חשבון נפש של פעם ב-100 שנים

שאול דה מלאך, מזכ"ל 'עזרא' מתרגש מהועידה המציינת מאה שנים להקמת תנועת הנוער. "אתה מרגיש שאתה לש בידיים שלך את ההיסטוריה"

ניצן קידר - ערוץ 7 , ט"ו בתמוז תשע"ט

שאול דה מלאך
שאול דה מלאך
צילום: ירון שיין

תנועת עזרא מקיימת בימים אלה את ועידת שנת ה-100 להיווסדה בסימן "תורה עם דרך ארץ ישראלית", בהשתתפות כ-250 רכזים, בוגרים וחניכים.

מזכ"ל עזרא, שאול דה מלאך,מספר לערוץ 7: "כל ועידה היא מיוחדת, כי היא סוג של חשבון נפש לתנועה ומתרחשת רק אחת לכמה שנים. זו ההיסטוריה התנועתית בזעיר אנפין. התרחשו 20 ועידות מאז שהתנועה עלתה לארץ ובכל ועידה אפשר לראות שכבה נוספת של התפתחות, העמקה וצמיחה.

''כשאתה מגיע לועידת ה-100 זה מחייב אותך לעשות חשבון נפש לא רק על השנים האחרונות אלא על כל ה-100", הוא אומר בראיון לערוץ 7.

דה מלאך מספר, "אנחנו מציינים את הועדה במועצה האזורית נחל שורק וגילינו שמי שהקים אותה הם העזראים לפני כמאה שנים כחלק מחזון של 'הקמת מדינת התורה בזעיר אנפין'. כשאנחנו בודקים האם הוא התגשם - מתברר שטרם. זה מחייב אותנו להציג בועידה חזון שיחזיק לפחות מאה שנים נוספות".

אחד האירועים המרכזיים בועידה היה האקתון חינוכי- אירוע יזמות מרתוני, בו חולקו המשתתפים לקבוצות חשיבה, בחנו את מטרות התנועה ופיתחו רעיונות חדשים לקידום התנועה. הוא נמשך כ-3 שעות וכלל 7 שלבים החל מהצפת הבעיות, מציאת פתרונות ובחירה במודל פתרון המועדף, ועד הכנת פרזנטציה לקראת הצגת הפתרון לקהל הרחב.

"יש כאן קבוצה של 250 חבר'ה מכל הארץ וזה מדהים - הם לא מפסיקים לחשוב, לדבר, ללמוד ולשמוע. אני לא מכיר הרבה מאוד ישיבות, אוניברסיטאות או מכוני מחקר שפועלים באינטנסיביות כמו שלנו ב-48 השנים האחרונות", מספר מזכ"ל עזרא.

המשתתפים מבינים שהם מכינים את הקרקע לדורות הבאים. "אתה מרגיש שאתה לש בידיים שלך את ההיסטוריה. שר החינוך היה אצלנו וסיפר לנו איך הוא חש את אותה תחושה וכשאתה זוכה להיות חלק מזה, אין תחושה גדולה מכך".