המקומות הלא קדושים

המשוכה העיקרית בדרך להסכם משותף מימין לליכוד היא כבר פחות שאלת המקום הראשון, אלא ויכוח סביב המקומות במורד הרשימה.

ניצן קידר - ערוץ 7 , כ"ב בתמוז תשע"ט | עודכן: 07:30

רוצים שוב שישה ח"כים. הרב פרץ וסמוטריץ'
רוצים שוב שישה ח"כים. הרב פרץ וסמוטריץ'
צילום: פלאש 90

קשה לקנא בימים האחרונים בראשי המפלגות שמימין לליכוד. הלחץ הציבורי להתאחד הולך וגובר, אבל נכון לעכשיו השורה התחתונה היא אחת: פחות משבוע לסגירת הרשימות, האיחוד היחיד שהובטח הוא בין הבית היהודי והאיחוד הלאומי.

חילופי הטענות בין הצדדים נמשכים. הפערים בין איחוד מפלגות הימין לימין החדש ברורים מאוד. הפער הראשון הוא על הרשימה: באיחוד מפלגות הימין מדברים על חלוקה של שליש מהמקומות לבית היהודי, שליש לאיחוד הלאומי ושליש לימין החדש (וזה עוד לפני שהכנסנו פנימה את עוצמה יהודית, אז המפתח משתנה). בימין החדש דורשים להתייחס לאיחוד מפלגות הימין כמקשה אחת, ומדברים על חצי-חצי בעשירייה הראשונה. הפער השני נוגע בשאלה האם הרב רפי פרץ יעמוד בראשות המפלגה המאוחדת או איילת שקד.

האמת היא שאת המחלוקת הזאת אפשר לפתור בעשר דקות. בימין החדש צריכים להבין שהסקרים המפרגנים הם בשלב הנוכחי. אם במערכת הקודמת הם התחילו אי שם בתחום הדו-ספרתי ולבסוף לא עברו את אחוז החסימה, היום מדברים שם על שישה או שמונה מנדטים וזה יכול להיגמר שוב במפח נפש. מנגד, באיחוד מפלגות הימין צריכים להבין שהמקום הראשון הוא לא קדוש, אם האלטרנטיבה היא להכניס יותר ח"כים ולהיות מפלגה גדולה יותר עם השפעה משמעותית יותר.

בינתיים יש בעיקר בלגן. בבית היהודי ובאיחוד הלאומי, בסופו של דבר, מבינים את הצורך באיחוד גם אם הוא ידרוש ויתור מסוים. עם זאת, הם לא מוכנים לוותר על הכול, כפי שמסביר זאת אחד מבכירי המפלגה: "הימין החדש לא עברה את אחוז החסימה. זו עובדה. כשהם באים ומציגים סקר, צריך לקחת אותו בעירבון מוגבל. אנחנו עם שישה ח"כים שנכנסו בסיבוב הקודם, ואין סיבה שלא יהיה להם מקום גם ברשימה עם עוד מפלגות".

מנגד, גורם בימין החדש חושב שהטענה הזאת אינה קשורה: "יש כאן דף חדש, איחוד מפלגות הימין הוא כשמו איחוד – ועל כן יש בתמונה שתי מפלגות בלבד והחלוקה צריכה להיות שווה, חצי להם וחצי לנו. אנחנו גם הוספנו על ההצעה שהמועמדים שלהם יוצבו במקומות אי-זוגיים (חוץ מהמקום הראשון כמובן, נ"ק), כשהדבר נותן להם יתרון על חשבוננו. אנחנו חפצים מאוד באיחוד, אבל לא במחיר שיעלים את הימין החדש או יסתיר אותה בתוך מפלגה אחרת".

שורש המחלוקת הזאת עמוק הרבה יותר. אנשי איחוד הימין וגם שקד מעוניינים באיחוד שימשיך לשיתוף פעולה נרחב אחרי הבחירות. בנט מעדיף להתנתק ביום שאחרי, או מקסימום אחרי המשא ומתן הקואליציוני. הוא לא באמת מעוניין בחיבור עם איחוד מפלגות הימין, אבל הוא זקוק לפלטפורמה כדי לעבור את אחוז החסימה. בפועל, בעוד שקד היא היו"ר, בנט מנהל את המגעים, מביא מועמדת די אנונימית כמו רוני ססובר על חשבון מי שנשכבו בשבילו על הגדר כמו שולי מועלם-רפאלי, ועל פי טענות מסוימות גם יבחר את תפקיד השר הראשון שיינתן למפלגה. לו היה מעוניין באמת, המשא ומתן היה קל יותר. שקד מעוניינת, אבל נכון לעכשיו נותנת לבנט לנהל את העניינים, כנראה מתוך הבנה שברגע האמת היא תתערב ותכריע. השאלה היא אם זה לא יהיה מאוחר מדי.

האינטרס של בנט ושקד צריך להיות האיחוד, ולו רק בגלל שהאינטרס של ראש הממשלה נתניהו הוא שהם ירוצו לבד. נתניהו מבין שאין שום ביטחון להקמת ממשלת ימין, והתסריט ההגיוני יותר הוא שהמפלגה הגדולה תצטרך להרכיב ממשלה שלא תהיה ימנית במובהק. לשם כך הוא זקוק לטייטל המפלגה הגדולה ביותר. אם בנט ושקד רצים עם איחוד מפלגות הימין, הם שותים מנדט או שניים מהליכוד. ריצה נפרדת שלהם מאפשרת לנתניהו לנהל את קמפיין הגעוואלד על הראש של הימין החדש ולשתות משם מנדטים.

