מפקד חדש ליחידת יהל"ם בחיל ההנדסה

אל"מ מ' ישמש כמפקד היחידה ההנדסית למשימות מיוחדות ויחליף את אל"מ שחר בק.

ערוץ 7 , כ"ט בתמוז תשע"ט

מפקד חדש ליחידת יהל"ם בחיל ההנדסה-ערוץ 7
טקס מינוי מפקד יחידת יהל"ם
צילום: דובר צה"ל

אלוף-משנה מ' מונה אתמול (רביעי) למפקד יחידת יהל״ם (יחידה הנדסית למשימות מיוחדות) של חיל ההנדסה הקרבית.

הוא מחליף בתפקידו את אלוף-משנה שחר בק, אשר כיהן בתפקיד זה במשך כשנתיים ועתיד לפקד על המכללה לפיקוד טקטי.

במהלך תפקידו כמפקד יהל"ם, אלוף-משנה שחר בק, הוביל בהצלחה את היחידה במבצעים נרחבים בגזרות השונות. בין היתר, במתווה הצפוני, לקחה חלק משמעותי במבצע "מגן צפוני" להסרת האיום התת-קרקעי בגבול לבנון.

במתווה הדרומי, היחידה הייתה שותפה לאיתור וסיכול של תוואיי מנהור.

בגזרת פיקוד המרכז, היחידה השתתפה בהריסות מורכבות של בתי מחבלים ובנטרול שדות מוקשים.

קצין הנדסה קרבית ראשי, תת-אלוף אילן סבג, אמר בטקס חילופי המפקדים, "שחר היקר, זכות גדולה לפקד עלייך ועל היחידה בשנתיים האחרונות. אני מצדיע לך על הישגים מבצעיים מהמעלה הראשונה ועל הובלת היחידה במבצע 'מגן צפוני' במקצועיות, בפיקוד מלפנים וברתימת כלל הגורמים לעבודה משותפת. אני מצדיע לך ולאנשייך על קבלת צל"ש ממפקד פיקוד הצפון דאז, אלוף יואל סטריק, על מבצע מגן צפוני. זהו אחד מהמבצעים המפוארים והמורכבים של חיל ההנדסה הקרבית מאז הקמתו ועל כך גאוותי וגאוותנו הגדולה".

"אין ספק בנוגע להצלחתך במלט"ק, כחלוץ המייצג בתפקיד זה בפעם הראשונה את חיל ההנדסה הקרבית. מ' היקר, אתה כעת מפקד יהל"ם – עוצבת יסוד טקטית למשימות הנדסיות מיוחדות, וכזו יש רק אחת בצה"ל. אני בטוח בך ומאמין בך. אני מלווה אותך שנים רבות ואתה האיש הנכון לקחת את האחריות לפקד על יחידת הקומנדו של הכסופים. יחידת יהל"ם היא דוגמה ומופת ביבשה לאיכות בביצוע, ליוזמה וחדשנות. אין ספק שכל זה קורה בזכות מערכת שלמה של חיילים, קצינים ונגדים, המאמינים ברוח העשייה, וזו הזדמנות מצויינת להודות לכם על כך", הוסיף סבג.

מפקד היחידה היוצא, אל"מ שחר בק אמר כי "'נחת אינה ממטרותיה של חברה בעלת חזון. למעשה, חברות בעלות חזון מפתחות מנגנונים רבי עוצמה שנועדו ליצור אי נחת – למחוק ולחסל את השלווה והשאננות – ועל ידי כך לעודד את השינוי והשיפור לפני שזה יידרש על ידי התנאים בחוץ. אכן, במהלך השנתיים האחרונות שיננו והשתנינו, בנינו ופירקנו, הרכבנו ויצרנו על מנת לממש את יעודנו בסיוע ההנדסי מעל ומתחת לקרקע, בים, באוויר, בכלל גבולות המדינה ומחוצה לה. את כל אלו לא עשינו לבד אלא בזרועות שלובות עם הטובות שביחידות צה"ל והגופים השונים".

"היכולת לעבוד בצורה נטולת אגו למען ביטחון ישראל היא הכוח האמיתי, המבטא את רוח הציונות בעת הזו. שילוב הכוחות לא היה קורה ללא היחידה הזו, לוחמים ומפקדים מלח הארץ מהטובים שפגשתי בחיי, עשויים ללא חת, יצירתיים, יוזמים, בעלי חוסן וכשירות ערכית ומנטאלית. אלו אתם לוחמי הקומנדו ההנדסי. אומרים שמפקד נמדד גם במי שמחליף אותו, לנו, מ', זו החלפה שנייה ברצף ולכן אני בטוח למי אני מעביר את היחידה המופלאה הזו, ואין שמח ממני להעביר לך את המשמרת הבאה בפיקוד. ניסיונך המבצעי והארגוני העשיר יחד עם אופייך המיוחד, ללא ספק יובילו את היחידה ואנשיה לשיאים חדשים. מאחל לכל אחד ואחת מאיתנו הצלחה בהמשך הדרך, ואת, היחידה, תישארי בליבי צמיד יהלומים יחיד וייחודי", הוסיף.

מפקד יחידת יהל"ם הנכנס, אלוף-משנה מ' אמר, "בהתרגשות גדולה ובחרדת קודש אני מקבל עליי היום את הפיקוד על יחידת יהל"ם. האתגרים שמצפים לנו בעתיד רבים, אותם נצלח בזכות היכולות האישיות הגבוהות ושיתוף הפעולה של מפקדי ולוחמי היחידה, הנתמכים בעמוד שדרה ערכי, ביצירתיות וביוזמה רבה. יחידה לוחמת חייבת להתאים עצמה לשינויים, וכזו יחידת יהל"ם - יחידה קרבית, מבצעית, מקצועית המביאה תחומים ייחודיים לשדה הקרב, כאלו שלא ניתן לנצח בלעדיהם, תוך התאמה לאתגרי העתיד".

"מפקדים וחיילים, משימותינו משמעותיות להגנת מדינת ישראל ותושביה. נבצע את משימותינו בשותפות אמתית עם יחידות חבירות, בה כל יחידה מביאה את היתרון היחסי שלה למרחב האימון או הלחימה. נעניק סיוע הנדסי ייחודי, כזה שרק היהלומים יודעים להעניק. שחר, הערכה רבה לך על הובלת היחידה בשנתיים האחרונות. תקופה עם מבצעים פורצי דרך וכמובן צל"ש יחידתי על מבצע "מגן צפוני" שהובילה היחידה. תודה רבה על שותפות אמיתית לכל אורך הדרך. אני מאחל לך הצלחה רבה בפיקוד על המכללה לפיקוד טקטי, מקום המעצב את דור הפיקוד הבא של זרוע היבשה. עתה, משקיבלתי את האחריות על היחידה, אשקיע את המיטב כדי להכינה ליום פקודה. גאה לשרת ביחידה וגאה בכך שאתם אנשיי", סיכם אל"מ מ'.