שח מט מול שבת
שח מט מול שבתצילום: הדס פרוש, פלאש 90

אלוף ישראל בשחמט עד גיל 14, יאיר הופמן, חניך מועדון השחמט גני תקווה, לא ייצג את ישראל באליפות אירופה ובאליפות העולם בשל השבתות וימי הצום הנכללים בימי התחרויות.

יאיר תלמיד ישיבת צבי"ה בפ"ת זכה לפני שלושה חודשים באליפות ישראל, ובשנה שעברה סיים בתיקו עם אלוף העולם לשעבר אנאנד ההודי. על אף שרבות מהתחרויות מתקיימות בשבת מוערך יאיר כאחד הכישרונות הבולטים של ישראל בענף.

בעקבות זכייתו באליפות ישראל ניתנה ליאיר האפשרות לטוס ולייצג את ישראל באליפות אירופה בסלובקיה או באליפות העולם בהודו, ואולם כל אחת מהאליפויות הללו כוללות שתי שבתות ויום צום (ט' באב באליפות אירופה ויום כיפור באליפות העולם), שבהם לא יכול יאיר להשתתף מבחינה הלכתית ובעקבות כך נרשמים לחובתו הפסדים טכניים.

במועדון בו משחק יאיר מספרים כי נעשו מאמצים לאפשר את השתתפותו של יאיר ומציאת פתרונות שונים אך ללא הועיל. מאחר וכך נאלץ יאיר לוותר על השתתפות באליפויות אירופה והעולם שאליהן הוא שואף

"ויתור על רקע דתי של השתתפות באליפויות אלו מקביל לוויתור של ספורטאי על השתתפות באולימפיאדה ותקרת הזכוכית שנוצרה כלפי ספורטאים דתיים הינה בעייתית ולא רק בענף השחמט", כותב ליאור אייזנברג, מנהל מועדון השחמט של יאיר.

"יש ערכים שבעיניי יאיר ומשפחתו הינם מעל כל הישג כזה או אחר, ואנו שחיים במדינה יהודית צריכים להעריך את עמוד השדרה הערכי של המשפחה ושל יאיר שלא מוותר על ערכים אלו".

עוד מוסיף ליאור: "כמי שמלווה את יאיר שנים רבות כמנהל המועדון שלו, יחד עם הובלת מאבקים שונים, היה חשוב לנו למצוא גורם שיסייע ויירתם נגד העוול העצום שנגרם ליאיר על רקע יהדותו וגם נקווה שאחרים יסייעו בכדי להעצים את כשרונו של יאיר. לשמחתי ישראל זעירא, יו"ר 'באמונה', נרתם בשמחה רבה לתמוך ביאיר ובפעילותו ונאות לממן ליאיר השתתפות באליפות חלופית שתתקיים בפולין בשבוע הבא".

באליפות זו, מסביר ליאור, לא ייאלץ יאיר לשחק ולו משחק אחד בשבת. "ישראל זעירא וחברת 'באמונה ייזום פרוייקטים' הבינו כי יש להכיר מיד בחשיבות העובדה שילד צעיר, בן 14 בלבד נעמד מאחורי עיקרון חשוב לו על רקע דתי והבטיחו לדאוג לכך שיאיר ייפגע באופן סביר ולא יישב בבית כאשר חבריו משחקים באליפות אירופה אלא ישחק בתחרות בינלאומית חזקה בה יוכל להבליט את כשרונו".

"תקוותנו היא כי בשנה הבאה יוכל יאיר אם ימשיך להגיע להישגים בענף לייצג את ישראל באליפות אירופה/עולם וגם לשמור על השבת שהינה חשובה לו מעבר לכל הישג כזה או אחר", דברי מנהל המועדון.