"אנחנו לא גימיק"

במפלגת נעם אומרים שהם לא קשורים רק לישיבת הר המור אלא לכל עם ישראל, אבל מבהירים שברשימה שלהם לא יהיו נשים או חילונים. ריאיון

עפרה לקס , כ"ב בתמוז תשע"ט

רואים בעצמם תמונת נגד לימין החדש. אנשי מפלגת נעם
רואים בעצמם תמונת נגד לימין החדש. אנשי מפלגת נעם
צילום: מפלגת נעם

בתוך יממה וחצי הצליחה מפלגת נֹעם לגייס מיליון וחצי שקלים במימון המונים. "אנשים הכניסו יד עמוק לכיס, הורים, סבים וסבתות, אנשים שמבינים שהדבר הזה הוא חיוני", מספר הרב דרור אריה, ר"מ בישיבת שדרות, ממייסדי 'חזון' וממייסדי המפלגה.

לצידו בעת הריאיון יושבים יגאל כנען, נווט קרב במילואים, תושב כפר אדומים שמתפרנס מתיירות, ואריאל שחר, איש הייטק תושב ירושלים. שלושתם יחד עם הרב איתי הלוי, רבה של מגרון, רשומים כמייסדי המפלגה המיוחסת לחוגי ישיבת הר המור.

המפלגה שהקימו כבר חוטפת אש. לסרטון של המפלגה אשר מציג את ישראל כמדינה שעברה מהפיכת להט"ב הם התקשו למצוא שחקנים. איש לא רצה להסתבך. את הרב אריה הורידו משידור כשהביא תוצאות מחקר הטוען לעלייה באובדנות ובצריכת סמים של ילדים שגדלים במשפחות להט"ביות, "קראו לי חשוך". אלא שמבחינתם הקרב רק התחיל. "מי שרוצה לכעוס עליי - שיכעס. אני לא מוכן לשתוק. אם אני אשתוק זה יהיה משיקולים אגואיסטיים, ואני לא אסלח לעצמי. האם זה מה שה' מצפה ממני? וההיסטוריה?" הוא שואל.

בשביל אנשי המפלגה זירת הקרב היא הזהות היהודית של מדינת ישראל. "יש מתקפת סייבר על ערכי הליבה שעליהם קמה המדינה. הסטטוס קוו של השבת, הרבנות הראשית, כל מה שמתחולל בצה"ל באופן לא דמוקרטי ובלי לשאול את העם, הגיור, הכותל וערכי המשפחה. יש כאן תהליכי עומק שמשנים את הפנים של המדינה ואת הצביון היהודי. כולם רבים אם ההגה של הספינה צריך לנטות ימינה או שמאלה, אבל מישהו כבר קודח חור עמוק עמוק בירכתי הספינה ופוגע לנו באושיות של החברה הישראלית. המאבק על ארץ ישראל שינה פנים. יש קואליציה של השמאל הרדיקלי ואנשי תקשורת יחד עם בית המשפט, והם מנתבים את המאבק לזירה התרבותית, לשאלת הזהות. הם רוצים להפוך אותנו ממדינה יהודית למדינת כל אזרחיה, ואנחנו מנסים לשים את האצבע בסכר הזה".

בשיחה איתם מספרים שלושת המייסדים כי מה שהניע אותם סופית להקמת המפלגה היה ההחלטה של עיריית ירושלים שהורידה את השלטים של תנועת 'חזון' שבהם נכתב "אבא ואמא = משפחה", ובמקביל תלתה את דגלי הגאווה בעיר. "בשנים האחרונות יש כמה גופים חוץ פרלמנטריים שפועלים בנושא", ממשיך הרב אריה, "המהלך של 'חזון' שהיה לפני הבחירות היה עידוד גדול, אבל חטפנו סטירת לחי מקובעי המדיניות".

"הנוער שלנו במצוקה"

בשבוע האחרון הוציא הרב טאו, נשיא ישיבת הר המור ומי שעל פיו פועלים הישיבה, בנותיה וגופים שקמו מכוחה, שני מכתבי תמיכה במפלגה החדשה. מעשה נדיר יחסית שלא מתרחש בכל מערכת בחירות. גם ראשי הישיבה, הרבנים האחים שטרנברג תומכים. ואולם, מספרים המייסדים, לא הרב טאו הוא שיזם את הקמת המפלגה אלא הם, וכשהציגו בפניו את הרעיון הוא בירך עליו.

