מזון מהדרין במילואים? רק קופסאות טונה

לוחם שהגיע למילואים בגבול מצרים התאכזב שלא יוכל לאכול בכשרות מהודרת על אף שביקש מראש. תגובת דו״צ: החייל קיבל מענה מהרב הצבאי.

ערוץ 7 , ט"ז בתמוז תשע"ט

לוחם צה״ל במילואים שהגיע בימים האחרונים לשירות פעיל במוצב בדרום הארץ, הופתע לגלות שצה״ל לא דאג למזון בכשרות מהדרין, על אף שביקש זאת מיד כשקיבל את הזימון למילואים.

עוד לפני שיצא למילואים ביקש הלוחם לקבל מזון בכשרות מהודרת. הוא הגיש את הבקשה באמצעות אתר המילואים.

עם התייצבותו ביחידה, פנה הלוחם למטבח במוצב אך נענה כי אין בנמצא מזון מהדרין ואף נחשף לבעיות כשרות: מזון שמוגש בארוחה חלבית מחומם בתנורים בשריים. בנוסף, זבובים רבים ״התיישבו״ על תבנית הביצים הקשות.

הלוחם נאלץ להסתפק בלחם וירקות, לצד פעילותו המבצעית בגדוד בגבול ישראל-מצרים. לאחר מספר ימים הודיעו ללוחם כי אמנם בשר מהדרין אין עבורו אך הוא יוכל לקבל קופסאות שימורים של טונה.

לרב הצבאי של החטיבה המרחבית ולרב הגדוד של הלוחם לא היו מסרים מעודדים. רב החטיבה הסביר ללוחם כי כלל לא ידע על בקשתו ועל בקשות דומות של לוחמים נוספים לקבל מזון בהכשר מהודר.

יצויין כי באתר המילואים ניתן לסמן את הבקשה למזון בכשרות מהודרת אשר נמצא במרכזי המזון של צה''ל. היחידות הצבאיות אחראיות "למשוך" את המזון אותו הן מזמינות לטובת המשרתים בסדיר ובמילואים.

נציין כי הראשון לציון והרב הראשי לישראל הרב יצחק יוסף דרש השבוע מבכירי הרבנות הצבאית אשר ביקרו בלשכתו: "אסור לעשות שום פשרות לחיילים שרוצים לשמור כשרות ברמה הכי גבוהה, ובשאר ענייני היהדות - החיילים צריכים לקבל מענה".

מארגון ״צו 1״ נמסר: "פנינו לרבנים הראשיים ולרבצ"ר בבקשה לטפל בדחיפות בנושא זה, אשר חוזר לפתחנו שוב ושוב. יש מחסור גדול בצה"ל במשגיחי כשרות ולכן לחיילים הדתיים אין תמיד מענה בנושא הכשרות. למרות שמזון מהדרין מופיע באתר המילואים, הוא אינו זמין בשטח. בניגוד למזון צמחוני, למשל. אנו מצפים שהרבנות הצבאית ואכ"א ישלימו את הפערים במשגיחי כשרות״.

תגובת דובר צה״ל: צה"ל ערוך לאספקת מזון כשר למהדרין לכל דורש. בין היתר, ב״חמגשיות" ארוזות בכשרות מהודרת, שאותן ניתן לחמם ולצרוך בכל נקודת קצה. לאור תקלה, במקרה המדובר לא הוזמנו מראש מנות מתאימות, והאירוע יתוחקר.

במהלך תעסוקה מבצעית כאשר החייל פנה לרב החטמ״ר על מנת שיוכל לקבל מענה למזון מהדרין התגלה פער. הרב נתן לחייל את המענה הנדרש ובמקביל נאמר לו שאם ברצונו לקבל מנות בהכשר מיוחד ניתן להזמין לו בהמשך. החייל לא היה מעוניין בכך והסתפק בעוף המהדרין אשר הוגש במטבח.

בנוסף, בהמשך לנראה בסרטון, באופן חד פעמי לא נכח משגיח כשרות. עם זאת, על פי נהלי הכשרות של הרבנות הצבאית ישנו חוצץ חלבי על עגלת החימום הבשרית והובא חוצץ חלבי נוסף לעמדה השניה. בנוסף, רב החטמ"ר הגיע מיד ותיקן את כלל הליקויים. גם הנהלים למניעת כניסת הזבובים (אשר נפוצים באזור זה) לחדר האוכל, ירועננו לצוות המטבח״.

גורמים צבאיים סיפרו כי ״חיילי הגדוד נהנו מכלל עבודת הרבנות בבסיס. לאורך כל התעסוקה המבצעית היה עם הגדוד רב צבאי שנתן מענה לכלל צרכיהם. רב החטיבה ורב הגדוד נתנו מענה לכל צרכיהם של החיילים הדתיים״.