הקונגרס בארה"ב
הקונגרס בארה"בצילום: Amos Ben Gershom/ GPO

הקונגרס האמריקני קיבל הלילה (רביעי) החלטה המגנה ומתנגדת לארגוני ה-BDS וקוראת גם להגברת הסיוע הביטחוני לישראל. 398 חברי קונגרס הצביעו בעד ההצעה, 17 התנגדו ו-15 נמנעו.

בין המתנגדים ניתן למנות את חברות הקונגרס המוסלמיות רשידה טלייב ממישיגן ואילהאן עומר ממינסוטה, הנחשבות לתומכות BDS. גם נציג רפובליקני אחד, תומאס מאסי מקנטאקי, הצביע נגד ההחלטה.

בהצעה נקבע כי "ארה"ב מתנגדת לתנועת החרם המכונה BDS שמטרתה לפגוע בישראל, כולל מאמצים להסית חברות אמריקניות לבצע פעולות העוברות על החוק האמריקני".

"קמפיין ה-BDS מערער כל האפשרות למציאת פתרון לסכסוך הישראלי-פלסטיני, במטרה ללחוץ על צד אחד בלבד לעשות ויתורים".

רשידה טאליב תקפה את ההחלטה לאחר שהתקבלה ואמרה: "זו החלטה לא אנושית שמנוגדת לזכות חופש הביטוי. מדובר בהצעה שהיא לא חוקתית".

מנגד, השדולה הפרו-ישראלית בארה"ב, אייפא"ק, הביעה שביעות רצון. "ההחלטה של הקונגרס מעבירה מסר עוצמתי לפיו בית הנבחרים דוחה באופן חד וברור אפליה המופנית נגד מדינת ישראל באמצעות חרם כלכלי, תרבותי או פוליטי".

"למרות שנטען לאורך זמן שהרוב הפרו-ישראלי בבית הנבחרים שברירי מאוד, ההחלטה הועברו על ידי רוב המחוקקים משתי המפלגות", הוסיפו באייפא"ק.

השר לנושאים אסטרטגיים, גלעד ארדן, אמר כי "החלטת הגינוי הגורפת לארגוני החרם היא הישג חשוב במאבק כנגד הדה לגיטימציה שפעילי ה-BDS האנטישמיים מנסים לעשות לישראל והיא מוכיחה, שלמרות קולות קיצוניים חריגים שנשמעו לאחרונה בשיח הציבורי באמריקה, השותפות והתמיכה הדו מפלגתית בישראל קיימת במלוא עוצמתה וברוב אדיר של כל חלקי הבית".

"חשיבות ההחלטה הינה בכך שהיא קובעת נחרצות שחלקים מרכזיים בתנועת ה-BDS מתנגדים לקיומה של ישראל כמדינה יהודית בכל גבול שהוא ושה-BDS רק פוגע בסיכוי להשיג שלום ודו קיום באזורנו. אנו נפעל לתרגם את ההחלטה הזו להחלטות מעשיות בשטח כנגד פעילות ארגוני החרם", דברי ארדן.