עתירה ראשונה לבג"ץ נגד פיטורי פלמור

התנועה לאיכות השלטון עתרה לבג"ץ נגד פיטורי מנכ"לית משרד המשפטים, "החלטה מבישה שמונעת משיקולים זרים של שר זמני בלי סמכות".

ערוץ 7 , כ"ב בתמוז תשע"ט

עו"ד אליעד שרגא
עו"ד אליעד שרגא
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

התנועה לאיכות השלטון עתרה היום (ה') לבג"ץ, נגד החלטת שר המשפטים אמיר אוחנה לפטר את מנכ"לית משרדו.

העותרים מבקשים משופטי בג"ץ להורות על ביטול פיטוריה של מנכ"לית המשרד, אמי פלמור, שנעשו לטענתם ללא סמכות ונגד כללי המנהל התקין.

יו"ר התנועה, עו"ד ד"ר אליעד שרגא, מסר לאחר הגשת העתירה, "משרד המשפטים הוא לא רכושו הפרטי של השר אוחנה, גם הוא כפוף להנחיות היועמ"ש בתקופת ממשלת מעבר וגם הוא יאלץ ללמוד בדרך הקשה שאינו עומד מעל החוק״

בעתירה נטען כי בעת האחרונה וכן בעתיד הקרוב התרחשו וצפויים להתרחש מספר אירועים המעלים חשש כבד לקיומם של שיקולים נוספים שאינם מן העניין, בגינם הודחה פלמור.

"פלמור פוטרה בסמוך לסיום כהונתו של פרקליט המדינה ומינויו של פרקליט מדינה חדש, כשהייתה עתידה במסגרת תפקידה לכהן בוועדה לבחירת מועמדים לתפקיד פרקליט מדינה החדש. אותו פרקליט מדינה העתיד להתמנות, עשוי להיות פרקליט המדינה הראשון בהיסטורית מדינת ישראל שינהל הליך דיוני נגד ראש ממשלה מכהן", נטען.

"מדובר בהחלטה מבישה של שר המשפטים להעביר מתפקידה מנכ"לית משרדו, החלטה שכל תכליתה היא לפגוע בשומרי הסף שמופקדים ויהיו מופקדים על מיצוי הדין בפרשותיו של רה"מ. מדובר בהחלטה שנעשתה באישון לילה, בחיפזון, בניגוד להנחיות היועמ"ש ומבלי לקבל את אישורו של נציב שירות המדינה. החלטה שהתקבלה על ידי שר זמני שמונה בממשלת מעבר זמנית וחריגה בקיומה, מבלי שמינויו קיבל את אישורה של הכנסת", נטען עוד.

בתנועה מוסיפים, "שר זמני, שככל הנראה, לאחר הבחירות בעוד מספר שבועות, לא יישאר בתפקידו, ובוודאי בעת הזו – עת בחירות בה חלות עליו מגבלות רבות מעצם היותו שר בממשלת מעבר – לא יכול להוציא לפועל מדיניות ארוכת טווח. מדובר במשרד שרק לאחרונה יציבותו התערערה עם פיטוריה של השרה העומדת בראשו, והנה זמן קצר ביותר לאחר מכן מבקש השר החדש להביא על המשרד רעידת אדמה נוספת ולהחליף את המנכ"ל. חוסר הסבירות של ערעור יציבותו של משרד המשפטים פעם נוספת, שלא לצורך אמיתי וללא שיקולים ענייניים, מחייב התערבות שיפוטית וביטול ההחלטה".