"אנטישמיות פוגעת בחברה כולה"

מנכ"לית הליגה נגד השמצה בישראל השתתפה באירוע לזכר נרצחי הפיגוע בבניין הקהילה בארגנטינה. "אנטישמיות מכוונת לכולם, לא רק ליהודים"

ניצן קידר - ערוץ 7 , י"ד בתמוז תשע"ט

"אנטישמיות פוגעת בחברה כולה"-ערוץ 7
הכינוס
צילום: אורית שחר

מוזיאון העם היהודי בבית התפוצות והליגה נגד השמצה קיימו הערב (רביעי) אירוע זיכרון במלאת 25 שנים לפיגוע הקטלני בבניין הקהילה היהודית בארגנטינה.

באירוע נטלו חלק שגריר ארגנטינה בישראל ושגריר ישראל בארגנטינה לשעבר, ובמעמד הקהילה הארגנטינאית והלטינית בישראל.

בפיגוע הקשה, נרצחו 85 בני אדם - 4 מתוכים יהודים. זה היה אחד משני פיגועים קשים שהתבצעו בארגנטינה נגד מטרות ישראליות ויהודיות בשנות ה-90'. הפיגוע נחשב לאחד הפיגועים הקשים ביותר שבוצעו על אדמת ארגנטינה מאז ומעולם ולקטלני ביותר עבור יהודים, מאז השואה.

מנכ"לית הליגה נגד השמצה בישראל, קרול נוריאל, אמרה בפתח האירוע כי "הפיגוע בניין הקהילה היהודית התרחש יום לאחר תשעה באב, וגם הוא תוצאה של שנאת חינם. אנטישמיות היא מכוונת כלפי כולם ופוגעת לא רק ביהודים אלא בחברה בכללותה".

מנכ"ל מוזיאון העם היהודי בבית התפוצות, דן תדמור, הוסיף כי "הפיגוע האכזרי שחוותה הקהילה היהודית בארגנטינה לפני 25 שנה, ועודנה מטפלת בפצעיו העמוקים, נטוע עמוק בזיכרון הקולקטיבי של כולנו. אנחנו כואבים את כאב הקהילה ומחבקים את משפחות ההרוגים והפצועים, ואומרים יחדיו "לעולם לא עוד. אנחנו, במוזיאון העם היהודי בבית התפוצות, בחרנו להתמקד בצומח, מפני שהעם היהודי הוא הרבה יותר מסך הרדיפות שסבל".

שגריר ישראל בארגנטינה לשעבר, אילן שטולצמן, אמר כי "איום הטרור הוא חובק עולם והמאבק בו מצריך שיתוף פעולה בינלאומי. אנטישמיות קיימת בכל מקום בעולם ובכלל זה בארגנטינה, אך שיעור האנטישמיות בה אינו שונה מכל מקום אחר בעולם".

שגריר ארגנטינה בישראל, מריאנו קאוצ'ינו, ציין כי "רמת האינטגרציה בחברה הארגנטינאית היא גבוהה, כולל זו של הקהילה היהודית. היהודים בארגנטינה הם חלק אינטגרלי. קיימים, למרבה הצער, מקרים של אנטישמיות, אבל הממשלה נאבקת בתופעה. הממשלה, כמו החברה, דוחות אנטישמיות מכל וכל".

מנכ"ל מוזיאון העם היהודי בבית התפוצות, דן תדמור, "הפיגוע האכזרי נטוע עמוק בקולקטיב של כולנו. אנו מחבקים את המשפחות ומחזקים אותן. חשוב לזכור כי העם היהודי הוא הרבה יותר מסך הרדיפות שעבר לאורך השנים".

שגריר ארגנטינה בישראל, מריאנו קאוצ'ינו צ'יין כי "קיימים, למרבה הצער, מקרים של אנטישמיות, אבל הממשלה נאבקת בתופעה. הממשלה, כמו החברה, דוחות אנטישמיות מכל וכל".