ויהי מה
ויהי מה צילום: יחצ

יש ספרים שכדאי היה לחכות להם. יש דמויות שכדאי שנשאל את עצמנו איך לא כתבו עליהן עד כה?

דומני שהתשובה לשתי השאלות טמונה בספר החדש, המרתק והמלמד, וִיהִי מָה הביוגרפיה של ועל מאיר הר־ציון.

האיש, הסייר והלוחם האגדי, שעוד בטרם התגייס לצה"ל כבש את פסגות הרי ארצנו, וגילה במסעותיו את הנסתרות שבפינותיה.

הר־ציון היה הנועז שבלוחמי יחידה 101 ומפקדה הראשון של סיירת הצנחנים. על אף פציעתו האנושה בקרב היה בין מקימיה של "היחידה" – סיירת מטכ"ל.

הוא נולד במושב רשפון, ובנעוריו עבר לקיבוץ עין חרוד. הר־ציון היה איש אדמה, רועה צאן ומגדל בקר שהתיישב בפסגת כוכב הירדן. למרות נכותו הקשה הקים שם יש מאין עם רעייתו רותי חוות בקר משגשגת.

הספר מתאר לא רק את דמותו של הר־ציון, אלא מגולל גם את סיפורה של משפחתו: הוריו, הורי רעייתו, אחיותיו וילדיו. זהו סיפורה של משפחה ששורשיה נטועים באדמת ארץ ישראל זה דורות; משפחה שמסמלת את ארץ ישראל היפה.

משפחה שתולדותיה נכתבו בדם, ביזע ובדמעות, ותרומתה לתקומת הארץ ולביטחונה לא תסולא בפז; משפחה שחוותה אירועים טרגיים, אך המשיכה להגשים את חזונה בדבקות ובנחישות הראויות להערצה. מעֵבר לכל אלה – ספר זה הוא גם סיפורה של תקופה בתולדות ישראל.

מותו של הר־ציון לפני חמש שנים השיב אותו אל הלב הישראלי. במעמד נשיא המדינה וראש הממשלה הוא נקבר באחוזת שושנה, בה שהה בשנים האחרונות.

בשירותו בצה"ל קיבל את עיטור העוז על חלקו ב "מבצע כנרת". ב-1956 נפצע אנושות במבצע תגמול בא-רהווה בדרום הר חברון. לאחר פציעתו הקים בסמוך ל"כוכב הירדן" מצפון לבית שאן חווה, "אחוזת שושנה" על-שם אחותו, שנרצחה ב – 1954 בידי מחבלים במדבר יהודה.

מאיר הר-ציון הוגדר על יד הרמטכ"ל משה דיין "הלוחם היהודי הטוב ביותר מאז בר כוכבא". אריק שרון, מפקדו של מאיר הר ציון, הגדיר אותו "הלוחם הנועז ביותר של יחידה 101 והצנחנים, סייר מעולה ואולי המעולה ביותר שידע עם ישראל מעודו". אל"מ (כיום תא"ל) אליעזר טולדנו, בהיותו מח"ט הצנחנים, הספיד אותו במותו ב-2014 כאחד האבות המייסדים של הלוחמה הזעירה.

המשימה להעלות על הכתב את סיפורו של הר ציון הלוחם, משפחתו ותולדותיו הוטלה על אל"מ מיל' משה גבעתי, סופר והיסטוריון צבאי מנוסה, מפקד קרבי עתיר ניסיון בצה"ל, אשר היטיב לערוך תחקיר מקיף לפני כתיבת הספר ולעיין באלפי מסמכים בארכיון צה"ל, במחלקת היסטוריה ובארכיוני קיבוצים.

התוצאה – ספר מרתק, סיפורה של תקופה בתולדות ישראל, סיפורה של משפחה ששורשיה נטועים באדמת הארץ זה דורות, אשר תולדותיה נכתבו בדם ותרומתה לביטחון ישראל ראויה להערצה.

זהו ספר איכותי ומלמד למען הדור הצעיר שלא הכירו, למען דור הביניים ששמע את השם אך לא היטיב להעריכה ולמען הדור שגדל עליו וחולם על הימים שבה מאיר היה מפקד בצבא.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו