הימין בצרות

תוצאות סקר ערוץ 7 מלמדות על סיכוי קטן מתמיד לממשלת ימין. ללא מהלכים דרסטיים האגף שמימין לליכוד עלול להימחק כליל. פרשנות

שלמה פיוטרקובסקי - ערוץ 7 , י"ד בתמוז תשע"ט

הימין בצרות          -ערוץ 7
בחירות 2019
צילום: איתן שוייבר/TPS

מזמן לא היה נראה מצבו של הימין הפוליטי עגום כל כך. אם את בחירות 2019 מועד א' סיים נתניהו לכאורה בניצחון מובהק, בחירות 2019 מועד ב' הם, כך נראה כעת, משחק אחר לגמרי.

סקרים הם תמיד רק סקרים, הרשימות יוגשו לוועדת הבחירות המרכזית רק בעוד כשבועיים והבחירות עצמן תתקיימנה רק בעוד חודשיים, ובכל זאת הימין צריך להיות מאוד מודאג מסקר המנדטים המקיף שביצעו מכון "דיאלוג" ופרופ' קמיל פוקס עבור אתר ערוץ 7 ותוצאותיו פורסמו מוקדם יותר הערב.

נתחיל במה שהוא בעצם כבר לא חדשות, אבל ככל שהתוצאה יציבה, סקר אחרי סקר, צריך מאוד להדאיג. מפלגת ישראל ביתנו בראשותו של אביגדור ליברמן תהיה ממליכת המלכים של הבחירות לכנסת ה-22. בלי תמיכתו של ליברמן לאף גוש אין רוב בכנסת. גוש הימין ללא ליברמן עומד על 54 חברי כנסת וגוש השמאל על 58 חברי כנסת.

שמונת המנדטים של ליברמן עלולים להשאיר את החרדים מחוץ לממשלה הבאה וגם את מפלגות הימין שמימין לליכוד. התוצאה עלולה להיות בטווח שבין ממשלת מרכז לממשלת מרכז-שמאל. במצב כזה כולנו נצטרך ללמוד לגלגל על הלשון את הצירוף "ראש הממשלה בני גנץ". תתחילו לתרגל.

אבל זו רק תחילת החדשות הרעות. החדשות הרעות באמת נמצאות מימין לליכוד. שם מקבלות גם מפלגת הימין החדש וגם איחוד מפלגות הימין ארבעה מנדטים כל אחת. המשמעות היא סיכוי גבוה מאוד להיוותרות מתחת לאחוז החסימה. גם צירוף של זהות לא יציל בהכרח את הימין החדש מגורל אכזר, מאחר שהיא הצטמצמה בסקר לאחוז אחד בלבד. ומה שמעניין הוא שמצביעי זהות שנטשו אותה לא נדדו לימין החדש, שלא ממריאה גם בצל קריסתה של זהות.

למעשה, המסקנה היא שללא איחוד רחב באזור שמימין לליכוד כל האגף הזה עשוי פשוט להימחק בבחירות הקרובות. אם כל רסיסי המפלגות באזור הזה לא ישכילו להבין את המצב, כולן יראו את הכנסת ה-22 בערוץ הכנסת, מנפתלי בנט ועד סמוטריץ', מאיילת שקד ועד הרב רפי פרץ, ומשה פייגלין ועד איתמר בן גביר. כולם ילכו לחפש עבודה אחרת.

אז נכון, כל זה רק סקר, וישנן עוד כמה שאלות שנותרו פתוחות גם כעת, אבל קריאת ההשכמה מהדהדת והכתובת על הקיר. אם לא נתעורר לא נוכל להאשים אף אחד במחיקת אגף הימין האידיאולוגי, רק את עצמנו.