אם למישהו יש ספק, בחדרי ההתייעצויות של הליכוד זו אפשרות ריאלית למדי. נתניהו סימן את בנט כיעד כבר בתחילת המערכה הקודמת. בסביבתו קיוו לראות את שקד הולכת עם איחוד הימין ואת בנט נשאר עם הימין החדש, מוותר על ריצה או לא עובר את אחוז החסימה. תסריט הבלהות של נתניהו הוא די פשוט. נניח, לצורך הדוגמה, שאיחוד מפלגות הימין (עם הימין החדש) משיגה שמונה או אפילו עשרה מנדטים. ארבעה או חמישה מהם שייכים לבנט. מדובר בגוש טכני. בנט חותך מיד, עם שקד או בלעדיה (יש לו הרבה יותר משליש, כי מדובר נטו בחלק של הימין החדש), ומתיישב כריחיים על צווארו של נתניהו עם שלושה או ארבעה ח"כים שהוא מאוד זקוק להם. המחיר עלול להיות גבוה במיוחד.

לכן הלחץ שמפעיל נתניהו לסגור קודם כול עם עוצמה יהודית הוא עצום. הרב רפי פרץ ראה את הטלפון של לשכת ראש הממשלה על הצג לא מעט פעמים השבוע. גם דרגים נמוכים יותר במטה נשלחו כדי לשוחח עם אנשיו וללחוץ עליהם. למרות שהדבר הוכחש, הייתה גם שיחה בין נשות היו"רים על הנושא. היה גם סקר שמראה שעוצמה לבדה שווה בערך שניים וחצי מנדטים (אבל לא עוברת לבד את אחוז החסימה). הכול כדי שבאיחוד מפלגות הימין יסגרו קודם כול עם עוצמה יהודית, ועל הדרך יסנדלו את שקד ובנט – תיכנסו בזול, או תישארו בחוץ.

העניין הוא שבאיחוד מפלגות הימין רוצים גם תמורה מנתניהו. בפעם הקודמת הלחץ שלו הניב שריון לסגן שר הביטחון, ח"כ הרב אלי בן דהן, במקום ה-28 באמצעות מפלגת אח"י. הציפייה היא לצעד בסדר גודל דומה. לא בהכרח שריון בליכוד, אבל זו חייבת להיות סוכרייה משמעותית. ייתכן שלקראת סגירת הרשימות, עמוק בתוך השבוע הבא, זה מה שנתניהו יעשה. כרגע הוא בשלב הלחצים המסיביים.

שניים רבים, עוצמה מרוויחה

מי שנהנים בינתיים מהשיח סביבם הם חברי מפלגת עוצמה יהודית. אם בשבוע שעבר ההחלטה האסטרטגית של איחוד הימין הייתה לסגור קודם כול עם הימין החדש, ייתכן ששוקלים אותה לעומק שוב.

באיחוד מפלגות הימין ניסו בימים האחרונים לעשות צעד משמעותי כדי לצרף את עוצמה יהודית, עוד לפני סיכומים עתידיים עם הימין החדש. לשם כך הועברה לראשי המפלגה ההצעה שבמקום לשמור על ההסכם הקיים ולשריין בעבורה את המקום החמישי ואת המקום השמיני ברשימה, היא תקבל את המקום הרביעי ואחריו את המקום השמיני. הגישושים שנעשו לגבי ההצעה הניבו תשובה ברורה מעוצמה: לא נקבל את ההצעה במתכונת הנוכחית.

עו"ד איתמר בן גביר מסביר שדרישות המפלגה שונות לגמרי: "ביקשנו את מקומות 3, 6, 9 ו-12. אפשר אולי להזיז את השלישי למקום הרביעי, אבל זה מרחב הפשרה שלנו. במידה וכל ארבע המפלגות נמצאות, אנחנו מוכנים לזוז לאחור כפי שכולם יעשו. אלו הדרישות הכי לגיטימיות מבחינתנו לאור תוצאות הבחירות האחרונות, ולאור הסקרים שגם נתניהו מחזיק בהם בנוגע לכוחה של המפלגה".

בניגוד לכל הצדדים שזקוקים זה לזה, בן גביר הוא פחות או יותר היחיד שיכול לחבור למפלגת זהות ולמשה פייגלין לריצה כגוש טכני. זהות חטפה מכה קשה בשל משבר הזהות שעברה בשבועות האחרונים, אבל בעוצמה יהודית מעריכים שריצה משותפת תמקסם את הכוח של שני הצדדים. בעוצמה יודעים לספר שיש להם סיכום בסיסי עם פייגלין, שאם מגיעים לרגע האחרון בלי איחודים ירוצו שתי המפלגות יחד. בזהות מאשרים את המידע הזה כולל היו"ר בקולו שלו. הוא אומנם מסייג ואומר שזה לא חיבור מועדף, אבל גם הוא יודע שבלית ברירה חיבור עדיף על ריצה לבד.

במפלגת עוצמה יהודית מבהירים לנו שלא יחכו לרגע האחרון. "אנחנו לא נעמוד מאחוריהם כמקבצי נדבות בליל סגירת הרשימות ונרוץ אחריהם. זה לא יקרה. הסגירה תצטרך להיות לפני כן, ותצטרך להיעשות מתוך הבנה שבהסכם כולם צריכים להיות הוגנים".

לתגובות: nitsankeidar@gmail.com