שמעון אייזנברג:
"תביעות נגד האפוטרופוס עשויות להניב רווח גדול"

ברחבי המדינה עומדים נכסים עזובים רבים. שמעון אייזנברג מסביר כיצד היורשים של בעל הנכס יכולים לקבל בעלות עליו

תגיות: אפוטרופוס
שרון דדון, תוכן שיווקי , כ"ז בתמוז תשע"ט

שמעון אייזנברג
שמעון אייזנברג
צילום: יח"צ

צפון ודרום, מזרח ומערב. בכל מקום ובכל אזור, ישנם נכסים עזובים, שהיו שייכים בעבר למישהו שנפטר, ויורשיו אינם מודעים לבעלות על הנכס.

כדי לשחרר את אותו נכס, ולהעביר את בעלות הנכס אל יורשיו החוקיים של הנפטר, ממליץ מנכ"ל קבוצת רילטי אקזקיוטיב, שמעון אייזנברג: "תביעות של יורשיי המנוח נגד האפוטרופוס, עשויות להעביר אליהם את בעלות הנכס".

"אגף האפוטרופוס הכללי השייך למשרד המשפטים, מפעיל מחלקה מיוחדת לאיתור והשבה של נכסים עזובים. אותה מחלקה מנהלת את הנכסים לטובת הבעלים, ובסוף התהליך, משחררים את הנכס ליורשים או מעבירים אותם לבעלות המדינה", מציג אייזנברג.

איך נוצר מצב שבו בעל נכס אינו מוריש בצורה ברורה נכסים במהלך עריכת הצוואה?

"בדרך כלל כאשר אנו עוסקים בנכסים עוזבים, בעלי הנכס אינם בחיים, וניתן לשער שהם היו עריריים ובודדים. מכאן, הם לא ידעו למי להוריש את הנכסים, או הורישו לאנשים שלא ניתן לאתר, עקב בעיות טכניות", מספר שמעון אייזנברג.

"כדי להוכיח שבעל הנכס אכן החזיק בו, צריך לעבור תהליך משפטי ארוך ומורכב, שייקח הרבה זמן. צריך להמציא מסמכים שונים כמו שטר מכר, מסמכים מהבנק, צווי ירושה וכל מסמך רשמי אחר המעיד על בעלות הנכס. טעות נפוצה היא לחשוב שתשלום ארנונה מספיק כדי להוכיח בעלות על הנכס, אבל לרוב, הדבר לא עוזר", אומר אייזנברג.

מתי יש צורך בהגשת תביעה?

"התביעה לאפוטרופוס תוגש ע"י היורשים החוקיים של המנוח, כאשר הם רוצים לקבל בעלות על הנכס היתום. יש לשים לב לפרק הזמן שבו ניתן להגיש את התביעה - 15 שנה מיום פטירת המנוח, כאשר בשנים אלו האפוטרופוס הוא אחראי על הנכס, ולאחר תקופה זאת, הנכס מועבר למדינה. לכן, כדאי להגיש תביעות כמה שיותר מהר, כי התהליך עצמו אורך זמן רב".

שמעון אייזנברג מסביר, כי עד לתביעה הנכס מושכר במחיר מוזל ומופחת לשוכרים, לפי קביעת השמאי הממשלתי. לעיתים, משכנים בנכסים אלה את הזכאים לדיור ציבורי. "מנגד, אי אפשר להישען על נכסים עזובים ולפתור כך את בעיית הדיור והמגורים במדינה", הוא אומר.

"התביעה לאפוטרופוס תוגש ע"י היורשים החוקיים של המנוח
צילום: יח"צ

"בכל הנוגע להצלחת התביעה, חשוב לדעת כי כל מקרה לגופו. אי אפשר לקבוע חד משמעית את אחוזי ההצלחה של תביעות כאלו, כיוון שכל תביעה שונה כמעט בכל הסעיפים שלה. כך למשל, בעלות על נכס מתקופת היישוב, עוד לפני הקמת המדינה, מצריכה המצאת מסמכים רלוונטיים מתקופת המנדט. כמו כן, אם בכלל יש מסמכים כאלה, צריך לתרגם אותם לעברית".

"בנוסף, העברת נכס לידיי היורשים יוצר לא פעם מחלוקות בתוך המשפחה, כיוון שהצוואה לא הייתה ברורה מספיק, או שהנכס לא נכלל בתוכה. לא פעם, יורשי המנוח מנהלים שתי תביעות - הראשונה נגד האפוטרופוס, והשנייה בבית דין לענייני משפחה, כאשר הם תובעים את קרובי משפחותיהם", מספר שמעון אייזנברג.

האם יש לך טיפ קטן מה לעשות כאשר מגיעים לבית המשפט?

"עוד בטרם ההגעה, מומלץ להשיג עדים שנכחו במהלך חתימת העסקה, ואלו יצהירו בפני השופט מה התרחש בעסקה. כאשר התביעה מתקבלת, האפוטרופוס מחויב לשחרר את הנכס ולהעביר את הבעלות אל התובעים. בכך, תביעות נגד האפוטרופוס עשויות להניב רווח גדול לתובעים", טוען אייזנברג.