"מאות שנות היסטוריה הפכו לקבר אחים"

נשיא המדינה ערך קבלת פנים ממלכתית לנשיאת קרואטיה המבקרת בישראל, "עבודה משותפת על זיכרון וחינוך היא הדרך לבניית עתיד טוב יותר".

ערוץ 7 , כ"ו בתמוז תשע"ט

ריבלין עם נשיאת קרואטיה
ריבלין עם נשיאת קרואטיה
צילום: מארק ניימן /לע"מ

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ערך היום (שני) קבלת פנים ממלכתית לנשיאת קרואטיה, קולינדה גראבר קיטרוביץ', המבקרת בישראל.

נשיאת קרואטיה התקבלה בטקס רשמי במהלכו נוגנו המנוני שתי המדינות, ובהמשכו סקרו השניים את משמר הכבוד הצה"לי ונשאו הצהרות משותפות. לאחר מכן קיימו השניים פגישת עבודה במסגרתה דנו בחיזוק שיתוף הפעולה בין המדינות.

הנשיאה ביקשה להביע את תנחומיה בפני הנשיא על פטירתה של רעייתו נחמה ז"ל וסיפרה שבתום פגישתם תעלה לקברה בהר הרצל ותניח פרחים.

הנשיא הודה לנשיאה בפתח דבריו על האירוח החם לו זכה בביקורו הממלכתי בארצה בשנה שעברה, וציין כי העובדה שהם נפגשים בשלישית משקפת את הידידות החמה והקשר המתחזק בין המדינות.

"קרואטיה היא בת ברית חזקה ותומכת ישראל - באיחוד האירופי, באו"ם ובפורומים בינלאומיים נוספים. האפליה נגד ישראל באו"ם נמשכת כבר עשרות שנים, ואל לנו לקבל אותה. עליה להסתיים," הדגיש הנשיא והודה לנשיאה על עמידתה האיתנה לצד ישראל. עוד הדגיש את תפקידה העתידי של קרואטיה בראשות האיחוד האירופי בינואר 2020, והשפעתה המשמעותית בנושאים האזוריים ובביטחון העולמי.

הנשיא אמר: "אני קורא לאיחוד האירופי להבטיח שאיראן לא תשיג נשק גרעיני. אני קורא לאיחוד האירופי להבטיח שאיראן לא תעביר נשק וטילים לארגוני טרור ותערער את היציבות במזרח התיכון. איראן מהווה סכנה לעולם כולו ולא רק לישראל. כולנו עומדים בפני אותם איומים, ועלינו לעבוד יחד כדי להתמודד איתם".

ריבלין התייחס גם לביטולה של עסקת מכירת מטוסי F-16 בין ישראל לקרואטיה ואמר: "בשנה שעברה ניסינו לפתח שיתוף פעולה חשוב וסבוך. לרוע המזל זה לא הצליח, אך היחסים בינינו איתנים וחזקים, ויחד אנו יכולים להתגבר על הקשיים. ביקורך מפיח תקווה שנמצא דרכים חדשות לעבוד יחד. אני מאמין שעלינו להפוך את הידידות שלנו לשותפות אסטרטגית."

בהמשך ציין הנשיא ציין את שלל התחומים בהם משתפות המדינות פעולה באופן פורה והוסיף שהפוטנציאל להרחבתו רב ומבטיח. עוד ביקש להודות לנשיאה על הסיוע שהגישה קרואטיה לישראל בשריפות הענק שהשתוללו במדינה.

בתום דבריו הזמין את נשיאת קרואטיה לטקס לציון 75 שנה לשחרור אושוויץ-בירקנאו שיתקיים בירושלים בינואר 2020 ואמר: "מאות שנות היסטוריה הפכו לקבר אחים. עבודה משותפת על זיכרון וחינוך היא הדרך הטובה ביותר לבניית עתיד טוב יותר ובטוח יותר לכולנו - ללא גזענות ושנאה על כל צורותיה."

נשיאת קרואטיה ציינה את היחסים החמים בין המדינות וכי היא שמחה לשוב ולבקר בישראל במסגרת תפקידה. הנשיאה התייחסה לתמיכת קרואטיה בישראל במוסדות בינלאומיים ואמרה: "קרואטיה תמכה בישראל ותוסיף לעשות זאת בעתיד. אנו גאים שבדוברובניק נמצא בית הכנסת השני הכי עתיק באירופה ועומלים לשימורו ולבנייה מחודשת של בתי כנסת ברחבי קרואטיה. אנו גאים בחינוך לזיכרון השואה במדינתנו, בביקורי ייחתם הסכם הבנות עם 'יד ושם' שיוסיף ויחזק את העשייה החינוכית בתחום. אנו גאים בכך שמאז 2005 עברו למעלה מ- 350 מורים הכשרות לחינוך לזיכרון השואה בשיתוף 'יד ושם' ועוד כ-750 מורים שעברו הכשרה בנושא בקרואטיה. לכבוד היה לי לבקר יחד איתך במחנה יאסנובץ. בביקורנו ובדברים שאמרנו באתר כיבדנו את זכר הנספים ואת הניצולים ומשפחותיהם."

לאחר מכן ציינה הנשיאה את שיתופי הפעולה הכלכליים הפתוחים בפני המדינות וכי קרואטיה יכולה להיות שער מרכזי עבור המסחר הישראלי למרכז אירופה. ביחס לשיתוף הפעולה הביטחוני אמרה הנשיאה: "בשנתיים האחרונות שיתופי הפעולה בנושאי ביטחון מתחזקים. לצערי לאור כמה אירועים בוטלה עסקת הF-16 בינינו ואני מצרה על כך, לדעתי זו הייתה הזדמנות מוצלחת לקרואטיה ובסיס מוצלח להמשך שיתוף הפעולה בינינו. אך זה לא ישנה את כוונתנו להוסיף ולחזק את היחסים בנינו ואת שיתוף פעולה."

"שנה הבאה נעמוד בראש האיחוד האירופי לראשונה, ונפעל לאזן את היחס לישראל ולאפשר לישראל להשמיע את קולה במוסדות." הדגישה הנשיאה וציינה בסוף דבריה שיהיה לה לכבוד להשתתף בטקס לציון 75 שנים לשחרור מחנה ההשמדה אושוויץ בירקנאו שיתקיים בירושלים בעוד כשנה.