סרט חדש: מלך האריות

העיבוד החדש לסרט 'מלך האריות' לוקח אותנו להרפתקה בסוואנה האפריקאית, היכן שנולד מלך אריות עתידי.

קובי פינקלר , כ"ב בתמוז תשע"ט

מלך האריות
מלך האריות
צילום: יח"צ

יש סרטים שהם נכס צאן ברזל. סרטים שיש בהם הכל. סיפור יפה ומותח, צילומים מרהיבים, בעלי חיים (זה תמיד מוכר טוב., כמו הלוחש לסוסים, לאסי שבה הביתה ועוד..) וכמובן שזה נקי ואיכותי.

לכן, אל תתפלאו עם הסרט החדש/ישן מלך האריות נכנס לקטגוריה זו.

תוכלו לראות באולם, ילדים לצד הורים, סבים לצד סבתות ולמעשה את כל המשפחה ( או אולי בעצם אלו מגיל 8-9 ומעלה).

אני מניח שרובם מכירים את הסיפור, אבל לטובת אלו שלא בקצרה .

סימבה (גור האריות) מעריץ את אביו, המלך מופאסה (מלך האריות שדואג לכל ההמלכה) ולוקח ברצינות גמורה את עתידו המלכותי. אך לא כולם בממלכה חוגגים את הולדתו של גור האריות החדש. סקאר, אחיו של מופאסה והיורש לשעבר של כס המלכות, זומם תכניות משלו. הקרב על צוק התקווה מזוהם כולו בבגידה, טרגדיה ודרמה שנגמרת לבסוף בהגלייתו של סימבה. בעזרת זוג חברים חדשים ומסקרנים, סימבה ימצא את דרכו לבגרות וייקח בחזרה את כס המלכות ששייך לו באופן חוקי.

העיבוד החדש לסרט 'מלך האריות' של אולפני דיסני בבימויו של ג'ון פאברו ('ספר הג'ונגל') לוקח אותנו להרפתקה בסוואנה האפריקאית, היכן שנולד מלך עתידי.

ובחזרה לעבר. סרט האנימציה 'מלך האריות' יצא לאקרנים בשנת 1994 ומאז זכה בפרס האוסקר לשיר הטוב ביותר בעבור השיר 'אהבה יש באוויר' ('CAN YOU FEEL THE LOVE TONIGHT'), אשר נכתב והולחן על ידי אלטון ג'ון. פסקול הסרט שהולחן על ידי האנס זימר הגיע למעמד יהלום) 10 פעמים מעמד פלטינה). המחזמר 'מלך האריות' שהועלה בברודווי לראשונה בשנת 1997 גרף 6 פרסי טוני וכיום, 22 שנים לאחר מכן, עדיין נחשב לאחד מלהיטי ברודווי הגדולים בכל הזמנים, כאשר מספר הצגותיו עומד על מעל 9,000 הופעות.

"זהו סרט כל כך אהוב," אומר ג'ון פאברו, במאי הסרט. "אולפני דיסני חוו הצלחה עצומה עם גרסת האנימציה המקורית ולאחר מכן בגרסת המחזמר בברודווי. ידעתי שאני חייב להיות מאוד זהיר עם האחריות שהוטלה עליי ושאסור לי לפשל. רציתי להראות סרט שנאמן לסיפור המקורי ומכבד אותו, אך בד בבד, להשתמש בטכנולוגיה ובטכניקות הכי חדשניות שניתן."

טיול בסוואנה באפריקה הכווין אותו לכיוון כיסא הבמאי בחידוש ל'מלך האריות'. "חצי שנה לפני שבכלל שוחחתי עם אולפני דיסני לגבי הסרט, טסתי לאפריקה," אומר פאברו. "אני זוכר שחזיר יבלות רץ בסמוך לרכב שלנו בספארי, אחד מהאנשים בקבוצה התחיל לשיר 'האקונה מטטה'. עברו מספר דקות וראינו כמה אריות שוכבים על סלע וכולם אמרו 'תראו זה נראה כמו סצנה ממלך האריות'. הסיפור הזה כל כך מפורסם עד שהוא הפך להיות אזכור שכל אחד מכיר ואוהב כיום," אומר פאברו.

"עצם העובדה שעד היום הסרט יכול להשתלב בקונוטציה כזו או אחרת במוזיקה, בתכניות טלוויזיה, בקטעי סטנד אפ ובמערכונים אומר הכול. זה אזכור שתמיד חוזרים אליו. זה חלק כה נכבד מהתרבות שלנו, הרגשתי שנפלה בחלקי הזדמנות עצומה לביים חידוש לסרט שהוא איקוני גם ככה, ולנסות לספר את אותו הסיפור דרך טכנולוגיה חדישה." אבל, מדגיש פאברו, "אנחנו לא ממציאים מחדש את הסיפור." לפאברו, בדומה לוולט דיסני, הסיפור קודם לכל.

