מבצעי הלינץ' בילדים שילמו פיצויים לנפגעים

מבצעי הלינץ' בילדים סמוך לכפר קוצרא שילמו פיצויים לנפגעים בנוסף לעונשי מאסר בפועל ומאסר על תנאי. עו"ד חיים בלייכר: "הישג גדול"

תגיות: לינץ' חוננו
ערוץ 7 , כ"ב בתמוז תשע"ט

מבצעי הלינץ' בילדים במערה סמוך לכפר חווארה לפני שנה וחצי שילמו פיצויים כספיים מכיסם לנפגעים, בשווי של אלפי שקלים.

הפיצויים שולמו על ידי חמישה מחבלים, אשר הורשעו בתקיפה הגורמת לחבלה של ממש, תקיפה בנסיבות מחמירות, שותפות לתקיפה וזריקת חפצים לעבר אדם או רכוש. על הפורעים הושתו עונשי מאסר בפועל הנעים בין שישה חודשים לשנה וחודשיים, מאסר על תנאי וכן תשלום פיצויים למספר ילדים שנפגעו בלינץ'.

נזכיר כי הלינץ' התרחש לפני כשנה וחצי, כשקבוצה של 22 ילדים ושני מבוגרים יצאו לטיול בר מצווה בין הישובים מגדלים וקידה. כשהגיעו סמוך לכפר קוצרא החלו עשרות פלסטינים לידות לעברם אבנים ולצעוק 'איטבח אל יהוד'. מלווי הקבוצה הכניסו את הילדים למערה, מתוך כוונה להגן עליהם, אחד המלווים נשאר עם הילדים במערה בעוד השני יצא לאבטח מבחוץ.

הפורעים הגיעו סמוך למערה והחלו לידות לתוכה אבנים, תוך שהם מתעלמים מקריאות המלווה כי מדובר בילדים. הם נכנסו לתוך המערה, חטפו את אקדחו של המלווה, החלו להשליך על הילדים אבנים וסלעים, להכותם באלות ולרסס גז פלפל לתוך חלל המערה. באיומי האקדח הגנוב שדדו הפורעים את תיקי הילדים, כולל הציוד שהיה בתוכם.

עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו שייצג את הנפגעים מסר כי "מדובר באירוע קשה שהסתיים בנס ללא נפגעים בגוף, כאשר פורעים רבים השתתפו בניסיון לפגוע בחייהם של הילדים, למעט ערבים בודדים שעזרו למנוע את הפגיעה. אין ספק שיש צורך בהרשעה מחמירה ומרתיעה כלפי השותפים".

"לצערנו המעצרים בוצעו רק בשלב מאוחר, מה שגרר קשיים בראיות והצריך להגיע לעסקאות טיעון. למרות זאת פעלנו בכדי שהעסקאות יכללו רכיבי מאסר משמעותיים וכן פיצוי כספי בפועל לנפגעים. אנו חושבים שיש הישג גדול בכך שהפורעים שילמו ולו במעט על מעשיהם הנפשעים והמסר היוצא הוא שגם באירועים רבי משתתפים הפורעים יתחילו לתת את הדין ואף יאלצו לשלם מכיסם לנפגעים", סיכם בלייכר.