"לתקצב סייעות לפעוטות עם אלרגיה" ערוץ 7

בישיבה שהתקיימה היום (רביעי) בוועדת החינוך והוקדשה לילדים עם אלרגיות, עלה כי פעוטות עם אלרגיות שאינם עונים על הגדרה של ילדים בסיכון, לא יקבלו סייעת בשנת הלימודים תש"פ.

יו"ר ועדת החינוך ח"כ יעקב מרגי קרא למשרד העבודה לתקצב סייעות גם עבור הילדים שאינם חוסים תחת הגדרת ילדים בסיכון.

עוד קראה הוועדה ליצור מדרג של אלרגיות ולאפשר מתן סייעות רפואית, גם לילדים עם אלרגיה קשה שלומדים בכיתה ג' ומעלה.

אינה זלצמן, סגנית מנהלת המנהל הפדגוגי במשרד החינוך הסבירה כי "כ-50 אלף ילדים עם אלרגיות ברמות סיכון שונות, לומדים בגילאי גן עד כיתות ב'. יש כ-3000 סייעות ל-3000 ילדים זכאים. לקראת שנת הלימודים הקודמת נערכנו למתווה של הפיכת בתי הספר לנקיים מאלרגניים; פעלנו לפרסם את חוזר המנכ"ל עם הנחיות כיצד לכונן סביבה נקייה ובטוחה. לצורך כך התחלנו במספר פעולות עם 400 צוותים בבתי ספר יסודיים ולקראת השנה הבאה נערכים ליישם את חוזר המנכ"ל בבתי הספר. השנה נתחיל להיערך עם צוותי הוראה שאנחנו בוחרים את ההיקף שלהם ומעבר לזה אנחנו עומדים לפרסם עכשיו מודל עם תבחינים פרקטיים לכל בתי הספר".

יפה בן דוד, מזכ"לית הסתדרות המורים שבה והביעה עמדה נחרצת וטענה כי אסור להטיל על עובדי ההוראה את האחריות על תלמידים עם אלרגיות. "עובדי הוראה למדו פדגוגיה. אנחנו לא מתעסקים בנושא בריאות ואנחנו לא מזלזלים בחיי אדם. משרד האוצר ומשרד החינוך מזלזלים בחיי אדם. למשרד החינוך יש כסף אלא שמשרד החינוך מפנה את הכספים למקומות אחרים. לא ניתן שיעמיסו עוד עבודה על עובדי ההוראה ומנהלי בתי הספר. במערכת החינוך חסרים 250 מנהלי בתי ספר ומאות מורים בגלל התנהלות של משרד החינוך המטיל עליהם עוד ועוד משימות".

אודליה אלבו, יו"ר העמותה הישראלית לאלרגיות למזון התייחסה להנחיית בן דוד למורים שלא לעבור הדרכות אפיפן: "מדובר בעניין של שנייה וחצי ולא צריך להיות רופא לשם כך. זה קו טיפול ראשון ויותר פשוט מלתת נורופן לילד. ילד או נער שעובר התקף לא יכול להזריק לעצמו. לא תוכלו להגיד אח"כ הדם לא על הידיים שלנו".

נעמה שמואלי, יו"ר העמותה לאלרגיות מזון ציינה כי "העובדה שעד היום לא מת ילד אלרגי בבית ספר או במעון היא רק עניין של מזל. אנחנו רוצים פתרונות ואם לא יהיו פתרונות לא נוכל להביא את הילדים שלנו לבית הספר. כל אחד מאיתנו החזיק ילד במצב קרוב למוות. אנחנו רוצים שיהיה מי שיציל את הילד שלנו. יפה בן דוד הוציאה הודעה למורים שהם לא יכולים לטפל בילדים אבל גם אין סייעות. אנחנו רוצים לדעת מי יטפל בילד שלנו? לא המורים ולא סיעות. אז מי יטפל בילדים שלנו? אותי לא מעניין החור של הגרוש. אנחנו לא במו"מ על כסף אלא על החיים של ילדים, אנחנו רוצים מענה".

הורים לילדים עם אלרגיות שהופיעו בוועדה דרשו ממשרד החינוך וממשרד הבריאות פתרון כולל: תקצוב סייעות לילדים עם אלרגיות גם בכיתות ג' עד ו', הדרכות לעובדי הוראה לשימוש במזרק אפיפן והחזרה למערכת החינוך של אחות בית הספר.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו