גדלו באוקראינה וחוזרות אליה כמורות

מחזור ראשון של סטודנטיות אוקראיניות יהודיות השלימו לימודי הוראה וחוזרות כעת לאוקראינה ללמד ילדים ולחזק את הזיקה לישראל.

שמעון כהן , כ"ז בתמוז תשע"ט

אוקראינה
אוקראינה
צילום: יהב גמליאל, פלאש 90

בימים האחרונים הסתיים המחזור הראשון של הכשרת סטודנטיות יהודיות מאוקראינה להוראה באוקראינה.

על המיזם לו חברו משרד החינוך, משרד התפוצות ומכללת אורות ישראל שוחחנו עם עליזה ליפסקר העומדת בראשו.

"מדובר ב-23 בנות", מספרת ליפסקר. "הן למדו את ארון הספרים היהודי. הסימסטר הזה שאותו למדו כאן היה המשך לשני סימסטרים שלמדו באוניברסיטה היהודית 'בית חנה' באוקראינה. ההמשך בלימודים כאן היה להכיר את ארון הספרים היהודי, ראשונים ואחרונים תורה שבכתב ותורה בעל פה".

"מדובר בבנות שמגיעות ללא רקע. רוב הבנות מבתים שהאבא גוי והאמא יהודיה או בנות שעברו גיור. התכנית משיבה למעשה את הסטודנטיות לעם היהודי. אלו בנות שחיו בעולם אחר וגילו את העולם היהודי", אומרת ליפסקר ומספרת: "אחת הבנות נישאה לפני כחודש והיום היא עם כיסוי ראש מלא. היא הגיעה לכאן עם בעלה. מדובר בבחורה שגדלה בבית ספר גוי ובמקרה אחרי שהסבתא נפטרה התברר שהיא ביקשה מהאימא שתכניס אותה לבית ספר יהודי. חב"ד עושים שם דברים עצומים", מציינת ליפסקר.

על תכני הלימוד היא מוסיפה ומדגישה: "הקפדנו להכניס היסטוריה יהודית של עם ישראל ושל ארץ ישראל, שתהיה זיקה לעם לתורה ולארץ. אולי חלקן תבואנה לכאן, אבל המטרה היא שהן תהיינה מורות בבתי ספר יהודיים בכל הארצות דוברות הרוסית. הכשרנו אותן בפדגוגיה, בהוראה בעזרת דרמה ותנועה במיומנויות למידה חדשניות ועוד. הבנות עצמן ציינו שהלמידה ריתקה אותן והבהירה להן למה כדאי להיות מורה".

התכנית התנהלה ברובה בעברית כאשר למען הצורך ליוו מתורגמניות את התכנית, ואולם הייתה חשיבות בעצם הדיבור בעברית ואף היכרות עם שירים עבריים והסיפורים העומדים מאחוריהם. השירים העבריים הללו ליוו סיורים וטיולים ברחבי הארץ, פרט שגם הוא נועד לחזק את הקשר בין הבנות לישראל בטרם הן חוזרות לאוקראינה.

"הקדשנו הרבה זמן ל'סביבה לימודית מקדמת למידה', הן הכינו משחקי למידה והבינו את הרציונל מאחורי כל משחק ומשחק. קיימנו טקס סיום עם מנכ"ל משרד התפוצות ואישים נוספים, הטקס נפתח בתערוכה שבה הוצגו יצירות חינוכיות שיצרו הבנות כאשר כל בת עומדת מאחורי התוצר שלה ומסבירה מה מאחורי התוצר שלה".

בדבריה מדגישה ליפסקר את הליווי שהעניק לתכנית הרב ד"ר משה רחימי החל מהקול הקורא הראשוני ועד לטקס הסיום. "המטרה היא שהמורות תחזורנה לגנים ולמוסדות ותעברנה את כל מה שלמדו על מורשת, על עם ישראל, תורת ישראל וארץ ישראל. ללמוד עם הרבה זיקה לארץ ישראל ואהבה לתורת ישראל בלמידה חדשנית שנשארת כחויה". למטרות הללו מצטרפת מטרה גדולה ורחבה יותר "למנוע התבוללות בתפוצות. שיהיו מורות טובות שם ושהילדים יכירו בעם ישראל בתפוצות השונות". ליפסקר מעירה ומציינת כי השאיפה היא להרחיב את מעגל התכנית גם למורות יהודיות מצרפת וממדינות רבות נוספות שבהן ההתבוללות מהווה נגע פושה.