בלי חילונים ובלי נשים

"התשובה היא חד משמעית. אנחנו רצים עד הסוף. אנחנו לא גימיק". מייסדי מפלגת "נעם" בראיון ראשון שיפורסם במלואו בסופ"ש בעיתון "בשבע"

תגיות: נעם בשבע
עפרה לקס , כ"א בתמוז תשע"ט

בלי חילונים ובלי נשים-ערוץ 7
הרב דרור אריה
צילום: עצמי

בתוך יממה וחצי הצליחה מפלגת 'נעם' לגייס מליון וחצי שקלים בקמפיין מימון המונים אגרסיבי שערכה. תוך כדי הקמפיין ישבנו עם מייסדי המפלגה לראיון עיתונאי ראשון.

"אנשים הכניסו יד עמוק לכיס, הורים סבים וסבתות, אנשים שמבינים שהדבר הזה הוא חיוני", אומר הרב דרור אריה, ר"מ בישיבת שדרות, ממייסדי 'חזון' וממייסדי המפלגה. לצידו, בעת הראיון יושבים יגאל כנען, נווט קרב במיל, תושב כפר אדומים המתפרנס מתיירות, ואריאל שחר, איש היי טק תושב ירושלים. שלושתם, והרב איתי הלוי, רבה של מיגרון, רשומים כמייסדי המפלגה.

והמפלגה שהקימו כבר חוטפת אש. לסרטון של המפלגה, שמבקש להמחיש את מהפכת הלהט"ב שמתרחשת כאן, הם התקשו למצוא שחקנים. איש לא רצה להסתבך. את הרב אריה הורידו משידור כשהביא תוצאות מחקר ששיקף את העלייה באובדנות ובצריכת סמים של ילדים שגדלים במשפחות להט"ביות. "קראו לי חשוך".

הרב אריה מבהיר שהמפלגה בכל מקרה תתמודד בבחירות, "חד משמעית. אנחנו רצים עד הסוף. אנחנו לא גימיק ולא רוצים להכניס את כולם לאיזשהוא סחריר. קנינו מפלגה, יש לנו רואה חשבון, עשינו התרמה. זה לא משחק". עם זאת, הוא לא פוסל חיבורים פוליטיים עם "כל מי שנאמן למשולש היסוד שלנו בשלמות. עם ישראל, ארץ ישראל על פי תורת ישראל", כהגדרתו. ובמילים מפורשות "בית יהודי, איחוד לאומי, עוצמה יהודית ואגודת ישראל".

הימין החדש?

"ברור שלא. אני יכול לשתף פעולה עם מי שהוא בעד גיור רפורמי ועם מי שהוא בעד מתווה הכותל?"
כנען: "הימין החדש הוא הסיבה שבגללה קמנו. אנחנו הקונטרה של הימין החדש".

המייסדים מספרים על מגעים בכל מיני כיוונים. אך לא מפרשים. כרגע הרשימה, על נציגיה, לא סגורה. הדברים ייחתכו עד רביעי- חמישי הבא. זמן הגשת הרשימות.

אתם מדברים על פנייה לציבור החילוני. יהיו חילוניים ברשימה?

הרב אריה: "לא יהיו חילוניים. כי אם אין קודש, אין גם דרך ארץ. זה מה שמתברר היום. שבשביל להחזיק את הדברים הפשוטים, צריך ללמוד תורה".

ונשים יהיו?

השלושה מעט מופתעים מהשאלה. שחר: "לנשים יש מנהיגות אדירה. נשותינו הן המנהיגות האמיתיות. אני כאן בגלל שאשתי הסכימה. בקיצור אשתו כגופו דמי ואם נמצאת אישה זה כאילו שבעלה נמצא, ואם נמצא גבר זה כאילו אשתו נמצאת".


הראיון יפורסם במלואו בסוף השבוע בעיתון "בשבע"