דנון: נמל בירות הפך לנמל הבית של חיזבאללה

השגריר דנון חשף מידע מודיעיני חדש במועצת הביטחון: איראן וגורמים סורים מבריחים ללבנון ציוד דו-שימושי לטובת התעצמות חיזבאללה.

ערוץ 7 , כ' בתמוז תשע"ט

השגריר דנון במהלך דיון באו"ם
השגריר דנון במהלך דיון באו"ם
צילום: המשלחת הישראלית לאו"ם

מועצת הביטחון של האו"ם קיימה היום (שני) דיון על המצב במזרח התיכון בהשתתפות ישראל.

שגריר ישראל לאו"ם דני דנון, חשף בדיון מידע מודיעיני אודות מעורבותה של איראן בהתעצמותו של חיזבאללה בלבנון באמצעות סיוע מסוריה, המהווה הפרה של החלטה 1701.

"בשנים 2018-2019 ישראל זיהתה פעילות איראנית להעברת אמצעים דו-שימושיים שמטרתם לקדם את פרוייקט ייצור הטילים של חיזבאללה", חשף דנון בפני חברות המועצה. "בהובלת כוח קודס, איראן העבירה דרך הנמל הימי של ביירות ציוד דו-שימושי לחיזבאללה שסייע להעצים את התחמשות ארגון הטרור נגד מדינת ישראל. הנמל הימי של ביירות נהפך לנמל הבית של חיזבאללה".

לדברי דנון, איראן וחיזבאללה הסתייעו בגורמים סורים שרכשו את הציוד מחברות אזרחיות זרות ושינעו את הציוד ללבנון. גורמים אלו הטעו את החברות בכך שהסוו את המטרות האמיתיות שלהן נועד הציוד - מפעלי ייצור הטילים של חיזבאללה. "האם אתם בטוחים שהחברות שלכם יודעות מה היעד הסופי של המשלוחים האלה?" שאל דנון את השגרירים בדיון.

השגריר הישראלי אמר כי חיזבאללה משתמש בקביעות במתקנים אזרחיים של מדינת לבנון על מנת לשנע העברות אמל"ח באופן בלתי חוקי ותחת הפרה בוטה של החלטה 1701 של מועצת הביטחון. דנון הציג למועצת הביטחון מפה ובה נתיבי העברות אמל״ח המשמשים את חיזבאללה בהתחמשותו נגד ישראל - משדה התעופה של דמשק לשדה התעופה ח'רירי בביירות; מעברי הגבול הרשמיים בין סוריה ולבנון, כדוגמת מעבר אלמצנע; והנמל הימי של ביירות.

המפה שמציג דנון באו"ם
צילום: משלחת ישראל לאו"ם