דרישה חוצת מגזרים
דרישה חוצת מגזרים צילום: עצמי

שותפות יוצאת דופן היום בין מי שכבר הוגדרה כ"מלכת התיאטרון" ונחשבת משתייכת לשמאל הישראלי - גילה אלמגור לבין ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן.

השניים החליטו יחד לסייע ל א' הפלסטיני שסייע לילדי משפחת מארק בפיגוע ומאז הוא נרדף ע"י הרשות הפלסטינית. הוא נאלץ לעזוב את ביתו, הפך לחסר בית, ונקרע מבנו ומאשתו.

יחד הם פנו היום במכתב מרגש לשר הפנים וביקשו ממנו באופן חריג לאשר ל א' לאשתו ולבנו בן השנתיים תושבות קבע במדינת ישראל.

א' פלסטיני מאזור חברון נקלע לפני 3 שנים לפיגוע הירי בו נרצח הרב מיכאל מארק אב לעשרה ילדים לעיני ילדיו. א' התגייס מייד לסייע למשפחה ולמעשה הציל יחד עם אשתו את חייהם של ילדי משפחת מארק שהיו ברכב. אלא שמאז הוא הפך רדוף. הוא הוגדר כמשת"פ ע"י הרשות הפלסטינית, נזרקו בקבוקי תבערה לתוך ביתו, הוא נודה ולא יכל למצוא פרנסה.

בצר לו הוא עזב את אשתו ובנו. קיבל אישור שהייה בישראל, אולם לא קיבל אישור עבודה. מאז הוא מתגורר בחוף הים באוהל. מנסה להתפרנס, רעב ללחם ולא מסוגל לפרנס את בנו ואשתו. סיפורו הקשה התפרסם בחדשות 12.

יוסי דגן ראש המועצה האזורית שומרון וחברים מהשומרון הצליחו להשיג אישור שהייה לבנו ולאשתו של א'. הביאו להם דירה בתל אביב לחודש ומזון. גילה אלמגור שהתרגשה גם היא מהכתבה הגיעה לחזק את המשפחה והעניקה לילד הפעוט צעצועים.

כעת החליטו דגן ואלמגור לשלב כוחות והם כתבו יחד מכתב לשר הפנים ח"כ אריה דרעי, בו הם מבקשים ממנו להעניק ל א' בנו ואשתו אישור תושבות קבע בישראל, בכדי שיוכלו לשקם את חייהם ולהימלט מאימת הרשות הפלסטינית.

במכתבם הם אומרים "אין ספק וכל אדם שלב בקרבו, מבין שמן הראוי לתת לאדם הזה שסובל מהנורא מכל, שאיבד את ביתו שבנו בן ה 3 לא מכיר אותו ורעב רק משום שאביו סייע ליהודים, אישור תושבות במדינת ישראל. לו לאשתו ולבנו הפעוט.

זהו לטעמנו עניין מוסרי מהמעלה הראשונה. וכבר אמרו חכמינו: 'כל המקיים נפש אחת, מעלים עליו כאילו קיים עולם מלא' (תלמוד ירושלמי). יש לעזור לאדם זה, שהציל יהודים והוא בעינינו חסיד אומות העולם, שיוכל להתפרנס בכבוד, לא להיות רדוף, שבנו הפעוט יוכל לחיות בבטחה. אנחנו כחברה צריכים להיות מחויבים לדבר הזה.

יש כאן עניין בעל חשיבות גם מהפן הביטחוני. הענקת אישור התושבות לאדם זה, תעביר מסר חשוב שמי שיציל יהודים ומשום כך איבד את פרנסתו, ורכושו הוחרם יקבל יחס מחבק והולם ממדינת ישראל. כך נהפוך את הסיוע ליהודים למשתלם ולא חלילה רצח יהודים כפי שעושה היום הרשות הפלסטינית שמעבירה משכורות למחבלים שרצחו יהודים ויושבים בכלא הישראלי"

"השותפות הזו היא הדבר הכי טבעי שיש", אומר יוסי דגן, "כל אדם מוסרי, ברור לו שזו התשובה הנכונה. עם ישראל לא שוכח להוקיר תודה למציליו. בוודאי אם הם נפגעים בצורה כזו בשל הסיוע שהעניקו".