ריבלין וגבאי. היום
ריבלין וגבאי. היום צילום: קובי גדעון / לע"מ

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין אירח הערב (ראשון) את חוג התנ"ך ה-26 של מיזם 929 שהתקיים בנושא "דוד - מלך ואבא", ספר שמואל ב'.

באירוע נשאה דברים העיתונאית גל גבאי מראשי מיזם 929 אשר זהו לה המפגש האחרון במסגרת המיזם שיצרה יחד עם הרב בני לאו. בנוסף לה הגו בטקסט: הסופר מאיר שלו, ד"ר עליזה לביא ואומנית ה'ספוקן וורד' צביה מרגליות.

בדבריו הודה הנשיא לגל על עשייתה הנפלאה במסגרת המיזם וחיבק אותה בחום.

בהתייחסו לנושא החוג אמר הנשיא: "כפי שאברהם הוא בלשוננו 'אברהם אבינו', דוד הוא 'דוד המלך', האחד ואין בלתו. ואכן, אין ספק בגדולתו של דוד כמלך, כמי שמזרעו יצא משיח בן דוד. אבל עיון בספר הספרים מעלה שדווקא התנהגותו כאַב, מקנה לדמותו מורכבות מסוימת".

ריבלין הוסיף: "בטנו הרכה של דוד המלך, אמן הרגש והתחבולות, מתגלה ביחסו לבניו. מי שהגדיל לנסח את הקינה המפורסמת, הבנויה היטב, על מות שאול ויונתן - נותר ללא מילים, ממרר בבכי, עת נודע לו על מות אמנון, ביד אבשלום. ומאוחר יותר, כשהוא מתבשר על מות אבשלום, הוא זועק, מגמגם, 'בְּנִי אַבְשָׁלוֹם, בְּנִי בְנִי אַבְשָׁלוֹם, מי יתן מותי אני תחתיך'. הכאב על אמנון, לא מקהה את הכאב על אבשלום, ואילו הכאב על אבשלום, לא מקהה את הכאב על אמנון. אפילו אלה בנים מורדים וחוטאים, לבו של דוד האב, יוצא אל בניו. היש אנושי מזה? היש אבהי מזה?"

הנשיא המשיך: "כשדוד האב, נפקד, שותק, נוכח, במעשה אמנון בתמר, זוהי עדות ראשונית לכשל אבהי, כשל מנהיגותי. כשל שהולך ומתפתח. מעשה אמנון ותמר, מבשר את מרד אבשלום ואת התערערות, קריעת, ממלכת דוד. הסטטוס 'בני טובים' - מחייב - ולא פוטר מאחריות. הוא תובע את חובת ההוכחה מהבנים, אבל לא פחות מכך - מהאבות."

בסיכום דבריו אמר הנשיא: "נושא האבהות והמלוכה, שאנחנו מבקשים להעמיק בו יחד הערב, הזכיר לי את מילותיו של הפיוט, 'אבינו מלכנו' - שהוא גם אחד הפיוטים האהובים עלי ביותר. הפנייה "אבינו מלכנו", החוזרת לכל ארכו, מיטיבה לבטא את מערכת היחסים המורכבת בינינו לבין הבורא. הוא המלך, והוא האב, ואילו אנחנו, 'אם כבנים, ואם כעבדים'. אכן קשה לשני התפקידים האלה 'אב' ו'מלך' לדור בכפיפה אחת. דוד משמש לנו, אפוא, מודל לחיקוי, ותמרור אזהרה. מלך ואבא."