנחנו, האזרחים מן השורה, יכולים ואולי אף נדרשים לעשות כדי להרגיע מעט את הרוחות, כדי להרבות אהבה, כדי להעצים את הזהות יהודית מבלי לעורר כעס ושנאה?

נראה שמה שאנחנו בעיקר צריכים בתקופה הזו ובדור הזה, הוא להרבות באחדות ובחיזוק הזהות היהודית הבסיסית שמשותפת לכולנו. בלי לשפוט ובלי לקטלג.

אבל איך עושים את זה, למען השם? מתי ילד למשפחה חילונית, שאינה מסורתית, יפגוש, אי פעם, אולי, דמות דתית תורנית או אפילו חרדית, בצומת משמעותית בחייו? אולי בברית מילה, לכמה דקות, אולי בחתונה, לפגישה קצרה, ואולי, לא עלינו, במקרה של פטירת אחד מבני המשפחה. אלו אמנם הזדמנויות למפגש ואם יודעים לנצל אותם באופן נכון הן משאירות טעם טוב, אבל זה קצת מידי, ומעט מידי. והעולמות הולכים ומתרחקים.

לשמחתנו, ישנה עוד הזדמנות, אחת ויחידה ומשמעותית מאין כמותה - בר המצווה.

רוב ככל המשפחות בישראל עדיין חוגגות בר מצווה לילדיהן בטקס מסורתי הכולל קריאה בתורה, אפילו משפחות רבות שאינן מסורתיות כלל.

הן מחפשות מי שיכין את ילדיהן ללימוד הקריאה, לא תמיד יודעות היכן לחפש ובדרך כלל אין להן הרבה ציפיות מעבר לכך שהילד ידע לקרוא את הקריאה כמו שצריך ושתהיה לו חוויה טובה. יחד עם זאת, רובן ככולן שמחות, אם הדבר מוצע להן, לנצל את ההזדמנות כדי להעשיר את עולמו של בנם בקצת מושגי יסוד מעולם היהדות.

לומדים לבר מצווה
לומדים לבר מצווה יח"צ

מעבר להנחלת הידע ביהדות שחשוב כשלעצמו, יש כאן בעיקר הזדמנות פז לקשר בין דמות דתית תורנית למשפחה שהחיבור שלה לעולם היהדות שואף לאפס, ולא מרצון.

בכמה וכמה קהילות וגרעינים תורניים כבר זיהו את הפוטנציאל הזה ובנו תכנית מושקעת של הכנה לבר מצווה, הכוללת לימודי העשרה מקיפים ביהדות והתגובות של המשפחות מדהימות. בנוסף הוקמו בשנים האחרונות גם תכניות ארציות להכנה לבר מצווה ע"י "הקרן למורשת הכותל המערבי" ו"צהר" שמצליחות גם הן מאד.

בתור מי שהקים את "מכון-קשר" מכון בר המצווה של תנועת מעיינות בקרית אונו, אני יכול לספר ממקור ראשון שמתוך קרוב ל-800 משפחות שעברו את תהליך הלימוד אצלינו אין משפחה אחת שלא סיימה בהתפעלות והתרגשות, ואותם רשמים מגיעים גם משאר המקומות.

במקרים רבים, הקשרים בין המשפחות ובין המלמדים לנערים נשמרים לאורך שנים.

בשונה מחתונה או ברית מילה, הקשר בלימוד לבר מצווה הוא קשר רציף של כמה חודשים הכולל לימוד תורה כפשוטו, וסיום במאורע מרגש בבית הכנסת.

גם במקומות שאין בהם מכון מסודר ומאורגן, כשיש מורה לבר מצווה שמלמד מכל הלב התוצאות דומות. המלמד לבר מצווה הופך במקרים רבים לכתובת עבור המשפחה לכל נושא יהודי. פעם באתי למשפחה לא דתית לניחום אבלים והם סיפרו לי שמי שעזר להם לארגן מניין כל יום ובכל ענייני הקבורה והאבלות היה מי שלימד את אבי המשפחה לבר מצווה.

גם על עצמי אני יודע לספר שלא מעט, פונים אלי נערים, או הורים לנערים שהכנתי לבר מצווה להתייעצויות בנושאים שקשורים ליהדות.

בד' באב, ה-5 באוגוסט, נקיים בקרית אונו בפעם השניה כנס גדול שמטרתו לכנס את מלמדי בר המצווה מכל הארץ, להטעין אותם בעוד יותר תחושת שליחות ולהקנות להם כלים מקצועיים ומנוסים לשדרוג והעשרת הלימוד והחוייה שהם מקנים למשפחות.

אם אתם מלמדי בר מצווה - בואו, ואם אתם עדיין לא, אולי תשקלו להתחיל ללמד, זו אחת הדרכים הטובות ביותר היום לשבור מחיצות, להרבות אהבה ולהעמיק את הזהות היהודית הכל כך חשובה לכולנו ובמיוחד בעת הזו.

לפרטים על כנס המלמדים הגדול לחצו כאן

לאתר של מכון קשר לחצו כאן