בשורה או לעג לרש
בשורה או לעג לרש צילום: קובי גדעון, פלאש 90

בתום מסע פרסום על הפחתה צפויה בתשלומים החודשים של גמלאי ישראל לתכנית 'כללית מושלם' של שירותי בריאות כללית הוברר כי ההנחה מסכמת בשקל אחד לגמלאים מעל גיל 70 ובשני שקלים וחצי לחברים בגילאי 65-69. הסכום הזה מעליב את הגמלאים, קובע יו"ר הסתדרות הגמלאים, שמוליק מזרחי.

בראיון ליומן ערוץ 7 מביע מזרחי תמיהה על ההפחתה המדוברת. לדבריו הגמלאים מעדיפים שיפור הכרחי של תנאיהם ואל הפחתה מעליבה מהסוג הזה. "שישפרו לנו את השירותים, שיתנו לנו יותר מענה בתחומי הרפואה, בתחומי הרופאים המקצועיים וההנחה בתרופות, אבל לקבל שקל אחד מאנשים מעל גיל שבעים, שהם אחוז נכבד של האנשים, שמתקשים היום לקיים את עצמם, זה לעג לרש שלא עוזר לנו ולא מקדם אותנו".

לדבריו ההנחה המדוברת מזכירה את "הבדיחה", כהגדרתו, כאשר הביטוח הלאומי העניק לגמלאים תוספת של שישה שקלים. "יש לי רושם שההתייחסות כלפי האזרחים הוותיקים שבנו את המדינה והקימו אותה ולחמו עבורה היא שהם לא מקבלים את מה שהמדינה מחויבת להם".

לטעמו של מזרחי עלויות המחיר מסע יחסי הציבור של קופת חולים כללית על ההפחתה היו הרבה יותר גבוהות מהסכום שיופחת מהמחיר שאותו ישלמו הגמלאים.

בהקשר זה של יחס המערכות הגדולות לאוכלוסייה המבוגרת מתייחס מזרחי לסוגיה נוספת וקובע כי המעבר לשירותים מקוונים מותיר הרבה מהאוכלוסייה המבוגרת ללא יכולת לתקשר, להזמין תורים וכיוצא באלה. "האינטרנט וזימון התורים משפרים את השירות, אבל ישנם הרבה אנשים מבוגרים שהם לא נגישים לצד הטכנולוגי ונאלצים להסתפק במענה טלפוני", הוא אומר ומזכיר את מגמת סגירת הסניפים בבנקים לטובת שימוש באפליקציות, גם מגמה זו מקשה על האוכלוסייה המבוגרת.

בתגובה לדבריו אלה של מזרחי מציגה דוברות קופ"ח 'כללית' את ההודעה שקדמה להוזלה בתעריפי התשלומים ולפיה " החל מה-1 ליולי צפויה הוזלה נוספת בדמי התשלום החודשיים בתוכניות 'כללית מושלם זהב' ו'כללית פלטינום'. ההוזלה בתעריף החודשי חלה על כל קבוצות הגיל, בשתי התוכניות, כשסכום ההוזלה הגבוה ביותר הינו בגילאי 60 ומעלה. להפחתה בתעריף החודשי ב'כללית מושלם זהב' ו'כללית פלטינום' משמעות גדולה בעיקר כאשר מדובר בתקציב של משפחה שכן היא מבטיחה חיסכון של כ-500 ₪ ומעלה לשנה בכל הרכב משפחתי - למול מכבי ומאוחדת. ההפחתה בתעריף החודשי מתבצעת באישור משרד הבריאות וכחלק מהמגמה לצמצום ההוצאה הפרטית על בריאות".

להודעת תגובה זו צורפה טבלה המעידה כי אכן לבעלי תכנית 'כללית זהב' הפחתת המחיר עומדת על 2.5 שקלים לגילאי 60-70 ושקל אחד לגילאי 70 ומעלה. ההוזלה המשמעותית יותר, בגובה של 11-12 שקלים, רלוונטית לבעלי תכנית 'פלטינום'.

טבלת ההוזלות
טבלת ההוזלות צילום: כללית