עו"ד עדי קידר
עו"ד עדי קידר צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

לוחם מצטיין ביחידה מובחרת אשר משרת בימים אלו בשומרון נעצר בימים האחרונים לחקירה במצ"ח, בחשד כי העביר מידע לחבריו בישובי השומרון.

הלוחם אשר נלקח לחקירה ביום ראשון בשעות הצהרים תושאל במשך שעות ארוכות, תוך שהחוקרים מזלזלים בו ומאיימים עליו כי יאבד את תפקידו ביחידה המובחרת אם לא יודה בחשדות המיוחסים לו.

החוקרים לא הטיחו בחייל מקרה ספציפי אלא רמזו לו רק רמיזות ואמירות כלליות בקשר לחשדות.

הלוחם שוחרר אמש רק לאחר התערבות דחופה של עו"ד עדי קידר מארגון חוננו אשר פנה במכתב דחוף למצ"ח ודרש את שחרורו של החייל.

הוא שיתף פעולה מלאה בחקירתו והתברר כי תושאל ע"י חוקרי המשטרה הצבאית בחשד כי העביר מידע לחבריו בישובי השומרון.

גורמים המקורבים ללוחם תקפו את המעצר וציינו כי מדובר בחשד תמוה מאד שכן הוא משרת רק כשבועיים באזור השומרון וכי בתקופה זו לא היה כל אירוע חריג בגיזרה נגד יהודים.

מדובר בחייל נשוי אשר רק לאחרונה קיבל תעודת 'מצטיין פלוגתי'. לאחר דחיית החשדות כנגדו חזר החייל לפלוגתו ושב לפעילות מלאה.

עו"ד קידר אשר מייצג את הלוחם מסר כי "מדובר במעצר שווא של לוחם מצטיין. לצערי שוב אנו נחשפים להתנהלות שערורייתית של גורמי חקירה צבאיים אשר מתנהלים באופן שפוגע בזכויות אדם בסיסיות וכן בהתנהלות בלתי ראויה ובלתי מכבדת בלשון המעטה כלפי ההליך המשפטי".

"ראשית היה מצופה כי כאשר מתקיים יסוד לחשד כה חמור הרי שהחקירה תהיה בהתאם. במקרה הזה מתחו החוקרים את מעצרו המיותר של החייל כאשר לרגע לא העלו בפניו שום ראיה שמלמדת על מעורבות בעבירה כל שהיא, אלא רק גיבובי מידע שקרי, תוך שהם מתנהלים בצורה מתנשאת, מזלזלת ומאיימת כלפי החייל ואף כלפי בא כוחו", אמר קידר.

הוא הוסיף כי "במשך שעות רבות לא נעשתה כל פעולה ולאחר שמועד המעצר פג, נעשה מעשה שלא יעשה בדמות הכנסתו ל"חקירה" שכולה היתה כאמור נסיון להשפיע ולאיים על החייל כי יאבד את מקומו כלוחם ביחידה מובחרת".

"אנו מצפים מגורמים בכירים במערכת המשפט הצבאי שיעבירו מסר חד וברור לחוקרים כי מעצרו של אדם חייב להעשות על פי חוק וגם כך החקירה. פנינו בענין זה לגורמים הרלבנטים", סיכם עו"ד קידר.

מדובר צה״ל נמסר כי "בנושא נפתחה חקירת מצ"ח, ובסיומה יועברו הממצאים לבחינת הפרקליטות הצבאית".