אורי מקלב לראש השב"כ: לקצר הליך קבלת סיווג ביטחוני

במכתבו לראש השב"כ תהה מקלב מדוע התהליך לוקח זמן רב כל כך. "התארכות הזמן יוצרת עיוות מול העובדים".

בן שאול , י"ח בתמוז תשע"ט

אורי מקלב
אורי מקלב
צילום: הלל מאיר/TPS

התעשיות הביטחוניות הפכו בשנים האחרונות ל'מעבדות הייטק', דבר שמביא רבים לעבוד בהן.

פניות רבות שהגיעו ללשכת ח"כ אורי מקלב הלינו על כך כי הליך קבלת הסיווג הביטחוני לוקח זמן רב עד כדי כך שלעיתים מייתר את הצורך בו, עקב איוש המשרות על ידי עובדים בעלי סיווג המסונפים כבר לאגפים אחרים במערכת הביטחון.

בפנייתו לראש שירות הבטחון הכללי נדב ארגמן, האמון על הענקת הסיווג הביטחוני, כתב מקלב כי במשק קיימים לא מעט גופים אשר משוייכים למערכת הביטחונית, ביניהם משטרת ישראל והתעשיות הביטחוניות.

"אזרח אשר מעוניין לעבוד במקומות אלו נדרש לעבור בדיקת רמת סיווג בטחוני ע"י היחידה הממלכתית לקביעת התאמה ביטחונית טרם העסקתו. אולם הבדיקות המדוברות אורכות חודשים ארוכים, וזאת לצד תשאול רחב ומקיף שנדרש העובד לעבור", כתב מקלב.

לדבריו, "אין ספק שהתארכות הזמן של התהליך יוצרצ עיוות בהתחשב בכך שהעובד נדרש להמתין עד להשלמת ההליך ובמשך חודשים ארוכים, למרות קליטתו העקרונית, הוא לא יכול לקבל שכר".

"למותר לציין כי מדובר באזרחים נורמטיביים שאין להם כל רישום או עבר פלילי ומשכך אין כל הצדקה להתמשכות ההליך. לאור האמור אני פונה אליך לפעול לזירוז ההליכים ע"מ שתהליכי הסיווג יואצו לפרק זמנים קצר ותכליתי", סיכם חבר הכנסת את פנייתו.