פאברו, שהוא מעריץ מושבע של וולט דיסני והרוח החלוצית שלו, פרץ את הגבולות של 'מלך האריות' בהבאתו למסך הגדול בגרסתו הנוכחית –טכנולוגיה חדשה ופורצת דרך. הסטים בסרט עוצבו באמצעות מנגנון של משחק מחשב; אמצעי המציאות המדומה החדישים ביותר באו לשימוש בסרט זה ואפשרו לפאברו 'לטייל' בסטים המדומים הללו ולבחון זוויות צילום שונות כאשר התחושה היא שאתה עומד באפריקה בסמוך לסימבה.

כאשר הסרט נוצר במציאות מדומה, פאברו העלה הילוך וביים את הסרט במהלך תהליך האנימציה. בשורה התחתונה, הצוות המורכב מאמנים, טכנאים, אנימטורים מהשורה הראשונה יחד עם מקצועני לייב אקשן, מצאו דרך חדשה ליצור סרט. כאשר נשאל פאברו, האם זהו סרט לייב אקשן או אנימציה, אמר פאברו: "זה קשה להסביר. זה כמו קסם. אנחנו ממציאים את הקולנוע מחדש."

יוצרי סרטים משתמשים לא פעם בשיטה בשם 'הקופסה השחורה' הלקוחה מעולם התיאטרון, על מנת לתת לשחקנים לגלם את דמותם במרחב לא מסורתי. פאברו בחר בשיטה זו מכיוון שבמצב הסטנדרטי, מבחינת סרטי אנימציה עד כה, השחקן פשוט עומד לפני מיקרופון ומקליט את הטקסט, ללא שום צורך בחברי הקאסט האחרים. יוצרי הסרט לקחו את התובנה הזו לרמה חדשה כאשר בנו במה בה השחקנים גילמו את הדמויות כמו בהצגה בתיאטרון. הטכנולוגיה נעלמה - המצלמות היו מוחבאות על מנת לקלוט את הדינמיקה ביניהם. מאוחר יותר האנימטורים השתמשו באינטראקציות וברגשות האנושיים הללו.

את קולו של סימבה מדבב דונלד גלובר, אשר לא דרש שכנועים רבים על מנת לבצע את התפקיד. "אני מרגיש מחובר מאוד למסע שעובר סימבה," מספר גלובר. "'מלך האריות' הוא סיפור מאוד אנושי וכנה שמתחבר לסיפור החיים של כולנו. אני חושב שלעלילה יש דרך כל כך יפה להראות שהמטרה היא לא לעמוד בפסגה או שרידות השלטון, אלא שאנחנו ערבים אחד לשני ואמורים לאהוב האחד את השני. טראומות הן חלק מהחיים של כולנו – המטרה היא לא לתת לדברים השליליים להשתלט על חייך. אפשר לגדול ולהתפתח גם מאירועים כואבים."

ביונסה נואלס-קרטר הייתה הבחירה הבאה; היא הפיחה חיים בתפקיד הלביאה האמיצה והאינטליגנטית. כאשר היה צריך מישהו שייקח פיקוד על הפן הקומי, פאברו מיד פנה לסת' רוגן כדי שיגלם את דמותו של פומבה.

"זהו סיפור אוניברסלי על אב ובן," אומר ג'ונס. "הנקודה הכי מרגשת עבורי הייתה כאשר מופסה מת, סימבה מנסה להעיר אותו. הם היו רק בתחילת מערכת היחסים החשובה ורבת השנים הזו ועכשיו זה לעולם יחסר לו."

יד ימינו של המלך מופסה הוא הציפור זאזו אותה מגלם ג'ון אוליבר.

קיגן מייקל קי המגלם את קאמארי, אחד הצבועים בסרט, סיכם את החיבור של הצופים לסרט בפשטות: "דיסני מספרים סיפור על הדרך לגיבוש 'מי אני?' והמסע עד שאתה נהפך לאדם שנועדת להיות, אני חושב שזה מה שבעיקר נוגע בלבבות האנשים. סימבה לבסוף הבין מה עליו לעשות. הוא הכיר וקיבל את הירושה שלו. כאזרחים בעולם הזה, ישנו פאזל גדול שהוא האנושות כולה, וכל אחד מאתנו הוא חתיכה ייחודית בפאזל הזה," אומר קי. "אני חושב שהסיבה העיקרית לכך שהסרט צלח את מבחן הזמן היא שההשראה שאנו מקבלים ממנו מרגישה לנו אישית. ככל שאתה מביא לצופה משהו יותר פרסונלי, כך הוא יצליח לרגש אנשים אוניברסלית."

סרט מרגש, מעניין, נקי ואיכותי. 118 דקות מהנות.