רגע לפני שניעלם

תופעת ההתבוללות חמורה לא פחות מהאיום האיראני ואולי אף יותר. יש להתייחס אליה באותה מידת חומרה ורצינות בטרם יהיה מאוחר. דעה

הרב שמואל ליפשיץ , כ"ט בתמוז תשע"ט

עורר סערה כשהגדיר את ההתבוללות בארה"ב כ"שואה שנייה". הרב רפי פרץ
עורר סערה כשהגדיר את ההתבוללות בארה"ב כ"שואה שנייה". הרב רפי פרץ
צילום: ערוץ 7

מיום ליום מערכת הבחירות נכנסת לחיינו יותר ויותר. אבל כיהודים שאמונים על ערכי הנצח של עמנו עלינו לתת את הדעת בד בבד על מכנה משותף רחב יותר, עמוק יותר. מכנה משותף שיועיל ליום שאחרי ובכלל.

כלומר, על אף תמיכתנו כל אחד לטעמו במפלגה כזו או אחרת, עלינו לזכור כי מפלגות נוספות אף הן חלק ממכנה משותף רחב מאוד. ועל כל אלה להתאחד תחת סוג של אמנה וקריאה משותפת של ערכי יסוד יהודיים.

הנה דוגמה: שר החינוך הרב רפי פרץ עורר סערה כשהגדיר לאחרונה את ההתבוללות בארצות הברית כ"שואה שנייה". ההשוואה החריפה עוררה סערה ציבורית, אך הצליחה במטרתה – להמחיש את גודל האיום ולעורר זעקה.

דבריו של שר החינוך התבססו על דו"ח שהוגש לממשלה, ובמרכזו טענה לפיה ההתבוללות הפכה לנורמה בקרב יהודי ארצות הברית. חשוב להבהיר שבעיית ההתבוללות איננה עניינם של יהודי התפוצות בלבד. היא מתרחשת גם בארץ בהיקפים גדולים, אך משום מה איננה זוכה לתשומת לב ראויה ואף נתקלת בהתעלמות. פגיעה של התבוללות בבייס של העם היהודי בארץ ישראל הרסנית ליהדות העולם כולו.

במשרדי 'יד לאחים' מתקבלות מדי יום שיחות טלפון המעידות על חומרת התופעה שהולכת ומתרחבת מתחת לאפנו. עינינו הרואות שהטקטיקה התקיפה שבה נוהג נתניהו והימין בנושא האיראני מעוררת כבוד, משרה ביטחון בקרב תושבי ישראל ומעוררת הערכה בקהילה הבינלאומית. למרות הנחות יסוד של שנים, המציאות הוכיחה: בלי ויתורים בסוגיה הפלשתינית, וכן עם עמידה נחושה על עקרונות, הפכה ישראל למדינה מחוזרת והיא נתפסת כחזקה ונחושה וכמעצמה מובילה. חשוב להדגיש: איום ההתבוללות איננו נופל במסוכנותו מהאיום האיראני. להפך, זו סכנה חריפה יותר. אלמלא ייעצר השטף, בעוד כמה דורות פשוט לא נתקיים עוד.

הציבור מצפה מכל המפלגות שהזהות היהודית היא חלק מתפיסת עולמן, ובהמשך מהממשלה שתקום, כי את האידיאולוגיה המוכחת בנושא האיראני יש להחיל גם בסוגיית ההתבוללות. שתיהן בעיות שצריכות להדיר שינה מעיני הקברניטים שלנו. השמירה על הרכבו האנושי של העם היהודי צריכה להיות נחושה. הרי אינך יכול לטעון לבעלות על ארץ מתוקף התנ"ך המשייך אותה לעם היהודי, אם אינך צאצא של בני אותו עם. הזהות היהודית שלך – היא בלבד מעניקה לך את הזכות להתגורר בתל אביב, במקום מגורשי שייח' מוניס.

אין סיבה לחשש מתגובת הקהילות הרפורמיות והקונסרבטיביות. הכול יודעים, אף אם לא יודו בכך, שהצדק עם העמדה השמרנית. שההתבוללות היא סכנה מוחשית לעם ישראל. אם אנו נאמין בכך, אין ספק שהעולם כולו יישר קו עם הגישה הזאת.

עלינו להפנים שרק אם מיליוני הילדים שמתחנכים בבתי הספר שלנו ישמעו בכל בוקר על ייחודנו כעם, על ההיסטוריה, המורשת והמשמעות שלנו, הם יבינו את הסיבות להיאחזות העיקשת שלנו בג'ונגל המזרח תיכוני. כי בלי חיבור לעם, אין חיבור לארץ.

הכותב הוא מראשי ארגון יד לאחים