שחקני חיפה הערב מול הצרפתים
שחקני חיפה הערב מול הצרפתיםצילום: ראובן כהן, האתר הרשמי של מכבי חיפה

40 שנים עברו מאז שיחקה בפעם האחרונה קבוצת הכדורגל של שטרסבורג באחד מהמפעלים האירופיים. 40 שנים בהם במהלכם התדרדרה הקבוצה הצרפתית אל תהומות הכדורגל הצרפתי.

אחרי שזכתה בגביע סנסציוני בעונה שעברה, שבה העונה שטרסבורג אל הליגה האירופית לאחר 40 שנה, כשקיימה הערב את משחקה הראשון במסגרת האירופית - מול מכבי חיפה באצטדיונה הביתי, הסטאד דה-לה מינו.

הצרפתים שהוציאו שלל הנחיות ואיסורים גורפים נגד סממנים ישראלים בולטים, בשל חשש מפגיעה בחייהם, הוכו בתדהמה בדקה ה-39 אז מקסים פלקוצ'נקו כבש בבעיטה אדירה לזכות האורחים מישראל.

השער של פלקוצ'נקו הגיע לחיפה ששלטה במשחק, אולי דווקא בשל ניסיונות המשטרה המקומית וראשי השלטון בעיר להקשות עליהם ועל האוהדים הרבים שהגיעו למשחק, אולי דווקא בשל הניסיונות לפגיעה על רקע אנטישמי.

לצערם של הירוקים, מעידה ברחבתם של הבלם עאיד חבשי הצעיר הביאה להרחקתו מהמשחק בכרטיס אדום בדקה ה-44 ולודוביק אז'ורק איזן בבעיטת עונשין מ-11 מטרים, רגע לפני הירידה להפסקת המחצית.

במחצית השניה התעוררה מחזיקת הגביע שניצלה את היתרון המספרי בכדי להפוך את התוצאה עם שער של תומאסון בדקה ה-47, ואחד נוסף שלז'ונאס מרטן שקבע את תוצאת המשחק בדקה ה-61 עם השער השלישי לזכות הצרפתים.

לירוקים מחיפה יספיק ניצחון במשחק הגומלין שיתקיים בשבוע הבא בחיפה בתוצאה 0:2 כדי להעפיל לשלב הבא.

בבית, ללא הגבלות אנטישמיות, הוראות מוזרות, איסור על הכנסת דגלי ישראל ואביזרי עידוד, לחיפאים יהיה הרבה יותר קל. הצרפתים? אלה הגיעו הערב עם חיסורים משמעותיים וללא מספר כוכבים מרכזיים, וזה היה ניכר לעין בחצי השעה הראשונה. היכולת הזו עשויה שלא להספיק להעפלה לשלב הבא.