כך מתחמש חיזבאללה בגבול הסורי

ראש מרכז ספדי לדיפלומטיה בינלאומית השומר על קשר רציף עם גורמים סוריים ולבנוניים מספר על ההשתלטות הזוחלת של חיזבאללה מעבר לגבול.

שמעון כהן - ערוץ 7 , י"ד בתמוז תשע"ט

חיזבאללה משתלט לאט
חיזבאללה משתלט לאט
צילום: פלאש 90

המציאות בדרום סוריה השתנתה עם שובם של אנשי אסד לשלוט באזור יחד עם הכוחות האיראניים והרוסים. השינויים הללו מקשים על המעקב אחרי התפשטות כוחות חיזבאללה בגבול עם ישראל, וכדי להכיר את מארג הכוחות הנוכחי שם שוחחנו ביומן ערוץ 7 עם מנדי ספדי, ראש מרכז ספדי לדיפלומטיה בינלאומית, שנמצא בקשר רציף עם גורמים לבנונים וסורים.

"מעבר לגבול יש התפשטות מתוחכמת של איראן ותנועותיה, כלומר חיזבאללה והמיליציות השיעיות, וגיוס של אנשים תמורת כסף להקים אזורים של תצפיות ובסיסי תקיפה באזורי דרום סוריה", אומר ספדי המדגיש כי מאחורי פעולות אלו כסף איראני. "כל ההתחמשות והכשרת הלוחמים שמגיעים ממקומות שונים כמו לבנון, עיראק צ'צניה ומקומות נוספים ממומנים מכסף איראני".

מעבר לחתירה האיראנית לשליטה בשטח המציאות כעת מלמדת על התנהלות זוחלת של חיזבאללה, אם כי מבלי להסתכן בפעולת תגובה ישראלית שעשויה להיות חריפה, כפי שהייתה בעבר. "כרגע כבר יש כמה בסיסים שהוקמו במספר מקומות, אלו בסיסי אימון ומחסני נשק ויש גם נקודות תצפית". כמו כן הוא מזכי את שיטת המודיעין הפרימיטיבי, "השיטה של דרום לבנון כששולחים רועה לרעות ליד הגדר והוא מתצפת ובודק כל כמה זמן סיור צה"לי עובר ואת כל ההתנהלויות בצד שלנו".

ספדי מספר כי כדי להתקדם במקום שנראה לחיזבאללה ראוי לבסיס או למחסן אנשי הארגון אינם בוחלים באמצעים ופוגעים בתושבי המקום תוך "פינוי וגירוש של תושבים שיכולים להוות בעיה עתידית מבחינתם, כלומר לא לשתף פעולה. הם קראו לזה פינוי והסדרה אבל זה לא ממש הסדרה. הם מועברים לאזורים אחרים בצפון סוריה ושם איש אינו דואג להם. הם מוגדרים כטרוריסטים וכך ניתן להגלות ילדים ובני נוער.

ומה באשר לכוחות הרוסיים? האם אלה פועלים באזור הדרומי כפי שאולי ישראל הייתה רוצה לראות. ספדי מספר ש"הרוסים מתעסקים יותר באזור הרוסי ובשימור אזורי האינטרסים שלהם יותר מאשר בדרום. הם מעוניינים יותר באזור החוף הסורי ולא בדרום ולכן באזור החוף הם ממקדים את השליטה שלהם".

התוצאה של המציאות הזו היא שלמעשה מול התחמשות החיזבאללה ושליטתו הזוחלת באזור הגבול ישראל ניצבת כמעט לבדה. "אנחנו די לבד. מתנהלים מגעים עם הרוסים כדי שיכנסו לאזור הזה וישמשו כוח מונע מהתקפות איראניות בדרום סוריה, אבל הדברים עדיין לא בשלו. בינתיים ישראל לא חוסכת גם ביוזמות של שמירה על מעמדה ועליונותה הצבאית והיא לא מאפשרת לשים טילים שיכולים לאיים על אזרחי ישראל".

