מהפכה בליגת העל בכדורסל?

אחרי משא ומתן ארוך ובתום ישיבת דירקטוריון ארוכה, נחתם ההסכם שיביא לסוף המחלוקת בנושא מספר השחקנים הזרים ולשינוי שיטת המשחקים

נרי וייס - ערוץ 7 , כ"ח בתמוז תשע"ט

פרנקל, יו"ר מנהלת ליגת ווינר סל
פרנקל, יו"ר מנהלת ליגת ווינר סל
אתר מנהלת ליגת ווינר סל

ליגת העל בכדורסל עוברת שינוי. זה זמן רב שבכדורסל הישראלי מנסים למצוא פתרון שיוסכם על כל הצדדים באשר למספר חוקים שישפיעו בצורה ניכרת על הענף השני בפופולריות שלו בישראל.

אחרי שנראה היה כי לא ימצא מתווה שיוסכם על כולם, הערב (רביעי) התכנסו חברי דירקטוריון מנהלת ליגת ווינר סל להצביע באופן סופי על מתווה שכזה.

למעשה, מועד ההחלטה על השינוי הנדרש פג כבר לפני כשבוע וחצי, אך במשרד התרבות והספורט לא ויתרו על הניסיון למצוא פשרה בין ארגון השחקנים, קבוצות הליגה ומנהלת ליגת העל בכדורסל, ולמעשה הם אלה שהצליחו להושיב את כולם ולהביא להסכם שיעשה מהפך גדול בכדורסל הישראלי.

המתווה שהוצע על ידי מנכ"ל משרד התרבות והספורט, יוסי שרעבי, עסק בעיקר בסוגיית השחקנים - כשזה הציע כי מספר השחקנים הזרים יירד ל-5 בלבד לכל קבוצה ושחקן ישראלי אחד בכל זמן נתון על הפרקט.

עוד הוצע במתווה כי שיטת המשחקים תשתנה מפיינל-פור לסדרות, דבר שיחזיר את עקרון הספורטיביות.

בתום ישיבת דירקטוריון סוערת במהלכה נטשו נציגי הקבוצות הבכירות, שמעון מזרחי ממכבי ת"א וגיא הראל מהפועל ירושלים, הוחלט לאשר את המתווה שיחל רק בעוד שנה, בעונת 2020/21, זאת בשל העובדה כי קבוצות רבות כבר החלו את הכנותיהן לעונה הקרובה ובנו את סגל השחקנים שלהם.

משמעות הדבר היא כי גם העונה תתקיים שיטת הפיינל-פור שמעקרת כל רוח ספורטיבית, דבר עליו נאבקו קשות הקבוצות הבכירות של הכדורסל הישראלי ואוהדיהן.

כאמור, החל מעונת 20/21 תשונה השיטה כאשר שיטת המשחקים תעבור לשני סיבובים, בית עליון/תחתון של סיבוב אחד, סדרת רבע גמר של חמישה משחקים, סדרות חצי גמר וגמר של שלושה משחקים.

ממנהלת ליגת העל בכדורסל נמסר כי "בישיבת הדירקטוריון שנערכה הערב אישר דירקטוריון המנהלת את מתווה שרעבי והמתווה יחל מעונת 20/21 מכיוון שהקבוצות כבר החתימו שחקנים והחלו בהכנות לעונה הקרובה".

עוד כתבו במנהלת הליגה כי הם מבקשים להודות לשרת הספורט מירי רגב, למנכ"ל משרד הספורט יוסי שרעבי ולצוות משרדו שפעלו רבות בתקופה האחרונה להשגת המתווה ולקידום הכדורסלן הישראלי.

לדברי ראשי המנהלת, המתווה החדש מחזק את מעמדו של השחקן הישראלי הרבה יותר מהחוק הרוסי שפעל פה במשך שנים רבות.

חתן השמחה, מנכ"ל משרד הספורט יוסי שרעבי ברך על ההסכם ההיסטורי כשאמר "ברצוני להודות לכל הגורמים שסייעו לי להביא למימוש מדיניות שרת התרבות והספורט - לדאוג לקידום ופיתוח השחקן הישראלי בוגר מחלקות הנוער".

שרעבי אמר כי "למרות ריבוי האינטרסים של כלל הצדדים והקשיים לאורך הדרך, הצלחנו להביא מתווה שיביא בשורה גדולה לכדורסל הישראלי ולהשבחת הנבחרות הלאומיות".

שרת התרבות והספורט, חברת הכנסת מירי רגב ברכה גם היא על המתווה של מנכ"ל משרדה שאומץ על ידי כלל הגורמים כשאמרה: "ההסכם שנחתם הערב הוא בשורה אדירה לכדורסל הישראלי ולכדורסלן הישראלי בפרט. אין לי ספק שהוא יחזיר את הנבחרות הלאומיות לימי הזוהר שלהן".

"אני שמחה על החלטת המנהלת לאמץ את המתווה לחיזוק מעמד השחקן הישראלי, פרי הוועדה שהקמתי על רקע המשבר שנוצר בליגה הבכירה ולאור הפגיעה במעמד השחקן הישראלי בוגר מחלקות הנוער. כבר בתחילת הדרך התוויתי מדיניות ברורה של יותר דקות עבור השחקן הישראלי, שמעמדו הלך ונפגע לאורך השנים האחרונות. מזה כמה חודשים מנהל מנכ"ל משרדי ביחד עם צוות הוועדה הליך בחינה עמוקה, שבסופו הוצע המתווה עליו חתמה הערב מנהלת הליגה בכדורסל".

לדברי רגב, "הסכם זה ביחד עם מבחן התמיכה של משרדי לתמרוץ קבוצות שישתפו שחקנים ישראלים בוגרי מחלקות נוער, יביאו בשורה עצומה לכדורסל הישראלי ויתרמו משמעותית לקידום ופיתוח השחקן הישראלי. ברצוני להודות במיוחד למנכ"ל משרדי, יוסי שרעבי, לצוותו, ליו"ר המנהלת, שמואל פרנקל, למנכ"ל עדלי מרכוס, לכל חברי הנהלת הליגה, ליו"ר ארגון השחקנים, ניר אלון ולכל מי שתרם וסייע להצלחת הוועדה".

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il