"אבו מאזן בונה על הבחירות בישראל, מפחד לבטל את הסכמי אוסלו"

הפרשן לענייני ערבים יוני בן מנחם מסביר מדוע הפלסטינים מנסים לייצר כלכלה עצמאית דווקא עכשיו ומה הקשר של הצעד הזה לבחירות אצלנו.

ניצן קידר , ט"ז בתמוז תשע"ט

יוני בן מנחם
יוני בן מנחם
צילום: פלאש 90

ברשות הפלסטינית מתחילים להתנתק מהתלות הכלכלית בישראל בניסיון לייצר 'כביכול' מצג של כלכלה פלסטינית שפועלת באופן עצמאי.

יוני בן מנחם, פרשן לענייני ערבים וחוקר במרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה מסביר לערוץ 7 מדוע דווקא עכשיו הוחלט על המהלך.

"יש ראש ממשלה פלסטיני חדש יחסית, מוחמד א-שתיה, שהוא כלכלן במקצועו. יו"ר הרשות הפלסטינית מינה אותו לתפקיד בגלל המשבר הכלכלי שבו נתונה הרשות הפלסטינית לאור העובדה שהיא מסרבת לקחת את כספי המסים שישראל גובה ולאחר שהממשל האמריקני קיצץ משמעותית את הסיוע הכספי לרשות".

"יש החלטות משמעותיות של המועצה הלאומית הפלסטינית והמועצה המרכזית של אש"ף שמדברות על הקפאת הסכם אוסלו, הפסקת התיאום הביטחוני בין ישראל והרשות הפלסטינים וביטול ההסכמים הכלכליים כדי להתנתק באופן מלא מישראל.

"אבו מאזן מפחד לבטל את הסכמי אוסלו ולבטל את התיאום הביטחוני כי אלו צעדים מאוד דרסטיים והוא חושש מאוד מתגובה חריפה של ישראל, ארה"ב והקהילה הבינלאומית שיוקיעו אותו כמי שמתנגד לשלום. לכן הוא הולך לפן הכלכלי שהוא יחסית קל יותר וניתן לעשות צעדים בכיוון הזה", מוסיף בן מנחם.

לדבריו, "כל מטרת המהלך היא לאותת, לאור עסקת המאה של הנשיא טראמפ והועידה בבחריין, שהוא אינו מתכוון לקבל אוטונומיה כפתרון אלא רק מדינה פלסטינית, אלא מתחיל להתנתק מישראל".

"מנגד, הפלסטינים רואים עצמם כחלק ממדינות ערב במזרח התיכון ולכן הם מתחילים להדק את הקשרים עם ירדן ועיראק בשלב ראשון וחותמים על מזכרי הבנות בתחומים שונים, כדי לנסות ולהבליט את ה'עצמאות' הפלסטינית".

האם הפלסטינים מסוגלים באמת להתנתק מהתלות בכלכלה הישראלית? כנראה שלא. "אין להם שום יכולת להקים מדינה או ישות עצמאית מבחינה כלכלית. הם תלויים בישראל ובמדינות ערב. התאוריה הזו קרסה עוד בימי סלאם פיאד ואין לה סיכוי בעת הזאת שהמצב ביהודה ושומרון ובעזה גרוע מבחינה כלכלית".

"זה בעיקר אקט של התרסה מדינית. יש גם הרבה טענות ברחוב הפלסטיני לאבו מאזן על תכנית המאה וזו הדרך שלו להראות שהוא עושה משהו ולומר לעם שלו 'אנחנו מתחילים לבנות עבורכם את המדינה הפלסטינית'", אומר בן מנחם.

הוא מציין כי "הכסף אמור להיגמר בעוד כחודש-חודש וחצי ויש להם שתי הצעות על הפרק: אחת מצד אנשי עסקים פלסטיניים שבראשה עומד מיליארדר משכם לתת לרשות הלוואה של 150 מיליון דולרים כדי שהיא לא תקרוס. השניה, היא מצד הפסגה הערבית בתוניסיה שהחליטה לתת להם רשת כלכלית והלוואה מצד מדינות ערב".

בן מנחם מעריך שיו"ר הרשות הפלסטינית תולה תקוות רבות בבחירות בישראל. "אבו מאזן בונה גם מדינית וגם כלכלית על הבחירות בישראל. הערכת המצב שלו היא שייתכן שיהיה שינוי בתפקיד ראש הממשלה או שתקום ממשלת אחדות - ואז גם ייפתר המצב שבו מקזזים את כספי הטרור מכספי המסים. לדעתו אם באמת יהיו חילופי שלטון, גם הנשיא טראמפ יצטרך לעדכן את עסקת המאה, בהתאם לעמדות הממשלה החדשה".