ספדי מספר כי פעולות ישראליות שמצליחות לבלום את ההתחמשות בעברו הסורי של הגבול מקבלות פרשנויות מוזרות על ידי הסורים. "פעם הם אומרים שזה קצר חשמלי או גופים בלתי מזוהים שמגיעים מהשמיים או שריפת עשבייה. אני מעריך שמדובר בהתקפות שלנו לשמירת ביטחון ישראל".

לטעמו של ספדי מדיניות נתניהו שהבהיר כי ישראל תפעל בכל דרך למנוע העברת חימוש לידי חיזבאללה היא מדיניות שמוכיחה את עצמה בצורה מרשימה, ואכן לפי שעה "אין משהו שמהווה סכנה קיומית על מדינת ישראל. יש שם מחבלים לצורכי אימון ופעילות כזו או אחרת אבל אין להם את רמת החימוש המספיקה כדי ליזום מתקפה על ישראל. אם הם ישתמשו בפיגועי טרור נוכל להדוף את הניסיונות האלה, אבל מבחינת החימוש הטילי האינטנסיבי, את זה אין להם".

במסמך שבו ריכז ספדי את המידע אודות התחמשות חיזבאללה בדרום סוריה הוא כותב:

"מיליציית חיזבאללה הלבנוני הקימה במהלך השנה האחרונה ארבעה בסיסים צבאיים קבועים באזור הדרום, שלושה מהם בדרעא והאחד בקונייטרה. בסיסים צבאיים אלה מיועדים לאמן ולהכשיר מתנדבים חדשים לשורות המיליציה, ונחשב לאחד ממחסני הנשק והתחמושת העיקריים למיליציה בדרום סוריה:

בסיס שדה קרים הצפוני: הוקם בתחילת שנת 2019 והוא הבסיס הגדול ביותר עבור מיליציות חיזבאללה במחוז דרעה, במתחם בשדה הנהיגה הצבאי סמוך לכפר קרים הצפוני באזור אללוג'את הצפוני מזרחית לדרעה, המיליציה חפרה מנהרות רבות ומחסנים בתוך הבסיס והכשירה אותם כבסיסי אימון מיוחדים עבור לוחמים חדשים, ומפקח על הבסיס הזה שני מפקדים בעלי אזרחות לבנונית והם (עאדל) ו(ראשיד), בנוסף למספר מאמנים נוספים בעלי אזרחות לבנונית ומספרם 8 מאמנים, שמשתפים פעולה עם קצינים מהפלוגה התשיעית בצבא המשטר וקצינים מאגף הביטחון הלאומי להבטיח נתיבי תחבורה ואספקה .

בסיס אייב: הוקמה כלל זה בתחילת חודש ספטמבר בשנה שעברה 2018, וזאת אחרי שהמיליציה של כוחות אל נמר (סוהיל אלחסן) גירשו את האוכלוסייה של מספר כפרים באזור אללוג'את צפון מזרחית מדרעה, וריקון כפרים אלה מתושביהם, בתואנה של קיומם של אלמנטים של ארגון דאע"ש באזור, שבו בתים אזרחיים הפכו לצריפים צבאיים המשמשים את חיזבאללה כבסיס צבאי להכשרת לוחמים.

הפלוגה התשיעית והחמישית בצבא המשטר תחת פיקודו הישיר של מה (אל-חאג 'אבו האדי) שהוא אחד המנהיגים הבולטים של מיליציית חיזבאללה בדרום סוריה, שבו הושלם סיום מספר קורסים צבאיים כאלה, והאחרון בחודש פברואר 2019 ומספר הבוגרים שהסתכם בכ 67 לוחמים המשתייכים לפלוגה התשיעית בצבא המשטר, כמו כן משתמש חיזבאללה בבסיס זה כמחסנים לאמצעי הלחימה והתחמושת, שאליו העביר חלק ממשגרי הרקטות קצרות ובינוניות טווח לאזור, כאשר אוחסנו בכפרים אייב וג'דל כאשר הועברה כמות רקטות למחסני אלקם הקרובים לאזור ליד הכפר מחג'ה בעזרת מיליציית עסאאב אהל אלחק העיראקית, כאשר הועברו טילים אלה ממרחב שדה התעופה אלד'מיר הצבאי בפריפריה של דמשק אל אזור אללוג'את דרך האזור הסלעי בין הפרובינציות של דרעה סווידא ופריפריית דמשק.