"צריך לנפץ את ההקשר הזה שזו מפלגת הר המור", מתעקש הרב אריה. "בכל מקום שאנחנו מרימים את הדגלים האלה אנשים אומרים איך שתקנו, איך נתנו לרכבת הזאת לדהור ולרמוס גנים ובתי ספר. זה חדר עמוק לישיבות ולאולפנות שלנו. עברנו במוסדות החינוך וראינו שהנוער שלנו במצוקה. תפיסות העולם הפוסט-מודרניות מקננות עמוק בלב שלנו ושל הילדים. כל רב בישראל, כל מורה וכל הורה שהולך לישון ואומר 'רק שלא יחטפו לי את הילד וישנו לו את הזהות'. מדובר בצונמי. עשינו תמונת מצב מה קורה במשרד החינוך, כמה גופים ממומנים על ידי ארגונים זרים שתפקידם לקדם את האג'נדה הזאת מגיל הגן. לא ייאמן".

"עד שלב מסוים התפיסה שלנו הייתה שאנחנו אידאולוגים, פעילי ציבור, והמערכת הפוליטית עושה את שלה", ממשיך יגאל כנען. "בשנים האחרונות החל בציבור הציוני-דתי תהליך שבגללו אנחנו כבר לא יכולים לסמוך על המערכת הפוליטית. העמדה הדתית-לאומית היציבה הולכת ונסחפת בכיוון הפרוגרסיבי-ליברלי, ראי ערך חבירה עם לפיד".

אבל דווקא המציאות הפוליטית של היום נראית כמו הגשמת חלום לאנשי הר המור ובנותיה. הרב רפי פרץ יושב על כיסא יו"ר הבית היהודי ובצלאל סמוטריץ' עומד בראש האיחוד הלאומי. דעותיהם לא שונות מעמדותיכם בהרבה. דווקא עכשיו אתם מקימים מפלגה?

כנען: "פרסונלית כן, אידיאולוגית לא. בפרונט נמצאים אנשים מצוינים, אבל כולם נסחפים שמאלה".

שחר: "סמוטריץ' והרב רפי הם אנשים מצוינים, אבל העיסוק בנושא המשפחה והגיור זה לא משהו שכתוב להם על המצח. אז כשהרב רפי אומר מילה וכולם מתנפלים עליו - הוא חוזר בו. כשאחד מאיתנו יגיד כזה דבר, ואני לא נכנס לתוכן המדויק של טיפולים כאלה ואחרים, הוא לא יכול לחזור בו, כי זו הסיבה שהציבור מינה אותו".

אתם לא הייתם מממנים את ארגון הנוער הלהט"בי איגי?

שחר: "בוודאי שלא".

מושג המפתח בקמפיין שלכם הוא נורמליות. מה האמירה שלכם?

הרב אריה: "מישהו מנסה לשנות כאן את הנורמה, ואנחנו באנו לומר מסר מאוד פשוט וברור: אתם לא תשנו פה נורמה בלי לשאול את העם".

כנען: "כתוב שעם ישראל נמשל לעפר ונמשל לכוכבים. עכשיו מושכים אותנו לרמת העפר. בדרך לכוכבים אנחנו קודם כול צריכים לעבור דרך הנורמלי. שנית, מבחינה אלקטורלית זה חשוב, כי כאן אנחנו יוצרים קשר עם כל העם. אנחנו אומרים: אם אתם רוצים שהעם הזה יהיה נורמלי, תלכו איתנו". והוא מוסיף: "דיברנו הרבה על הלהט"ב. אבל בית המשפט שלנו לא נורמלי, הצבא שלנו בגזרת עזה מתנהג בצורה לא נורמלית, צבא שלנו שמממן ניתוחים לשינוי מין זה לא נורמלי".

הרב אריה: "אני מזועזע שבמדינת ישראל יש שר משפטים הומו. זה אומר שאם אנחנו לא מזדעזעים, כבר הכשירו את הלבבות שלנו, השתיקו אותנו. אנחנו מדברים עם אנשי מקצוע ושואלים אותם: תגידו, אפשר לטפל בבעיות האלה? הם אומרים כן, אבל הם לא מוכנים לדבר על זה כי הם מפחדים לאבד את המקצוע. מה עם פונדקאות, עם סחר ברחם של נערות בנות 15 בפיליפינים? על זה יש קשר של שתיקה. יש היום פחד, תראו מה עשו לשר החינוך. הוא רק אמר מילה, ועשו עליו כזה זובור ואתה שואל את עצמך לאן הגענו".

