אילוסטרציה
אילוסטרציה123rf

בתקופה האחרונה החל הגבר התחיל להתעורר מתרדמתו ולחפש היכן הגבריות שלו. תכונות שאפיינו אותו עד לא מזמן, כמו חוזק, שליטה, החלטיות ותפוקת ביצוע, כבר לא מוערכות.

הוא מנסה להיות יותר רגיש, מכיל, מעורב בבית ובגידול הילדים – ולרוב, זה מעורר גיחוך. הנושא הזה לא רק מטריד את הגבר, הרי הוא גם בן זוג ואבא לילדים, ויש לכך השלכות על כל המשפחה.

ארגון "חיבורים" (מבית היוצר של עמותת 'בית מוריה' באר שבע), יקיים ביום רביעי בשבוע הבא (24/07) כנס מקצועי "גבר-איש-אבא: גבריות: מייחודיות להשלמה" שיעסוק בדיוק בקונפליקטים האלה.

הכנס יתקיים בירושלים ומיועד ליועצים ויועצות, מנחי סדנאות, מטפלים ומטפלות בתחום הזוגיות והמשפחה, ולכל מי שבעניין.

"מטרת הכנס היא להעלות לסדר היום את הנושא החשוב, של מקום הגבר בעידן החדש", מסבירה חרות גנוד, מנהלת 'חיבורים'. "מה שהיה במשך שנים ברור, כבר לא מובן מאליו. אלו לא שאלות תיאורטיות, אלא קיומיות. החיפוש הזה מערער את ביטחונו של הגבר במקומו ותפקידו במרקם הזוגי והמשפחתי, וממילא מקרין על כל המעגלים הקשורים אליו".

חרות מוסיפה להבהיר, שנקודת המוצא בכנס היא שיש בגבריות איכויות ייחודיות. "בעידן שישנה ציפייה לזוגיות שיש בה שיוויון, ודרישה לגיטימית לנשיאה משותפת בעול גידול הילדים, יש צורך לברר ולהגדיר מחדש מהי הברכה שהגבר מביא עימו לקשר הזוגי ולמשפחה כולה".

הכנס ייפתח בהרצאתו של הפסיכולוג ד"ר גבריאל בוקובזה, שכתב את הספר "הדרמה של הגבריות החדשה", בעקבות מחקר מקיף על הנושא. לאחריו יתקיימו סדנאות עם אנשי רוח ואנשי מקצוע מתחומי הזוגיות וההורות, אשר יעסקו בהיבטים שונים של הגבריות, כמו: "מהות זיכרית-נקבית בדינמיקה זוגית", "המח הגברי", "איך לאמן אשה לעורר את הגבריות". בין המנחים המשתתפים: אילן והילה יפרח, הרב דוב ברקוביץ, והסופר הרב ליאור אנגלמן.

"אחת מהסיבות המרכזיות שהביאו אותנו לקיים כנס מקצועי כזה" מדגישה חרות גנוד, "הינה התופעה שאנו רואים במרכזי המשפחה ובסדנאות להורים, בה קהל היעד הינו רוב מוחלט של נשים, וזאת למרות שהגבר בימינו, הרבה יותר מעורב בחיי המשפחה מבעבר".

אילוסטרציה
אילוסטרציהistock

חרות סבורה שהאפקטיביות של סדנאות מעין אלו יכולים לעלות בצורה משמעותית אם הגבר יהיה שותף גם לתהליך הלמידה והצמיחה, ולא ישאיר את זה רק לצד הנשי. "התחושה הזו מתחזקת לאור קבוצות גברים שקמות, כמו קבוצת 'אבא פגום' או מעגלי שיח של גברים, שיש צורך אמיתי בהכוונה, בדומה להכוונה ולמידה שהפכו למקובלים כל כך בקרב הנשים והאמהות".

במהלך הכנס יוצגו תכניות שונות של 'חיבורים' שיש בהן כיוון חדש ומזמין גם לציבור הגברים. משתתפי הכנס ייחשפו גם למשחק "רגע זוגי", משחק שפותח בחיבורים מתוך מטרה להעצים את הזוגיות ולא רק בדרך של סדנאות הנעות לרוב על התדר הרגשי.

"הכנס הינו התחלה של בירור הצרכים והשפה הייחודית של הגבריות, ובאיכויות שהיא מביאה עימה לתוך הקשר הזוגי ולמשפחה" מבהירה חרות לסיום. "בירור כזה יוכל גם לאפשר לבדוק מהם הדרכים הטובות ביותר להגיע לקהל הגברי ולהתאים לו תכנית ייעוץ והכוונה המתאימות לתפקידו במשפחה".

כנס "גבר-איש-אבא"

אתר חיבורים