מנהלת הליגה נגד היורוליג

החלטות חדשות של הנהלת היורוליג, מפעל הכדורסל היוקרתי ביותר באירופה, עתיד ליצור כאוס בליגות השונות. במנהלת הליגה וביול"ב כועסים

נרי וייס - ערוץ 7 , י"ד בתמוז תשע"ט

לוגו היורוליג
לוגו היורוליג
צילום: היורוליג

היעדר ספורטיביות, ביטול חשיבות התארים, אפשרות לקבוצות לנטוש את הליגות המקומיות ככל שיחפצו והגדלת כמות משחקי היורוליג בעונה כולה - אלו רק חלק מההחלטות שהצביעו עליהם חברי דירקטוריון היורוליג בשבוע שעבר, שעלולות להביא לצעדים מעשיים נגדם.

בשבוע שעבר, ה- 12 ביולי, התקיימה אסיפה כללית של היורוליג במינכן שבגרמניה, בה התקבלו מספר החלטות, שכמה מהן מהוות בעיה עבור הליגות האירופיות.

ביול"ב לא אהבו בלשון המעטה את ההחלטות שהתקבלו ואף הוציאו הודעה רשמית בנושא. בהודעה, הבהירו ביול"ב כי הם יוצאים נגד ההחלטה החד חד צדדית של היורוליג, לפיה המפעל האירופי הבכיר החליט לבטל גם את מעט הספורטיביות שעוד נשארה והמיר את 4 הכרטיסים שקיבלו עד היום 4 ליגות מרכזיות באירופה על בסיס ספורטיבי לכרטיסים חופשיים, כלומר קבוצות יוכלו לשחק ביורוליג על בסיס קבוע גם מבלי שיזכו בתואר בליגות המקומיות.

הדבר אמנם קרה עד עכשיו גם בפועל כשמכבי תל אביב לדוגמא שיחקה במפעל הבכיר ביותר בכדורסל האירופי גם בעונות בהן לא זכתה באליפות המדינה, אך היה זה כחלק מהסכם למספר קבוצות ספציפי ולא משהו גורף. עד השנה, אלופת המדינה יכולה הייתה לנסות ולהשתחל גם היא אל המפעל הבכיר במידה שתעבור את שלב המוקדמות, מעתה גם זה מתבטל, כך על פי החלטת היורוליג.

לא רק זאת, אלא שביורוליג בחרו להוריד סעיף משמעותי בחוקים המאפשרים לקבוצות לקחת חלק במפעל. עד כה קבוצה יכלה להתקבל ליורוליג רק אם שיחקה בליגה המקומית או אם הודחה ע"י הליגה המקומית. כעת, סעיף ההדחה בוטל, כלומר כל קבוצה שתקבל החלטה לעזוב את הליגה המקומית, כמו שבעבר איימה מספר פעמים מכבי תל אביב על כך, על דעתה, תוכל להמשיך לקחת חלק במפעל האירופי באישור מיוחד של הנהלת היורוליג.

בנוסף, בהחלטה חד צדדית נוספת, ללא הסכמת הליגות המקומיות, ביורוליג הודיעו על הגדלת משחקי היורוליג מ-30 ל-34 מה שיוביל את קבוצות היורוליג לשחק הרבה יותר פעמים שני משחקים בשבוע במסגרת היורוליג ויגרום לעומס כבד על הקבוצות ועל השחקנים עצמם, מה שעלול להוביל לפציעות מרובות ולהתנגשות עם משחקי הליגה.

בשל החלטות אלה, ביול"ב שלחו גם מכתב בו נאמר בין היתר כי מחזיקי המניות ביורוליג, הכוללים את יול"ב עצמם ו- 9 ליגות אירופיות נוספות השייכות ליול"ב וליורוליג, לא ידעו על החלטות אלה לפני שהתקבלו: "באף רגע נתון ולמרות העובדה כי הם מחזיקים במניות משותפות, אף אחד לא פנה אל הליגות האלה או התייעץ עמן לפני קבלת ההחלטות, שמשפיעות ישירות על אותן ליגות, על התחרות בהן ועל האיזון שלהן", נכתב במכתבם.

כעת אל כעסה של היול"ב וליגות אירופיות נוספות, מצטרפת גם מנהלת ליגת העל בכדורסל. במנהלת הליגה כתבו כי הם "מצפים מהיורוליג, המפעל הבכיר באירופה, לנהל דיאלוג ישיר ופתוח עם הליגות המקומיות ולא לקבל החלטות חד צדדיות היוצרות קרע בין הקבוצות והליגות".

כאמור הדבר עשוי להגיע לכדי צעדים מעשיים נגד קבוצות אירופיות הלוקחות חלק במפעל הבכיר, במידה שביורוליג לא יחזרו בהם מהחלטותיהם.

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il