משבר זהות

המפלגה שהבטיחה להיות הפתעת הבחירות לכנסת ה-21 ואכזבה, נקלעה למשבר פנימי עמוק על רקע התנהלותם של משה פייגלין ומקורבו שי מלכה.

יוסף ארנפלד , ט"ז בתמוז תשע"ט

משבר זמני או סופה של מפלגת זהות? כנס פעילים
משבר זמני או סופה של מפלגת זהות? כנס פעילים
צילום: פלאש 90

משה פייגלין, יו"ר מפלגת זהות, הפתיע רבים כאשר הכריז ביום שישי האחרון על כוונתו לפרוש מראשות המפלגה שייסד.

הרקע לפרישה המפתיעה היה סכסוך סביב כוונתו של פייגלין לשריין את שי מלכה, מנכ"ל המפלגה ומקורבו של היו"ר, במקום השלישי ברשימה, לאחר ששובץ במקום השישי ברשימת זהות לכנסת ה-21 (גם כן בשריון). הכוונה עוררה זעם אצל המועמדים שהתמודדו בפריימריז במפלגה, שראו כיצד מלכה, שלא התמודד בשני שלבי פריימריז, עוקף אותם. את נס המרד הראשוני הניפו ד"ר רפאל מינס (מקום 7 ברשימה לכנסת ה-21) ועו"ד ליבי מולד (מקום 5), אשר ניהלו דיון סוער בקבוצה פנימית של ראשי המטות בזהות. המתחים בתוך המפלגה גברו והוועד המנהל הוציא מכתב חריף לפייגלין שבו הוא מודיע לו כי הוא פוסל את השריון. בתגובה לכך התפטר פייגלין מהמפלגה.

רק לאחר תחנונים של פעילים מרכזיים, ולאחר שהבטיח לעצמו שליטה מלאה במפלגה, חזר בו פייגלין מההתפטרות. בין היתר טענו מקורביו של פייגלין כי פרישתו תשאיר את החובות של המפלגה על כתפי הוועד. לאחר שחזר התפטרו מחצית מחברי הוועד המנהל. החברים הנותרים, פייגלין עצמו, שמואל סקט, הרב דודי שפיץ ושי מלכה - אישרו ליו"ר לבחור את כל 22 המקומות הראשונים ברשימה לכנסת על דעת עצמו. לטענת המתנגדים ההחלטה התקבלה בחוסר סמכות מאחר שעל פי החוקה "הוועד המייסד ימנה לפחות שבעה אנשים ולא יותר מעשרה שייקבעו בעת רישום התנועה".

פייגלין מצידו דחה את הטענות נגד דרך ההתנהלות וביטול הפריימריז, והסביר שמדובר במהלך חד פעמי שנובע מלוח הזמנים הקצר עד לבחירות. בסרטון שהופץ בקרב מתפקדי המפלגה הכריז פייגלין על פריימריז חדשים לראשות יושב ראש זהות, כדי להעניק לו את הסמכות לקבוע את הרשימה על פי שיקול דעתו הבלעדית. בעקבות ההכרזה כתב לפעילים ד"ר רפאל מינס: "במהלך המשבר הזה פייגלין התגלה כאדם לא יציב ולא אמין. התנהגותו של פייגלין לאורך המשבר הייתה קפריזית, ילדותית ולא כנה. לפייגלין יחסים תלותיים בשי מלכה והוא מנוהל על ידו, ומתקבל הרושם שאין לו יכולת קבלת החלטות עצמאית. צורת הטיפול של פייגלין ושי מלכה במשבר מעידה כאלף עדים על נכונות הצעד שנקטנו כשהתרענו על הסכנה הטמונה במבנה הניהולי של המפלגה".

בשל הסערה הפנימית הוחלט לדחות את אירוע פתיחת הקמפיין של זהות שתוכנן להתקיים השבוע ביום שלישי. בין היתר משום שבאירוע תכנן פייגלין להציג את החמישייה הפותחת, אך היא טרם גובשה באופן סופי. בינתיים פעילים במפלגה מנסים למזער נזקים ולגבש הסכם שישים סוף לסכסוך, כדי שאפשר יהיה להתקדם עם הצגת הרשימה ולהתחיל בקמפיין.

לא מחובר לשטח

מאז שהחל המשבר עזבו כאמור את זהות שורה של פעילים מרכזיים מהשדרה הוותיקה, כדוגמת ד"ר ניצה כהנא, רונית שרקי ומתן חיים. גם מבין אלו שנשארו, לא מעט זעים על מקומם באי נוחות למראה מודל המפלגה שמתרחק ממה שהכירו, חלמו ופעלו למענו. אבל לא את כולם זה מפתיע. יש שזיהו את המגמה הבעייתית ופרשו בשלבים מוקדמים יותר, אם זה מוטי קרפל שהיה שותף בהקמת חטיבת מנהיגות יהודית בליכוד ואם אלו חבריו להתפקדות לליכוד, שבחרו להישאר בתנועה ולא לחבור לפייגלין בהקמת מפלגת זהות.

"הסדקים אצל פייגלין התחילו כשראינו שהוא לא מחובר לשטח עצמו", אומר אחד הפעילים שהיה חבר חטיבת מנהיגות יהודית בליכוד וממקימי זהות, שפרש ממנה קצת לאחר הקמתה. "אנשי זהות הם אנשים שאוהבים לחשוב בעצמם, לכן זה לא עבד בתקופת הדילים של הליכוד. הוא לא הצליח להנהיג את האנשים שלו בתוך הליכוד, ומנגד הוא לא ידע ליצור שיתופי פעולה עם שאר חברי הכנסת של הליכוד. עיקר שיתופי הפעולה שלו היו עם חברי כנסת ממפלגות שמאל. הוא לא תפקד כמו חבר כנסת, אלא יותר כהוגה דעות".