הרב אריה אומר שהוא דואג לא רק לילדיו ולילדי חבריו אלא גם ללהט"בים עצמם. "מישהו, בשם הנאורות, דופק אותם וגונב להם את העתיד. גם הם רוצים להקים משפחה ולוקחים להם את הזכות להוליד ילדים ולהתגבר על הנטייה הזאת. לכולנו יש קשיים".

אתם לא חושבים שיש נטייה כזאת?

הרב אריה: "עוד לא הוכח שזה מולד. אבל גם אם זה מולד, יש אנשים שיש להם נטייה לקלפטומניה, וזה ממש כפייתי, אז מה נאמר להם, לא לטפל בזה? אם לאדם יש נטייה לאובדנות, אז מה אנחנו אומרים לו - אתה כזה, אל תתמודד? מותר לו לפגוע בעצמו? לוקחים מהאנשים את היכולת להתמודד".

גירשו את הזהות היהודית

הסקרים לא מחמיאים למפלגת נעם. פחות משבוע לסגירת הרשימות הם לא קרובים אפילו לאחוז החסימה. "הסוגיה של אחוז החסימה היא עוד סוג של מניפולציה", הם אומרים בתגובה. "יש כאן עקירת נשמה. פוגעים בילדים שלנו. הסוגיה של ימין ושמאל גורמת לנו כל פעם לדחות את הדיון הקריטי הזה כי לא עכשיו. אז אימתי?!"

עשרות אלפי קולות הלכו לפח בבחירות הקודמות. תרוצו גם אם הסקרים יראו שאתם לא עוברים?

הרב אריה חושב שגם לראש הממשלה אפשר להגיד שיגלה אחריות ויצרף את כולם אליו למפלגה גדולה, כך שהוא יבטיח לעצמו קואליציה יציבה. אבל לכולם ברור שזה לא יקרה משום שיש לו קווים אדומים, "ואז כשזה מגיע אלינו, לציונות הדתית, אנחנו חמורו של משיח, כי חמור יכול לשאת הכול? לנו אין קווים אדומים? אנחנו רצים בכל מחיר".

בנעם מבטיחים לרוץ עד הסוף, אך לא פוסלים אפשרות גם לאיחוד עם "כל מי שנאמן למשולש היסוד שלנו בשלמות: עם ישראל, ארץ ישראל על פי תורת ישראל".

ואם לנקוט בשמות של מפלגות?

"הבית היהודי, האיחוד הלאומי, עוצמה יהודית ויהדות התורה".

את הימין החדש הם דוחים בשתי ידיים. שקד ובנט הם דגל אדום למקימי מפלגת נעם, אפילו סיבה מרכזית להקמתה. "איך אני יכול לשתף פעולה עם מי שהוא בעד גיור רפורמי ועם מי שהוא בעד מתווה הכותל?" שואל הרב אריה. כנען מוסיף בצורה מפורשת: "הימין החדש הוא הסיבה שבגללה קמנו. אנחנו הקונטרה של הימין החדש".

אתם מדברים על פנייה לציבור החילוני. יהיו חילונים ברשימה?

הרב אריה: "לא יהיו חילונים. כי אם אין קודש, אין גם דרך ארץ. זה מה שמתברר היום. שבשביל להחזיק את הדברים הפשוטים צריך ללמוד תורה".

ונשים יהיו?

השלושה מעט מופתעים מהשאלה. הם לא ציפו לה ופוטרים אותה בהתחלה כשאלה טכנית. כשהם מבינים שהשאלה רצינית, שחר משיב: "לנשים יש מנהיגות אדירה. נשותינו הן המנהיגות האמיתיות. אני כאן בגלל שאשתי הסכימה. בקיצור, אשתו כגופו דמי, ואם נמצאת אישה זה כאילו שבעלה נמצא, ואם נמצא גבר זה כאילו אשתו נמצאת". אחרי הריאיון ערכו השלושה בירור מחדש בסוגיה והתייעצו עם רבותיהם, אך השורה התחתונה לא משתנה: לא יהיו נשים. הנימוק הרשמי: "התעסקות היתר בשאלה הזאת, בניסיון לעורר פרובוקציה ומלכודת, היא חלק משיח שלם שהשתלט עלינו, שיח שבו יש ניסיון אובססיבי להשוות כל הזמן בין גברים לנשים ובין נשים לגברים".

היו שאמרו שאין לכם מטרה להגיע אל הבחירות באמת. שאתם רוכבים על פלטפורמת הבחירות כדי לשנות את השיח אבל לא תגיעו לקו הסיום.

הרב אריה: "התשובה היא חד משמעית: אנחנו רצים עד הסוף. אנחנו לא גימיק ולא רוצים להכניס את כולם לאיזשהו סחריר. קנינו מפלגה, יש לנו רואה חשבון, עשינו התרמה. זה לא משחק".

