רוב דמוקרטי להדחת הנשיא טראמפ

לאחר משאל שנערך בקרב חברי הקונגרס הנמנים על המפלגה הדמוקרטית התברר כי רוב הנציגים הדמוקרטים בקונגרס תומכים בהדחת הנשיא טראמפ

בן שאול , ג' באב תשע"ט

רוב דמוקרטי להדחת הנשיא טראמפ-ערוץ 7
הקונגרס בארה"ב
צילום: Amos Ben Gershom/ GPO

לפחות 118 צירים בקונגרס האמריקאי, כולם נציגי המפלגה הדמוקרטית, תומכים בפומבי בהדחתו של הנשיא טראמפ - כך דיווחו אתמול כלי התקשורת במדינה לאחר משאל שערכו בקרב חברי הקונגרס הנמנים על המפלגה הדמוקרטית.

לדמוקרטים רוב בבית הנבחרים, הבית התחתון של הקונגרס האמריקאי. הם מחזיקים ב־ 235 מקומות, ובימים האחרונים הצטרף החבר ה־ 118 לתומכים בהדחה, מה שהביא לכך שרוב מבין הדמוקרטים תומכים בצעד.

עם זאת, מבין כלל חברי הקונגרס, אלו שמביעים תמיכה פומבית בהדחת הנשיא רחוקים מלהיות רוב, אך הם מפעילים לחץ כבד עם מנהיגת הרוב הדמוקרטי הגב' פלוסי, שתפתח בהליך להדחת הנשיא.

פלוסי מצדה מתנגדת בתוקף להליך, וסבורה כי צעדים מעין זה ירחיקו מצביעים מהמפלגה הדמוקרטית בבחירות לנשיאות, שיתקיימו בעוד קצת יותר משנה.

העובדה שרוב מחברי מפלגתה תומכים בכך מציבה אותה בעמדת מגננה כשהיא מסרבת לפתוח בתהליך, והפרסום שנעשה לכך בתקשורת האמריקאית נועד ללחוץ עליה בכיוון זה.

גם לתומכי ההדחה ברור שהתהליך לא יניב את התוצאה הרצויה מצדם, משום שבנוסף לעמדת הרוב בבית הנבחרים יש צורך גם ברוב בסנאט שבו יש רוב רפובליקני כיום, וכן נדרשת תמיכה של פורומים נוספים כמו הקבינט המאויש על ידי אנשים שטראמפ עצמו מינה אותם.

בפועל, מאז נוסדה ארה"ב ונחקקה החוקה שלה, לא הודח מעולם נשיא אמריקאי מכהן, אך פעמיים נראה היה שהצעד קרוב מתמיד: הפעם הראשונה היתה בתקופת כהונתו של הנשיא ריצ'ארד ניקסון שהסתבך בפרשת 'ווטר גייט', והתפטר לפני שהודח, והפעם השניה היתה כשמשפט הדחה התנהל כנגד הנשיא קלינטון, שהצליח לשכנע את חברי הסנאט להימנע מהדחתו.