פרסום ראשון
המל"ל ידון בשיפוץ מערת המכפלה

המטה לביטחון לאומי יבחן האם להפקיע את המקום כדי להנגיש את המערה ולשפץ אותה עבור מתפללים יהודים ומוסלמים.

חזקי ברוך - ערוץ 7 , א' באב תשע"ט

המל"ל ידון בשיפוץ מערת המכפלה-ערוץ 7
מערת המכפלה
צילום: ISTOCK

המטה לביטחון לאומי בראשות מאיר בן שבת ידון בשבוע הבא בכוונת ישראל לשפץ את מערת המכפלה בחברון ולהנגיש אותה ליהודים ומוסלמים כאחד. כך נודע לערוץ 7.

על רקע המאבק הציבורי להנגשת המערה שנמשך כבר מספר שנים, משרד הביטחון צפוי להפקיע את שטח המערה מידי עיריית חברון הפלסטינית, כדי להתחיל בעבודות השיפוץ.

המערה מוגדרת על פי הסכמי חברון כשטח בשליטת הוואקף ולכן לא ניתן לבצע במקום עבודות בלי קבלת אישור מהפלסטינים.

לפני כחודשיים עלה הנושא לדיון בוועדת חוץ וביטחון, במהלכו התחייבו אנשי המינהל האזרחי והמל"ל להאיץ את המהלכים לשיפוץ מערת המכפלה.

בחודש שעבר שיגר מתאם פעולות הממשלה בשטחים מכתב לעיריית חברון הפלסטינית, ובו דרש ממנה לאשר את העבודות לשיפוץ, חידוש והנגשת המערה. במתפ"ש הבהירו לראש העירייה הפלסטיני כי אם יסרב, ישראל תפקיע את השטח ותבצע את עבודות השיפוץ בצורה חד צדדית.

מארגון ''בצלמו'' הפועל להנגשת המערה נמסר בתגובה: ''אנחנו מקווים מאוד שזהו הדיון האחרון שמתקיים בנושא ובסופו ההנגשה תאושר מיידית. אחרי שנים של בדיקות ודיונים אנחנו קוראים לנתניהו לעשות את הדבר ההומניטרי והפשוט - להנגיש את המערה''.

ביישוב היהודי בחברון מלינים על כך שישראל מאפשרת לעיריית חברון ולוואקף לקבוע את הנהלים במערת המכפלה: ''אנחנו דורשים מראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו: החזר את המערה לבעליה האמיתים ואשר את ההנגשה לטובת כל המבקרים".