כנס היסוד
כנס היסודצילום: בועז בן ארי

איגוד הגבאים הספרדי העולמי – 'יחוה דעת', נחנך השבוע בירושלים, במהלך כנס של רבני עדות המזרח.

מטרת האיגוד היא לחזק את יהדות בני עדות המזרח באמצעות גבאי בתי הכנסת הספרדיים ברחבי בארץ.

האיגוד הוקם בנשיאותו של חבר מועצת חכמי התורה של ש"ס הרב דוד יוסף שחתם על מגילת היסוד של האיגוד.

במסגרת המיזם, יזכו הגבאים לתקצוב להרחבת שיעורי תורה לגברים ולנשים, הנגשת פסקי הרב עובדיה יוסף זצ"ל, שימוש וייעוץ הלכתי ב"קו ההוראה" הפועל 24 שעות ביממה, הכנה לבר מצוה וכדומה, לצד מתן הנחות ברכישת מוצרים לבתי כנסת, הדרכה מקצועית, סיוע בפרוצדורות מול משרדי ממשלה ונושאים מורכבים נוספים.

בוגר ביהמ"ד 'יחוה דעת' והרוח החיה מאחורי היוזמה, הרב צוריאל קריספל, פתח את כנס הרבנים בדברי הסבר בסיסיים על חשיבות האיגוד והכלים שיעניק לגבאים החברים.

"יש למעלה מ-21 אלף בתי כנסת בארץ, מתוכם כ-70% ספרדים ורובם חסידים של מרן פאר הדור הרב עובדיה יוסף זצ"ל", הסביר, "אנחנו באים לחבר אותם למורשתו הנפלאה של מרן זיע"א, לעזור להם, להנחות אותם, לחבר אותם למאות רבני 'יחוה דעת' שימסרו שיעורים ויפסקו הלכות עבורם, זאת מלבד הסיוע הגשמי הנרחב".

בדבריו הודה הרב קריספל לאלי בן הרוש מנכ"ל "התאחדות בתי הכנסת" על שיתוף הפעולה, והעמדת הפלטפורמה של הארגון בראשו הוא עומד לטובת המיזם.

"השאיפה שלנו היא, שכל גבאי בית כנסת בארץ יאמץ את המודל של קהילת "יחוה דעת" שהיא למעשה הקהילה הגדולה ביותר בירושלים, ומונה למעלה מאלף משפחות כן ירבו, ומתקיימים כאן מניינים נפרדים בו זמנית לכל עדה ועדה, שיעורי תורה ללא הפסקה בכל שעות היממה, לבעלי בתים, נשים, וילדים, ועל כולם הכוללים על מאות האברכים", הוסיף קריספל.

ראשון הנואמים היה נשיא האיגוד הרב דוד יוסף. "אנחנו מצווים לעשות הכל למען זיכוי הרבים", הכריז, "ולכן ההתאחדות הזו של בתי הכנסת בארץ ובעולם, המטרה שלה היא מטרת קודש, להקים שיעורי תורה, להשיב תשובות בהלכה, שכל בית כנסת יהיה מרכז תורני ורוחני לתורה ויראת שמים. כוונתנו לשם שמים להגדיל תורה ולהאדירה ובשם ה' נעשה ונצליח".

הרב יוסף פנה לרב העיר ירושלים הרב שלמה עמאר שנכח באירוע ואמר: "בוודאי הרב זוכר שהמקום הזה היה החדר של אבא, פעמיים בשבוע היה יושב כאן ומקבל קהל, השולחן והכיסא האלו היו שלו שקיבלתי ממנו, ואני מרגיש שהרוח שלו וההשקפה שלו מלווה אותנו, זיכוי הרבים שכל כך מסר נפשו עליו – אנחנו רוצים להמשיך את זה כולנו יחד ובעז"ה הוא מהשמיים יסייע על ידינו".

אחריו נשא דברים הרב עמאר, שהעלה זיכרונות נדירים מרבו הרב עובדיה יוסף זצ"ל. בדבריו סיפר כמה כאב לו כאשר נמנע ממנו לשאת דרשה לזיכוי הרבים ועד כמה לקח לליבו את חשיבות הפצת התורה לעם העמל לפרנסתו.

"ב"ה הרעיון הזה, העליתי פעם רעיון דומה ולא אסתייע מכמה סיבות, בסייעתא דשמיא של הרבנים פה שגם מצאו את האיש שיכול לעשות זאת, הרעיון הזה יצליח ויעשה מהפכה בעם ישראל", סיכם הרב עמאר ובירך את יזמי ומנהלי האיגוד שיזכו להגדיל תורה ולהאדירה.