"מסיימת 4 שנים לא קלות בספורט"

בועידת ישראל לספורט ועסקים שנערכה היום באולמי אבניו, דיברו שרת התרבות והספורט מירי רגב, משה חוגג הבעלים של בית"ר ירושלים ועוד

נרי וייס - ערוץ 7 , כ"ט בתמוז תשע"ט

מירי רגב
מירי רגב
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מעל 600 בכירים בעולם הספורט הישראלי הגיעו היום (חמישי) אל אולמי 'אבניו', לועידת ישראל לספורט ועסקים שהתקיימה במקום.

בכירים רבים בספורט הישראלי נשאו דברים בפאנלים השונים וסיפקו כותרות, אך מעל כולם בלטו שלושה - שרת התרבות והספורט מירי רגב, הבעלים של בית"ר ירושלים משה חוגג ויו"ר מכבי תל אביב שמעון מזרחי.

הראשונים לעלות ולדבר היו חוגג ומזרחי בפאנל שעסק בנושא ’אתגרים ופתרונות לבעלי מועדונים’. השניים תמכו בדבריהם האחד של השני בכל הקשור לחשיבות המותג ושמירה עליו בכל מחיר.

"אני רק שנה בקבוצה אבל יש פערים גדולים בתשתיות בין 95 אחוז מהקבוצות בארץ לבין שאר המועדונים", אמר הבעלים הירושלמי בפתח דבריו.

חוגג סיפר כיצד הוא רואה את בניית המועדון בחזונו. "צריך במועדון תשתית ניהולית יחד עם תקציב ומלאי של שחקנים, כך שיווצר מבנה של חברה עסקית לכל דבר. יש מעט מועדונים בכדורגל שעובדים כמו חברה עסקית. מנכ”ל צריך לבוא מהתחום העסקי ולא מהכדורגל, בלי לפגוע באף קבוצה, כי החשיבה צריכה להיות עסקית. המועדון צריך להיות מסודר".

"אחד מהדברים הראשונים שעשיתי בבית”ר זה לקחת מנכ”ל שהיה בחברת הסטארט אפ שלי. השינויים שהוא הוביל בולטים בזכות הדבר הזה, זה יוצר תשתית שגם אם בסוף יש דברים שמשתנים, הד.נ.א. נשאר. מכבי תל אביב בכדורגל ובכדורסל הם דוגמה למועדונים מסודרים, אתה יודע שגם אם מנכ”ל מתחלף יש תשתית חזקה".

לדברי חוגג, זה גם מה שעומד מאחורי המאבק בגזענות ובאוהדים שינהגו כך. "כשאני קניתי את בית”ר היו 14 שחקנים שאת רובם לא הכרתי, לא היו יותר מדי נכסים במועדון, אז על מה שילמתי? שילמתי על פוטנציאל של המוניטין והמותג. עשיתי יחד עם מוני ברוש ואלי אוחנה מהלכים כדי לבנות את המותג חזרה כי יש פוטנציאל. משפטית המועדון שייך לי, אבל קבוצת ספורט לא יכולה להיות של בן אדם אחד. יש קהל אוהדים שרוצה לראות משהו. אנו מביאים אנשי מקצוע שמבינים טוב יותר. התפקיד שלי זה לשמור על המותג ולחזק אותו, אם מישהו פוגע במותג אני צריך להילחם בו".

חוגג אמר כי הוא מקבל תמיכה רחבה מהאוהדים הרבים על מאבקו בגזענות במטרה להחזיר את בית"ר להיות הקבוצה של המדינה. "הרוב המוחלט מסכים עם הדרך שלנו, לא רוצה להיכנס לגזענות, זה מבזה אותנו כעם שיצא ממקומות כאלו של גזענות בהיסטוריה. אנחנו לא יכולים לעשות דברים כאלה לאחרים, זה לא אנושי ולא מכבד. יש קונצנזוס שגזענות זה דבר מכוער, שבוודאי גם פוגע בבית”ר. יש דרכים ברורות להילחם בגזענות, באנגליה הצליחו למגר את התופעה, האתגר שלנו הוא פחות גדול ואני מאמין שנצליח".

חוגג אמר כי הרצון שלו לבנות מותג מנצח הוא גם שגורם לו לחלום רחוק - "יש לנו קבוצה צעירה והמטרה מקומות 1-3. אני רוצה שניקח תואר בשלוש השנים הקרובות, אנחנו מצפים לתארים, מקום ראשון העונה יהיה הפתעה גדולה, אני חותם על מקום שני".

בהמשך התייחס חוגג לסכומים הגבוהים אותם צריך לשלם על שחקנים, מה שפוגע לא מעט בקבוצות הקטנות ואף בגדולות שלא מצליחות תמיד להכניס את הכסף שהן מוציאות על רכש. "תקרת שכר זה רעיון טוב. כאשר שכר השחקנים יירד אז גם הקבוצות יצליחו לשרוד מבחינה כלכלית. הסכומים פה הם לא הגיוניים על שחקנים מקומיים".

