פתיחת בית הספר לקומנדו
פתיחת בית הספר לקומנדו צילום: דובר צה"ל

טקס פתיחת בית הספר לקומנדו התקיים אתמול (חמישי) במחנה ״בית ליד״, במעמד מפקד פיקוד המרכז אלוף נדב פדן, מפקד ״עוצבת האש״ תת-אלוף ירון פינקלמן, מפקד עוצבת הקומנדו אלוף-משנה קובי הלר ומפקד בית הספר לקומנדו סגן-אלוף א׳.

לאחר תהליך ארוך, יסודי וממוקד שנעשה במטרה לאגד את כלל ההכשרות ביחידות הקומנדו תחת מסגרת אחת, התקבלה ההחלטה על הקמת בית הספר לקומנדו.

ההקמה מאפשרת את חיזוק כושר הפעולה והיכולות הנדרשות לצד שמירה על ייחודה של כל אחת מהיחידות ויצירת כוח מבצעי מאוחד, גדול מבעבר.

הכשרת הלוחמים היא בדגש על ייעודה המבצעי של עוצבת הקומנדו ללחימה בכלל הגזרות והחזיתות, תוך התמקדות בצירי פיתוח פיקודיים ומקצועיים.

בית הספר לקומנדו הוביל תהליך עוצבתי לאפיון וכתיבת ספר הכשירויות של לוחם בקומנדו המשמש כקו מנחה בהכשרת הלוחמים תוך הצבת רף בטיחות גבוה. פתיחת בית הספר לקומנדו מהווה את ראשית הצירים להצלחה במשימה ועמידה בייעודה המבצעי של העוצבה.

צילום: דובר צה"ל


מפקד עוצבת הקומנדו, אלוף-משנה הלר, אמר "כשלוש וחצי שנים לאחר הקמתה של העוצבה עומדים אנו, מפקדים ולוחמים במעמד הקמת בית הספר לקומנדו. מעמד זה הינו תחילתה של דרך חדשה, המורכבת ממורשת, ערכים, נורמות ואחריות רבה. במציאות המבצעית בה אנו חיים עלינו להתכונן ללא הרף לאתגרי ההווה באופן שמותאם למציאות ובה בעת לדעת להשתנות בהתאמה למאפייני הלחימה הנוכחיים ולאתגרי העתיד.

''מרגע זה מוטלת על כולנו, האחריות ליצירת דור העתיד של לוחמי ומפקדי עוצבת הקומנדו. אני בטוח באנשים העומדים כאן על מגרש זה, בטוח בעוצמתה של העוצבה ובטוח ביכולתנו לנצח כל אויב בכל גזרה", דברי הלר.

מסלול הכשרתו של לוחם בעוצבת הקומנדו מתחיל בטירונות של כ-15 שבועות בבא״ח ״גולני״ או צנחנים. הם עוברים הכשרת ''רובאי 05'' ואז עוברים לבא''ח הקומנדו.

לאחר עוד כ-13 שבועות של ״לוחמת בסיס״, הם מוכשרים ברמת 'רובאי 07''. אז צפויים להם כ-8 שבועות של הכשרה שנקראת ״לוחמות מתקדם״, כ-5 שבועות של ״מומחיות״ וכ-7 שבועות של ״הפיקוד המסכם״ והכשרת ''רובאי 08''. לאחר מכן עוברים הלוחמים 12 שבועות של הכשרה ייעודית ביחידות.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו