עורך דין לענייני ירושה. אילוסטרציה
עורך דין לענייני ירושה. אילוסטרציה צילום: iStock

דיני הירושה רלוונטיים בשלבים רבים בחייו של כל אדם, אם בתור יורש, ואם בתור מי שדואג להעברת נכסיו לאחר אריכות ימיו.

לדיני הירושה רלוונטיות גם לעניין מתן מתנה מחיים. חשוב להתייעץ בכל שלב עם עורך דין ירושה מומלץ, על מנת למנוע סכסוכים בין יורשים ותשלומי מיסים מיותרים.

עורך דין צוואות

העברת רכוש בין-דורית אינה עניין של מה בכך. חשוב לתכנן מראש, בעזרת עו"ד צוואות, אילו נכסים להעביר לדור הבא, באיזה אופן ומתי, האם לתת מתנה מחיים או להורות בצוואה על העברה שתבוצע לאחר הפטירה.

יש להביא בחשבון את מערכת היחסים בין היורשים למוריש, ואת מערכת היחסים בין היורשים לבין עצמם, כיצד האדם מתכוון לכלכל עצמו בשנותיו האחרונות. כן יש לשקול היבטי מס – מס ירושה, מס הכנסה, מיסוי מקרקעין ועוד.

בתכנון נכון בעזרת עורך דין צוואה, ושימוש בכלים הרלוונטיים כמו צוואה, הסכם ממון, הסכם בין יורשים, יפוי כח מתמשך ועוד, אפשר להקטין את החיכוכים במשפחה מחד ואת חבויות המס מאידך.

ניתן לערוך צוואה באופן עצמאי, ללא עורך דין מומחה לצוואות, אך כל טעות, ולו הקטנה ביותר, עלולה להוביל לפסילת הצוואה. צוואה יכולה להיפסל, בשל פגמים טכניים וצורניים, בשל מעורבות בעריכת צוואה, השפעה בלתי הוגנת, העדר פרטים בסיסיים ו/או משום שהמצווה לא הבין על מה הוא חותם.

למידע נוסף בקרו באתר של עו"ד יצחק גולדשטיין.

עורך דין ירושות

משנפטר אדם, על יורשיו להגיש בקשה לצו ירושה או בקשה לצו קיום צוואה במקרה שנערכה צוואה. טרם הגשת הבקשה חשוב מאוד להיוועץ עם עורך דין ירושה, וזאת בין השאר מהטעמים הבאים:

  • חשוב לבדוק האם קיימת צוואה אצל עורך דין או צוואה שהופקדה אצל רשם הירושה.
  • עורך דין עיזבון יבדוק איך מתחלק העיזבון במקרה הספציפי, ואת ההשלכות הכלכליות של הבקשה שתוגש, לרבות זכויות יורשים על פי דין, זכויות בן זוג וכו'.
  • יש לבדוק את הזכויות בדירת המגורים, לרבות זכות המגורים בדירה, הזכות לשכור ולהשכיר, וכיצד לפרק את השיתוף בין היורשים.
  • עורך דין לענייני ירושה ייעץ לכם כיצד לחסוך מס וכיצד להימנע מחיובי מיסים, אם באמצעות הסכם חלוקת עיזבון, הסתלקות מירושה, אם בדרך של העברה ללא תמורה, או בדרך אחרת.
  • עורך הדין יערוך את הבקשה כך שיקטנו הסיכויים להתנגדות לצוואה או לצו ירושה.
  • עורך דין ירושות ייעץ לכם האם לבקש מינוי מנהל עיזבון.

סכסוכי ירושה והתנגדות לצוואה

לצערנו מתגלעים במקרים רבים סכסוכים בין יורשים על רקע חלוקת נכסי העיזבון, בין השאר התנגדות לצו ירושה, התנגדות לצו קיום צוואה, תקיפת הצוואה, פרשנות הצוואה, בשאלה מה נכלל בנכסי העיזבון והיקף חובות העיזבון.

עו"ד ירושה מומלץ ינהל עבורכם את ההליך, אם באמצעות גישור בין הצדדים ואם בניהול ליטיגציה נכונה ועמידה על זכויותיכם בבית המשפט.

היבטי המס

אמנם אין מס עיזבון או מס ירושה בישראל בעת הזאת, אך ללא תכנון מס, יכולים לחול עליכם בהמשך חיובים כמו מס שבח או מס רכישה. חלק חשוב בתפקידו של עורך דין ירושה הוא לייעץ לכם כיצד להפחית את חיובי המס, באמצעות הסכמי יורשים, הסתלקות מעיזבון, העברה ללא תמורה ועוד.

ניהול עיזבון

במקרים המתאימים ממנה בית המשפט לבקשת אחד מהיורשים מנהל עיזבון זמני או מנהל עיזבון קבוע, בד"כ עורך דין מומחה לענייני עיזבון. על מנהל העיזבון מוטלים תפקידים רבים וביניהם כינוס נכסי העיזבון, ניהול נכסי העיזבון, גביית חובות לעיזבון, תשלום חובות העיזבון, תביעות בשם העיזבון, חלוקת נכסי העיזבון, הגשת דוחו"ת ופרטות.

בחירת עורך דין מומחה לענייני ירושה, צוואות ועיזבון

בכל מקרה חשוב להתייעץ עם עורך דין מומחה לענייני ירושה, שייעץ לכם כיצד לשמור על האינטרסים שלכם ולמנוע נזק בלתי הפיך, ובמקרה הצורך, להגיש תביעות ובקשות לרשם הירושה, לבית המשפט לענייני משפחה או לבית הדין.

עו"ד לענייני ירושה אשר עוסק ומתמחה בנושא ירושות וצוואות יוכל לנהל עבורכם בצורה המיטבית את תכנון ההורשה, קבלת ירושה, וניהול סכסוכי ירושה בין יורשים. על מנת שיוכל לתת לכם את הייעוץ הטוב ביותר, ואת הטיפול המשפטי המקצועי והאיכותי על עורך הדין להיות בעל ניסיון רב בירושות וצוואות.

הניסיון מהווה משקל מכריע בבחירת עורך הדין, שכן על כף המאזנים מונח הון רב וכל שיפור בסיכוייכם, עקב טיפול ע"י עו"ד מקצועי ובעל ניסיון, מתבטא בכסף רב שתקבלו או לא תקבלו. הואיל ומדובר בתיקים מורכבים ואמוציונאליים, צריך עו"ד לענייני צוואות וירושות היודע לטפל בתיקים ברגישות ובנחישות.

בבחירת עורך דין ירושות חשוב גם לבדוק את בקיאותו בדינים מקבילים החיוניים לקבלת החלטות וניהול הליכים משפטיים בענייני ירושות. כך למשל לצורך יעוץ בענייני דירה שהתקבלה בירושה חשוב שעורך הדין יהיה בקי גם בנושאי מקרקעין, לצורך יעוץ וטיפול בחשבון בנק של המנוח ובחשבון משותף חשוב שעורך הדין יהיה מומחה בדיני בנקאות.

אודות כותב המאמר: עורך דין אבי גולדשטיין, ממשרד עו"ד יצחק גולדשטיין, העוסק שנים רבות בענייני ירושות, צוואות וניהול עיזבון, ובניהול הליכים משפטיים סבוכים ומורכבים בענייני ירושה וצוואה, ותרם לתקדימים משפטיים בתחום.

המשרד מייעץ בין היתר בנושא שמירת עושר משפחתי ושמירה על עסק משפחתי, עריכת צוואות, תכנון הורשה, בקשות למתן צו ירושה, צו קיום צוואה, התנגדויות לצוואה, הגנה על צוואה, בקשה למינוי מנהל עיזבון, ניהול עיזבון, הסכם חלוקת עיזבון, הסתלקות מירושה, פירוק שיתוף מקרקעין ודירת ירושה בין יורשים, חשבונות משותפים, וניהול הליכים ברשם לענייני ירושה ובבית המשפט לענייני משפחה.

בנוסף, למשרד עו"ד יצחק גולדשטיין ניסיון רב בתחום המשפט האזרחי מסחרי בדגש על מקרקעין, בנקאות וליטיגציה מסחרית. הידע והניסיון הרב של משרד עו"ד יצחק גולדשטיין עומד לרשות לקוחותיו.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו