טורקיה ואירופה על מסלול ההתנגשות

לאחר שהטורקים לא שעו לקריאותיה של אירופה והמשיכו בקידוחים לחופי קפריסין בחיפוש אחר מרבצי גז הכריזה אירופה על הטלת סנקציות עליה

תגיות: אירופה
בן שאול , י"ד בתמוז תשע"ט

טורקיה
טורקיה
צילום: רויטרס

המשבר בין אירופה וטורקיה מוסיף להעמיק לאחר שהטורקים לא שעו לקריאותיה של אירופה והמשיכו בקידוחים לחופי קפריסין, בחיפוש אחר מרבצים של גז טבעי.

בעקבות כך הכריזה אירופה על סנקציות כנגד טורקיה, ובמסגרת זו קוצצו כספי הסיוע שמעניק האיחוד האירופי לטורקיהו פורסמה קריאה לבנק האירופי שיבחן מחדש את התנאים בהן הוא מעניק סיוע כלכלי לאנקרה. כמו כן הופסק המו"מ עם טורקיה על גיבוש הסכם בתחום התחבורה האווירית.

אתמול השיבה טורקיה כי הסנקציות האירופאיות 'חסרות ערך', וכי אין להן כל חשיבות בעיניה. הטורקים הבהירו כי ימשיכו בביצוע הקידוחים לחופי קפריסין, משום שלטענתם קפריסין הטורקית היא מדינה ריבונית, שזכותה המלאה לאפשר קידוחים בחופיה, לנותנת החסות שלה, טורקיה.

במסיבת עיתונאים שקיים שר החוץ הטורקי מבלוט צ'באושולו הוא טען כי "אירופה צריכה את טורקיה, ולכן היא לא הטילה סנקציות של ממש. חבילת הסנקציות הזאת חסרת ערך והיא נועדה רק לפייס את קפריסין היוונית, לתת לה הרגשה שאירופה תומכת בה.

"בפועל הם צריכים אותנו, והם יבואו אלינו", הוסיף צ'באושולו והבהיר: "אנחנו לא חוששים מהסנקציות שלהם ונמשיך לקדוח במלוא המרץ. אירופה צריכה לדעת שלא מדברים לטורקיה בצורה כזאת מזלזלת, ועל כל נסיון שלה לזלזל בנו, אנחנו רק נוסיף ונגביר את קצב הקידוחים. יש לנו כבר היום שלוש ספינות קידוח באזור, ואנחנו מקרבים אליו במהירות ספינה רביעית. אם הם ימשיכו להתנהג אלינו ככה, נביא ספינות נוספות".

דברי צ'באושלו על כך שאירופה זקוקה לטורקיה מכוונים בעיקר להסכם המהגרים הקיים בין טורקיה והאיחוד האירופי, לפיו טורקיה מונעת ממהגרים מוסלמים להפליג מחופיה בסירות לא חוקיות לכיוון חופי אירופה, ובתמורה אירופה מעניקה לה סיוע כלכלי שנועד באופן רשמי לסייע לטורקיה בטיפול באותם מהגרים, שחלקם פליטי מלחמה מסוריה.