אחרי שהפסיד בפריימריז של הליכוד בבחירות לכנסת ה-20, ארגן פייגלין כנס גדול בבנייני האומה ובו הודה לכל הפעילים, ובאותה הזדמנות הכריז על הקמת מפלגת זהות. "פתאום מצאתי את עצמי שם, על הבמה, חבר בהנהגה של מפלגה חדשה. לא תכננתי לעזוב את הליכוד. איך יכול להיות שאדם שהטיף במשך שנים לכך שהדרך היחידה להשפיע ולהגיע לראשות הממשלה היא דרך הליכוד - פתאום בגלל שלא הצליח בפריימריז מכריז על דרך חדשה שרק דרכה אפשר להגיע לשלטון. לא הייתה התייעצות עם השטח. לו ניתנה הנבואה מלמעלה והוא פשוט הנחית אותה על פשוטי העם שאוכלים את הראש לאנשים אחרים בפייסבוק. זאת הייתה נקודת השבר שלי".

מנגד, פעיל ותיק ומוערך במפלגת זהות ששותף במהלכיו הפוליטיים של פייגלין כבר יותר מעשרים שנה אומר בשיחה עם 'בשבע' כי הוא סומך לחלוטין על פייגלין ועל מלכה. "השינוי שפייגלין ביקש הוא בסך הכול לקדם את השריון של מלכה מהמקום השישי למקום השלישי", הוא מבקש להעמיד את הדברים בפרופורציות, "בגלל שהשריון של הרב אמסלם כבר איננו, למעשה אף אחד לא נדחק לאחור. קשה להבין למה יצא הקצף נגד פייגלין".

התעקש על התנצלות

לטענת הפעיל, מלכתחילה פייגלין התנגד למהלך שהוא מקדם כעת, היות שהוא נראה כרודנות. "שוחחנו יחד ביום ראשון אחרי הצהריים, לאחר שבמוצאי שבת נערכה פגישה ארוכה שנמשכה עד אור הבוקר, שבמהלכה הסכים גם הוא לוותר על השריון. הוא מחל על כבודו, אך לא היה מוכן לוותר על התנצלות בפני שי מלכה על ההכפשות נגדו, ורק על העניין הזה הכול התפוצץ. העובדה שהוא הגיע למסקנה הזאת עכשיו, מלמדת שלא נותרה לו כל ברירה אחרת".

למה בעצם לא להשאיר את הרשימה כפי שהיא?

"אילולא הייתי מכיר את משה פייגלין עשרים שנה, הייתי חושב שהוא רוצה את כל הכוח אצלו. מכיוון שאני בהחלט מכיר אותו, אם הוא הגיע לכך זה מלמד שהגיעו מים עד נפש ולא נותרה לו ברירה אחרת. אם כך החליט משה פייגלין, הדמוקרט הגדול שהגה בעצמו את הרעיון של פריימריז פתוחים, דבר שלא קיים באף מפלגה אחרת במדינת ישראל, משהו בטוח קרה כאן".

מדוע לא לפצל את ההצבעות, אחת על תפקיד יושב הראש ועוד אחת על היקף סמכויותיו?

"פייגלין רואה שהוא יכול למלא את שליחותו כיו"ר רק אם נותנים לו סמכות להרכיב את הרשימה. חשוב להדגיש כי ברוב המפלגות הקטנות יש 'רודן' - ליברמן, כחלון, לפיד, בנט ואחרים - שהחליטו לבד על הרכב רשימותיהם, בלי לשאול אף אחד. מכולם, רק פייגלין מבקש מהחברים לקבל מנדט לסמכויות רודניות שכאלה, וגם זאת למרות התנגדותו העקרונית לסמכות רודנית, ורק בגלל המצב שנוצר".

ממפלגת זהות נמסר בתגובה: "כל ההחלטות התקבלו בהתאם לחוקת המפלגה. מי שטוען אחרת מוציא את דיבת המפלגה לשווא. אין עוד מפלגה כמו זהות שעומדת על מימוש זכויות חבריה, וזאת מבלי שיו"ר המפלגה מתערב או נוקט בהעדפה לטובת מישהו. כך היה וכך יהיה. מפאת קוצר הזמן ובדיוק כפי שקרה בכל המפלגות האחרות, לא תקיים זהות פריימריז חדשים. יו"ר המפלגה משה פייגלין הותיר את חברי הרשימה בדיוק במיקום שהוצבו בבחירות האחרונות לכנסת. לא נגרע מקומו של איש.

"יתרה מכך, בעקבות ביטול השריון של הרב אמסלם במקום השני, קודמו חברי הרשימה. זכות השריון של יו"ר המפלגה מומשה רק לגבי המקום הרביעי, שבו הוצב מנכ"ל המפלגה, כשכאמור כל יתר החברים נותרו במיקומם. ביום ראשון הקרוב, יעמיד עצמו פייגלין לבחירת כלל מתפקדי זהות והוא יכבד כל הכרעה שתתקבל. צר לנו על דברי החברים שמעדיפים לשפוך את התינוק עם המים. אנחנו אוהבים אותם, מעריכים אותם ומקווים שההיגיון ינצח את הכעס והם יחזרו אלינו", הוסיפו בזהות.