יש ילדים שבוחרים ללמוד יחד בחופש

מה מביא אלפי ילדים ובני נוער להתכנס מדי יום בחופשת הקיץ ללימוד משותף וחווייתי, והאם יש סיכוי שמהציונות הדתית יועתק המודל הלאה?

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ה בתמוז תשע"ט

יש ילדים שבוחרים ללמוד יחד בחופש-ערוץ 7
לומדים גם בחופש הגדול
צילום: פלאש 90

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם הרב איתיאל בר לוי, מנהל האגף לתרבות יהודית במשרד החינוך, על פרויקט קש"ת (קיץ של תורה) אליו נרשמו 15,000 בני נוער המקיימים לימוד יומיומי בכ-250 קבוצות לימוד ברחבי הארץ ולאורך חופשת הקיץ.

"זיהינו לפני כמה שנים שהציבור משווע למסגרות לימוד בחופש. ציבור גדול של הורים שעובדים והילדים נשארים בבית ואחרי שמסתיימת הקייטנה אין להם מה לעשות. פיתחנו תכנית והקמנו מספר תכניות כש'קש"ת' היא המובילה", מספר הרב בר לוי על התכנית לה חברו האגף לתרבות יהודית, החמ"ד ו'אל עמי'.

הרב בר לוי מבהיר כי גם אם נדמה שהמספר 15,000 משתתפים נראה גבוה הרי ש"עדיין אנחנו רחוקים מהיעד שלנו. אנחנו לא מתלהבים מהכמות. אנחנו רוצים להכפיל את המספר ואנחנו כבר מכפילים. יש עוד שתי תכניות גדולות שפועלות במקביל".

לדבריו ייחודה של התכנית הזו היא בהיותה פועלת בקבוצות המייצרות חוויה קהילתית מעבר לעיסוק התורני ערכי, "יש כאן עניין חשוב מאוד מבחינה חברתית, התגבשות קבוצות בין מנחה לערבית או אחרי שחרית ובקייטנות. זה היופי של יצירת חבורות לימוד בליווי מבוגר. זה היופי של הדבר הזה".

אז איך מדרבנים בני נוער וילדים להצטרף למיזם שלכאורה מחזיר אותם לאווירת הלימוד בתקופת החופש. "כאן קורה דבר מיוחד כשייצרנו מודל שמשלב כמה דברים. יש כאן את החשיבות של להיות בקבוצה מגובשת שרוצה להיפגש כמה פעמים בשבוע כחברים שנפגשים, מדברים וחושבים יחד. בנוסף ישנם ההורים שמדרבנים, יש פרסים, יש שיט וספורט ימי בסוף הקיץ, יש קבוצות סיירות שמגיעות אל הילדים. בנוסף הלימוד הוא לימוד חווייתי. 'אל עמי' הוציאו חוברת יפה שמלווה את הפרויקט וכל המרכיבים הללו נותנים לילדים תחושה ששווה ללמוד".

לנוכח דבריו אלה נשאל הרב בר לוי אם קיים סיכוי שמודל לימודי החופש הללו, הפועל בעיקר בציבור הדתי לאומי, יגיע גם לציבור הכללי. הרב בר לוי מפתיע ואומר כי אכן יש מגמה שכזו. "יש לנו מטרה כזו. אנחנו עדיין עם יומרות גדולות בציבור הדתי ויש לנו מגמה כזו והלוואי ונצליח. במודל מעט שונה ומותאם נוכל להגיע גם לציבור הכללי. לציבור הכללי נושא הקהילה הוא נושא מאוד חשוב בעניין הזה. לא מדובר בלימוד תורה למי שלא מכיר את המושגים, אבל גיבוש קהילתי עם חומרי לימוד מותאמים סביב ערכים, דמויות מופת, פרקי אבות. אנחנו בהחלט רואים בכך יעד".