בסיס חטיבה 52: הוקמה חטיבה זו בתחילת חודש ינואר השנה, וזאת אחרי נסיגת של מיליציית חיזבאללה הלבנונית מאזור זבדאני וחוות רימה שסובבות אותו, כאשר אספו את הכוחות הנסוגים לתוך חטיבה 52 סמוך לעיר אלחיראק מזרחית לדרעה, תחת פיקודו של אחד ממנהיגי המיליציה (רע'יד קאסם) בעל אזרחות לבנונית המתגורר בעיירת קראק המזרחית, בליווי שמירה אדוקה מחיילים השייכים ליחידת מודיעין חיל האוויר הסורי.

בסיס חד'ר: הוקם בבסיס בסוף נובמבר / אוקטובר בשנה שעברה 2018 תחת פיקוחו הישיר של הממונה הרשמי על תיק הגולן במיליציית חיזבאללה המכונה (מוסטפא מורנייה), בנו של מנהיג המיליציה לשעבר (עימאד מורנייה) ואחיו של מנהיג המיליציה לשעבר (ג'יהאד מורנייה) שחוסלו בעבר בדמשק ו בקונייטרה, ומיקום בסיס זה ששמו שונה תחת פיקודו ל-"יחידת הגולן" באחת החטיבות הצבאיות השייכות לחטיבה 90 של צבא המשטר בין הכפרים חד'ר וחרפא במחוז קונייטרה הצפוני.

חיזבאללה העביר ציוד ריגול ומכשירי הקשבה בתחילת השנה, כמו כן נמצאים בבסיס חד'ר בקביעות מספר לוחמים מחיזבאללה בעלי אזרחות לבנונית, כאשר חטיבת "סוקור אלקונייטרה" הידוע בקרבה לחיזבאללה והשייך לביטחון הלאומי, מבטיח ציר אספקה לבסיס הזה מאזור סיידה זינב בפאתי דמשק ומאזור ערנה והחרמון ב ע'וטה המערבי של דמשק.

קבוצות מאורגנות וגיוס מתמשך: חיזבאללה לא הסתפקה בהקמת בסיסי אימונים ייחודי ללוחמי צבא המשטר ומתנדבים בשורותיו, אלא להקמת קבוצות מיליטנטיות ותאי בטחון בנפות דרעה וקונייטרה על מנת להשיג פריסה רחבה ביותר באזור, באמצעות תמיכת המשפחות שמגייסים את ילדיהם, כדי להשיג שליטה ביטחונית צבאית מקיפה על הגבול באזור החרמון ועד מחוז סווידא דרך הגבול עם הגולן והגבול עם ירדן, זאת בשל חשיבות האזור לחיזבאללה למימוש הרצונות והשאיפות להתפשטות של טהרן.

קבוצות חיזבאללה בקוניטרה: חיזבאללה גייס בחודשים האחרונים מאות מתושבי מחוז קונייטרה בתוך קבוצות מאורגנות, שקיבלו הכשרה באזור "שמסין" במחוז חומס ו"עסאל אלורד" בפאתי דמשק, כמו כן קבוצות חשאיות אחרות עברו אימונים מיוחדים על משגרי רקטות באקדמיה הצבאית בחאלב ולבנון, כשהמצטרפים לשורות חיזבאללה מקבלים משכורות חודשיות של עד 120 אלף לירות סוריות, בנוסף להטבות בתחבורה ובדיור, כמו גם מדים צבאיים למשימות לחימה במקרה של השתתפותם לצד המשטר בפעולותיה הצבאיות".