ברחוב הסרוג יש אנטגוניזם נגד נעם. גם אנשים תורניים במגזר הדתי פרסמו פוסטים לעגניים על המפלגה. אולי אנשים מרגישים שאתם לא חלק מהמגזר.

הרב אריה: "אני שומע תגובות מעורבות וזה סימן טוב. אם אמרת אמירה משמעותית יתקיפו אותך". אלא שגם הוא מודע לכך שדעת הקהל לא לגמרי איתם. "אני בעצמי תמה מאיפה זה. הרי לפני שמונה או תשע שנים הייתה ציונות דתית. מה שקרה הוא שבא זוג, נכנס למפלגה וגירש את הזהות היהודית", הוא אומר ורומז לבנט ושקד.

הם נבחרו בפריימריז.

"נכון, אבל הם גירשו את הזהות היהודית. פעם הייתה מפד"ל שדאגה לזה. נכנס אלינו גוף זר, שבסופו של דבר גם פרש מאיתנו ובעצם התברר שהוא ניצל אותנו כפלטפורמה להשיג את היעדים שלו. עכשיו הוא מבין שהוא לא צבר מספיק כוח אז הוא חוזר לבסיס כביכול, אבל לא ממקום של נאמנות אלא עם אג'נדות חדשות ועולם ערכים שהוא לא מהמקום הקלאסי של הציונות הדתית. וכשאנחנו באים ואומרים שצריך להחזיר את הדגלים הישנים, אז אומרים שאנחנו פלגניים".

בלי כספים קואליציוניים

התיאור ההיסטורי לא ממש מדויק, משום שהרב טאו קרא להצביע לש"ס כבר בשנת 2006, אבל הרב אריה טוען שזו רוח הדברים. "הרתיחה הגדולה הייתה אחרי שהם התפלגו מאיתנו. כולם אמרו: תראו, הרב טאו צדק, הם השתמשו וזרקו. והנה עכשיו תסמונת האישה המוכה. חוזר הבעל, אומר: אני אוהב אותך, אפשר להיכנס? ואז בא הילד ואומר: אמא, הוא נתן לך מכות - אז הוא סתם פלגן וטהרן".

ראיתי את הסרטון שלכם ואני חושבת שהרב טאו לא היה חותם על משהו עם אישה גלוית ראש ובמכנסיים. מעבר לזה אתם נמצאים בטוויטר, משתמשים בווטסאפים למרות שטלפונים חכמים זה אסור לדעתכם.

הרב אריה מחייך. "חשבתי שתיתני לנו ציון לשבח. זה נכון, אבל מכיוון שאנחנו מבינים שהבית בוער וזה מצב חירום אז זה כמו שעושים החייאה, מתלכלכים מהדם, אין מה לעשות".

מה היעדים שלכם בכנסת?

הרב אריה: "דבר ראשון נבקש את ועדת החינוך, נזמן את המנכ"ל ונשאל אותו: באיזו זכות אתם מחלקים את הספרים האלה, שאלתם את ההורים על חינוך מחדש?"

שחר: "אם יש רוב בכנסת שרוצה יהדות, ויש פקידים שחדרו פנימה והתרגלו להיות שם ומביאים את האג'נדה המקובלת, את זה צריך לעקור".

הרב אריה: "כשניבחר לכנסת אנחנו לא נדרוש כספים קואליציוניים, אנחנו רוצים להיות משוחררים מדאגה סקטוריאלית. כשעשינו את התפילה הגדולה בכותל (בחודש אדר - ע"ל) הגיעו 20 אלף איש. אבל לקראת הקמת הממשלה באים החרדים ואומרים 'אנחנו בעד מתווה הכותל'. למה? כי הם צריכים כסף לישיבות".

לשחר ולרב אריה חשוב מאוד להדגיש שהם לא פועלים מתוך ייאוש אלא מתוך תקווה. שחר: "יש לנו מדינה אהובה, מפוארת ומשובחת. התגשמות חלום של דורות רבים. היא צומחת בקצב מדהים, ועולה במעלות הרוח והחומר. הטוב הזה מעורר קנאה של האומות, ורבות מהן מנסות לחבל בו. בסביבתנו הקרובה עדיין מנסים להשמיד אותנו פיזית, והסביבה הרחוקה, שהתייאשה מהשמדתנו הפיזית, משגרת חיצי רעל בניסיון לפגוע בנשמת האומה". את זה, הם אומרים, הם באים לתקן.