חוגג גם מתח ביקורת על חלוקת הכספים לקבוצות כשאמר - "יש חלוקה לא הוגנת בכספים שמגיעים לליגות. לא יכול להיות שהפועל רעננה תקבל כמעט את אותם הסכומים שבית”ר ירושלים ומכבי חיפה ומכבי תל אביב מקבלות, בעוד שאנחנו מוציאים כל כך הרבה מיליונים. בלתי אפשרי שרעננה תקבל כספי שידור כמעט כמו בית”ר, זו חלוקה לא הוגנת. צריכה לקום ועדה עצמאית שתחליט מה הוגן ומה נכון".

היו"ר המיתולוגי של מכבי ת"א, שמעון מזרחי, הסכים עם חוגג כשאמר "אני חושב שהשמירה על המותג היא ערך מאוד חשוב. אם אתה מצליח לשמור על מותג כמו בית”ר או מכבי ת”א ולהישאר בפסגת הספורט זה ערך מאוד חשוב".

בנוגע לדין ודברים מול אוהדים שטח מזרחי את משנתו כשאמר, "לניהול אין בדיוק קשר עם זה, אלא אתה צריך לדעת מהו הגבול שהאוהדים יכולים להיות מעורבים בניהול היום יומי או בבחירת מקום משחקים או שחקנים וכו’, אתה לא יכול לתת לאף אחד לפגוע במותג, המועדון הוא מעל הכול. ערך שמירת המותג זה חלק גדול מהשווי של המועדון כי שווי נמדד במוניטין שלו ובדרך שהוא יכול למכור מנויים, פרסום וגיוס ספונסרים".

מזרחי נשאל גם על רווחים בספורט ואמר: "אני לא מכיר קבוצת ספורט בכדורסל או בכדורגל שראתה רווחים בשנים האחרונות. אני גם לא מכיר קבוצה שמצליחה להגיע לאיזון כלכלי. בעלים שנכנסים לספורט יודעים שהם לא יגיעו לרווחים והם עושים זאת בעיקר מאהבה לספורט ושהם רואים בכך תרומה לקהילה ובמקום לגשת לפוליטיקה הם עושים למען הספורט".

בהמשך עלתה גם שרת התרבות והספורט מירי רגב ודיברה על נושאים רבים הקשורים לחיבור שבין הפוליטיקה והספורט.

“עולם העסקים ועולם הספורט מרוויחים מהקשר ביניהם. במשך שנים רבות תקציבי הספורט היו תלויים בעיקר ברווחי ההימורים, זה היה מצב בעייתי שהקשה לתכנן מהלכים ורצינו לשנות אותו למרות התנגדויות רבות. הצלחנו לנתק את תקציבי הספורט מההימורים ולדאוג שתקציב הספורט יהיה קבוע ויבוא מטעם המדינה. לראשונה הוא גדל וחצה את מיליארד השקלים וזה מחייב אותנו להתנהל באופן מקצועי יותר. אנחנו לא קובעים מדיניות, אלא אחראים לחלוקת התקציבים", אמרה השרה רגב.

לצד ביקורת קשה על התנהלות ההתאחדות לכדורגל, החמיאה רגב לענף ההישגי ביותר של ישראל בשנים האחרונות - ענף הג'ודו כשאמרה: "ככל שענף מביא יותר הישגים כך הוא זכה ליותר תמיכה ותמריצים. אומרים לי שאני אוהבת את ענף הג’ודו. מה זה ‘אני אוהבת את ענף הג’ודו’? הוא מביא הישגים, בגלל זה הוא מקבל כסף".

לדברי השרה רגב, הפתרון להגיע להישגים בספורט הוא להתנהל כמו בעולם העסקי, בדיוק כפי שחוגג הצהיר מוקדם יותר שכך הוא פועל. "צריך להוציא שיקולים זרים ואינטרסים מניהול הספורט הישראלי - ולהתנהל כמו בעולם העסקי. אין מקום לפוליטיקה ארגונית, צריך להבטיח שהכסף המקצועי יביא לסטנדרטים מקצועיים. גופים שלא יאמצו סטנדרטים כאלה יחייבו אותנו להתערב ואנחנו לא רוצים להגיע לכך, אבל כשמדינת ישראל שמה יותר ממיליארד שקלים אנחנו רוצים לראות הישגים".

השרה רגב התגאתה בעבודה הרבה שהשקיעה בכל הקשור למאבק נגד החרם הספורטיבי על ישראל מצידן של מדינות ערב, כשאמרה: "אני רוצה שנגיע למצב שכל מדינה שתרצה להתחרות במשחקים האולימפיים, תהיה חייבת לבוא לביקור במדינת ישראל. הגעתי להסכמה עם ראש הממשלה לפיה כל מדינה שתגיע לכאן תוכל לצעוד בכל מקום במדינת ישראל".

לסיכום אמרה רגב, "אני מסיימת ארבע שנים לא קלות בספורט הישראלי וכולנו מבינים שגם עסקים הם מגרש משחקים אחד גדול. יש צורך להתנהל בצורה מקצועית, שקופה ומתוך אינטרס ציבורי".

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il