גנץ ובכירי הצבא
גנץ ובכירי הצבאצילום: מטה בנימין

ראש מועצת בנימין ישראל גנץ, מתייחס בצהריים (שני) בראיון לערוץ 7 למחאת תושבי גוש שילה וההתיישבות בכלל מול בנייתה של העיירה הפלשתינית בצמידות לעמיחי וישובים נוספים.

"התברר לנו בימים האחרונים שטענותינו שמדובר במשהו אסטרטגי אוששו", מספר גנץ. "קיבלנו חומרים של היזם שבהם הוא מבהיר שהוא מעוניין לקבוע עובדות בשטחי C לקראת מדינה פלשתינית ומעוניין לחנוק את גוש שילה ולשלוח אצבעות לתוך הגוש עצמו".

מהדברים שפורסמו ברשת עולה, כך קובע ישראל גנץ כי "לא מדובר בטעות, אלא במהלך מכוון להגבלת גוש שילה".

נזכיר כי בראשית החודש הפגינו תושבים מגוש שילה ותומכי ההתיישבות נגד בנייתה של העיר והעלו על נס את סכנותיה. גנץ מצידו מבהיר כי "כמועצה אנחנו בשיח מתמיד עם הצבא והרשויות וזה בטיפולם". לזאת הוא מוסיף ומדגיש כי הפרשה עדיין אינה מאחורינו וגם אם בימים האחרונים לא נראו כלי עבודה בשטח הרי שהיזם "מביא רוכשים פוטנציאליים לשטח. נעשה כל שנידרש כדי שזה לא יקרה".

לשאלתנו אם מדובר ביזם כלכלי נדל"ני או בגורם פלשתיני רשמי, מדגיש גנץ כי "ברור שהיזם הוא סיפור כיסוי כלכלי לניסיון אידאולוגי להשתלט על יהודה ושומרון. שולחים לחזית יזם אבל מאחוריו יש מערכת אסטרטגית".

אודות הגורמים עימם הוא בא בדברים על מנת לבלום את המהלך הפלשתיני מציין גנץ כי כאשר הוא פונה למנהל האזרחי ולצבא המשמעות היא למעשה פנייה לדרגים הפוליטיים שכן במציאות הקיימת אלוף הפיקוד הוא ראש הממשלה מטעם מדינת ישראל וממנה הוא מקבל את ההנחיות לפעילות.

באשר לתוצאות בשטח מספר גנץ "בשבועיים האחרונים אין עבודות בשטח. הן נעצרו עד לבירור מול גורמי המדינה והביטחון ואנחנו מקווים שזה יהיה סופי. אנחנו רוצים לראות אם העבודות יתחדשו ולא נוכל להשלים עם זה, או שהעבודות יעברו למקום אחר. לא נבחר ליזם איפה לבנות את הבתים האלה, אבל לא בצמוד לשטחי C".

לפי שעה מעדיף גנץ שלא לנדב פרטים אודות השיח שמקיימים הוא וגורמים מטעם ההתיישבות עם אישים פוליטיים, אך לדבריו קיימת בהחלט אוזן קשבת לחששם של המתיישבים מהעיר המתוכננת לקום בגוש שילה.