הולנד אסרה חבישת בורקה

החוק ההולנדי האוסר על חבישת כיסוי פנים מוסלמי במקומות ציבוריים נכנס לתוקפו.

ניסן צור  , כ"ט בתמוז תשע"ט

הולנד אסרה חבישת בורקה-ערוץ 7
בורקה. אילוסטרציה
צילום: ISTOCK

בהולנד נכנס היום לתוקפו החוק האוסר על נשים מוסלמיות לחבוש את הבורקה, כיסוי הפנים המוסלמי המסורתי.

בכך הצטרפה הולנד לרשימה מתארכת של מדינות מוסלמיות שאסרו על חבישת הבורקה בפומבי.

עם זאת, לפי דיווחים בתקשורת ההולנדית החוק עדיין לא נאכף במלואו, ונשים מוסלמיות רבות נצפו ברחובות הולנד ובתחבורה הציבורית כאשר הן עוטות את הבורקה על פניהן ללא אכיפה מצד הרשויות.

החוק אוסר על חבישת הבורקה במקומות כמו בתי ספר, בתי חולים, תחבורה ציבורית ומשרדי ממשלה. הוא אמור היה להיכנס לתוקפו כבר בחודש שעבר, אולם בתי הספר בהולנד ביקשו מהממשלה להכניס אותו לתוקף החל מתחילת אוגוסט, על מנת למנוע בעיות בבתי הספר בסוף שנת הלימודים שעברה.

חרט וילדרס, מנהיג מפלגת הימין "המפלגה למען החירות" בירך על החלת החוק. "סוף סוף, 13 שנה אחרי שהרוב בפרלמנט ההולנדי הצביע בעד הצעתי לאסור את חבישת הבורקה, זה הפך לחוק". פוליטיקאי הולנדי אחר אמר כי "מדובר ביום היסטורי, זהו הצעד הראשון בדרך לדה-איסלמיזציה של הולנד".

עם זאת, מקומות ציבוריים רבים, בהם חברות תחבורה ציבורית ו"הפדרציה ההולנדית למרכזים רפואיים אוניברסיטאיים" הודיעו כי לא יאכפו את החוק וייאפשרו לנשים מוסלמיות להגיע למקומות העבודה שלהן כאשר הן עוטות את כיסוי הפנים המסורתי.

גם במקומות אחרים בהולנד דווח כי הרשויות נמנעו לאכוף אותו ביום הראשון לאחר כניסתו לתוקף. דובר משרד הפנים ההולנדי אמר כי "אנו נמשיך בדיאלוג עם הרשויות המוסמכות על מנת להחליט כיצד ליישם את החוק ולאכוף אותו".