הבנות המסיימות
הבנות המסיימות צילום: דוברות

מסיבת הסיום של בנות המחזור הראשון של תכנית 'עלי' של עמותת 'עלה' היתה אירוע מרגש מלא בתקווה חדשה.

הבנות הצעירות, עם מוגבלות בתפקוד עצמאי, סיימו שנה של שירות לאומי בקריית החינוך בגבעת וושינגטון, במסגרת תכנית עלי של עמותת 'עלה', העמותה הגדולה בישראל לטיפול באנשים עם מוגבלויות.

את האירוע המרגש כיבדו בנוכחותן הורי הבנות, יקי סעדה מנכ"ל קריית החינוך, נעמה סודקוביץ' מנהלת מרכז 'עלה' בגדרה שמובילה את התכנית, וכן נציגות 'האגודה להתנדבות' השותפות בתכנית. המסיבה כללה ארוחה טעימה, דברי ברכה מרגשים ואף סדנת יצירה בהנחיית הבנות.

תכנית עלי של עמותת 'עלה' היא תכנית חדשה ויחידה מסוגה שנפתחה בתחילת השנה, ונחשבת למהפכנית בכל הקשור לאפשרויות העומדות בפני נערות עם צרכים מיוחדים במסגרת השירות הלאומי, כאשר המטרה היא להכשיר את הבנות לחיים עצמאיים. התוכנית מתקיימת בקריית החינוך גבעת וושינגטון, מיועדת לבנות מהמגזר הדתי בגילאי 18-25 עם לקויות למידה, אוטיזם, מוגבלות שכלית התפתחותית ושיקום.

התוכנית מתקיימת במימון משרד הרווחה, בשיתוף פעולה עם מדרשת אורות עציון בראשות הרב עוזי ביננפלד ובליווי מקצועי של עמותת 'עלה'. שש בנות השתתפו השנה בתכנית: צפנת, רננה, קארין, מיטל, ליבי ואביטל. הבנות השתלבו בגני הילדים, במעונות, בספריה ובמזכירות המכללה.

יחד עם ההשתלבות בתעסוקה, הבנות למדו לימודים תורניים ונהנו מתכנית פנאי וכן מהכשרה לחיים עצמאיים במסגרת המדרשה. התכנית הותאמה לכל אחת מהבנות באופן אישי לפי יכולותיה ורצונותיה. לאור הצלחת התכנית, בשנה הבאה יפתח מחזור נוסף של בנות שירות שישתלבו בגבעת וושינגטון.

הבנות סיפרו לנוכחים: "בשנה הזו הכרנו אנשים חדשים, התנסנו בחוויות חדשות שלא הכרנו, עסקנו בעבודה מעניינת, נהננו מטיולים, לימוד תורה, מסיבות, בילויים ושבתות משותפות. יחד עם זאת התמודדנו עם לא מעט קשיים כדי ללמוד להיות עצמאיות: לכבס, לבשל לאפות לשמור על ניקיון וסדר. למדנו להכיר אחת את השנייה ולכבד כל אחת את דרכה. השנה הזאת היתה משמעותית מאוד עבורנו ואנחנו מבקשות להודות לכם על שגרמתם לנו להרגיש בבית".

נעמה סודקוביץ, מנהלת מרכז 'עלה' בגדרה ומובילת התכנית, אמרה: "המטרה של כולנו בתכנית עלי היא לבנות חיים איכותיים לבנות, לעקוב אחר ההתקדמות שלהן ולדאוג שיצליחו להגשים את כל הרצונות, החלומות, והמשאלות שלהן. אנחנו בדרך להגשמת המטרה והכל בזכות הקב"ה שנותן לנו את הכוחות לעשות זאת ביחד ולא לבד. השותפות שלנו מתחילת הדרך הן האגודה להתנדבות. בזכותן הבנות שלנו משתלבות בשירות הלאומי וזה לא מובן מאליו".

יקי סעדה, מנכ"ל קריית החינוך במכללת גבעת וושינגטון, ריגש את הנוכחים במיוחד, כשסיפר: "בהתחלה היו לי חששות רבים. לא ידעתי איך יקבלו פה את הבנות ואיך הן ישתלבו, מהר מאוד החששות התבדו. הבנות התקבלו כל כך יפה שהן מוזמנות לכל מסיבה שמתקיימת בקמפוס. כולם אוהבים אותן ובזכותן גבעת וושינגטון עלתה עוד כמה שלבים בסולם. בכל מחלקה אני שומע כמה מרוצים מהבנות וכמה אוהבים לעבוד איתן. מה יותר טוב מזה? ההורים צריכים לדעת שהבנות שלהן נמצאות בידיים הכי טובות שיש והן במקום בו הן מאוד רצויות".

שמעון קטורזה, נציג ההורים, אמר: "אנו מודים לקב"ה שכיוון אותנו למקום הזה. כאן למדו להכיל את הבנות בשנה אחת יותר מכפי שאנחנו ההורים למדנו להכילן במשך כל השנים! הבנות היקרות קיבלו את התחושה שהן שוות בין שווים וזה הכי חשוב. הן חוזרות הביתה מאושרות. זאת ההזדמנות להגיד לצוות היקר תודה, תודה שהחזרתן לנו את החיוך לפנים ואת האמונה".

עמותת 'עלה', העמותה הגדולה ביותר בישראל לשיקום אנשים וילדים עם מוגבלויות, מנהלת ארבעה מרכזי שיקום בירושלים, בבני ברק, בגדרה ובכפר השיקומי "עלה נגב - נחלת ערן", מהווה בית לאנשים עם מוגבלויות. במרכזים מתקיימות פעילויות תעסוקה, חינוך, תרבות ופנאי במגוון מקצועות השיקום, המאפשרים לדיירים להרגיש שווים בחברה הישראלית.