מינה צמח: מצביעי הליכוד שיקרו לנו, שמו פתק 'כחול לבן' בקלפיות המדגם

הסוקרת בת ה-83 מנתחת את תוצאות הבחירות ומסבירה את סוד ההצלחה של נתניהו. "אלוף בנאומים. בהופעות הוא פורח. יודע לשחק עם התקשורת".

ערוץ 7 , א' באב תשע"ט

מינה צמח
מינה צמח
צילום: Tomer Neuberg/Flash90

מינה צמח, ''הסוקרת של המדינה'', לא תיקח חלק במדגם הבחירות בחודש הבא, ולראשונה זה שנים תצפה בתוצאות מהכורסה הנוחה בבית.

בראיון פרישה לעיתון ''ידיעות אחרונות'' מנתחת צמח את תוצאות הבחירות הקודמות ומסבירה את כישלון המדגם של חדשות 12, עליו היתה אחראית בבחירות שיתקיימו באפריל 2019.

''היו לנו 60 קלפיות במדגם, ובכולן היו תחזיות בול למפלגת העבודה, לש"ס, ליהדות התורה, לימין החדש. רק בעיה אחת הייתה: הצבעת יתר עצומה לכחול לבן והצבעת חסר עצומה לליכוד. כשראינו את זה, חשכו עינינו. מצביעי הליכוד פשוט שיקרו לנו ושמו פתק של כחול לבן בקלפיות המדגם", אמרה צמח.

צמח ושותפה במכון מדגם, מנו גבע, לא העלו על הדעת שמשתתפי המדגם ירמו: "כנראה כולם ידעו על הרמאויות, ורק אנחנו לא. התנהגנו כל כך בטיפשות. כשניב רסקין שאל אותי לפני הבחירות אם יהיו רמאויות אמרתי לו, תמחק את השאלה, אני לא רוצה להכניס לאנשים רעיונות לראש.

"בליל הבחירות החזרתי את המזכירה שלי לבני־ברק בשלוש בלילה. ניגשו אלינו שני בחורים ואמרו לי, מינה, לא קראת ברשתות שהולכים לרמות אותך? אני חושבת שלא רצינו לדעת".

"האחריות שלנו הייתה שלא התכוננו לרמאות. כל הזמן אמרתי, לא ירמו, לא מרמים. ברחתי מזה פסיכולוגית. זו הטעות שלי ושל מנו. העובדה שלא התכוננו לרמאויות האלה זה באמת מחדל".

צמח נשאלה מה לדעתה סוד ההצלחה של נתניהו, והשיבה: "הוא מבין מצבים ויודע להציג אותם בתקשורת. הוא מעביר מסרים באופן שבו הוא מדבר, אפילו במצמוץ העיניים. יש לו את זה מלידה. הוא לא צריך ללמוד, בניגוד לפרס שאמרו לו להרים את היד בנאום, להוריד את היד. ביבי אלוף בנאומים. בהופעות הוא פורח. כמו מנחם בגין ששיחק עם הציבור והלהיב אותו כאילו היה פלסטלינה. ומה היה לביל קלינטון? אפילו לאשתו יש יותר מה להציע. אבל החום שנשפך ממנו כבש את כולם. אני לא יכולה להגיד שמביבי נשפך חום, אבל עם התקשורת הוא יודע לשחק. זה בא לו טבעי".

היא נשאלה על מצבה של הדמוקרטיה הישראלית, והשיבה: "זו שאלה שמאוד מדאיגה אותי. אם בממשלה ימשיכו עם חוקים פרסונליים, ואם הרב פרץ, שר החינוך, רוצה לספח שטחים, אז כן, יש מקום לדאגה. הצרה היא שהרבה אנשים לא מבינים שדמוקרטיה זה לא רק שלטון הרוב.

''ב־81' עשיתי סקר למכון ואן ליר בשאלות נגעו לדמוקרטיה. היינו בטוחים שאנחנו העם הכי דמוקרטי בעולם, והתברר שאנחנו לא מבינים את הביטוי המעשי של הדמוקרטיה כמו חופש הביטוי והגנה על זכויות המיעוט, ושיש כללי דמוקרטיה שונים בתוך ומחוץ לקו הירוק".